Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak odstranit zápach gumy z gumotextilní nafukovací matrace?

Dobrý den, řeším obtížně řešitelné a proto prosím zkušenější o radu a pomoc. Jak odstranit zápach gumy z gumotextilní nafukovací matrace? Vyrobeno společností Gumotex v Břeclavi. Telefonáty s třemi lidmi z firmy nepřinesly věcnou radu. Prý jedině nechat odvětrat. To jsem však udělali. Nafouknutá matrace byla cca 3 měsíce v okny průvanem větrané garáži. Po přenesení do bytu je byt silně zamořený zápachem gumy - kaučuku.
Jedná se o gumotextilní bavlněnou matraci prodávanou pod názvem Select.
http://www.nafukovacicluny.cz/matrace-gumotex.htm
Za pozornost stojí informace:
Nafukovací matrace není vhodná pro použití na slunci a jako matrace do vody.
UV záření od slunce způsobí poškození. Prý se můžou objevit fleky od vody při namočení, což nevadí. Při namočení je riziko zplesnivění. Ale toho se nyní v létě není třeba obávat, protože po umytí rychle oschne ve stínu.
Čím matraci umýt, aby vymizel odér gumy, který znemožňuje její použití? Nesmí to být nic chemicky agrasivního, aby nedošlo k destrukci materiálu stěny a jejímu prořídnutí. Napadá vás jak toto vyřešit, když sám výrobce není schopný poradit?
Nový kus mi výrobce neprodá, ověřeno telefonicky. Odmítám koupit náhradou nějakou nekvalitní a pofiderní čínu...
Rádcům předem děkuji za jakékoli rozumné myšlenky a rady. :beer:

https://nafukovaci-postele.heureka.cz/gumotex-nafukovaci-matrace-183x66x16/
https://nafukovaci-postele.heureka.cz/gumotex-nafukovaci-matrace-183x76x16/
https://nafukovaci-postele.heureka.cz/gumotex-nafukovaci-matrace-183x86x16/
https://nafukovaci-postele.heureka.cz/gumotex-nafukovaci-matrace-193x81x16/
https://nafukovaci-postele.heureka.cz/gumotex-nafukovaci-matrace-043-k-183x66cm/
https://nafukovaci-postele.heureka.cz/gumotex-nafukovaci-matrace-199x74x10-cm/?s=6

Myslím, že tady asi nějaká účinná rada nebude. Klasická guma je cítit stále, zejména když se zahřeje.
Mám třeba staré gumotextilní nafukovací lehátko, které dávno netěsní a používám ho jako podložku když lezu pod auto. Když se třeba dá na slunce, je cítit také. Použití nějakého čisticího prostředku, pokud by vůbec pomohlo, bude jen na krátko, výpary se dostanou ven opětně z vnitřku gumy. Až pokud tyto těkavé látky vymizí, guma se začne rozpadat. Snad jen nastříkat nějakým vonným sprejem a tím zápach "přerazit". Ovšem s výsledkem nejistým.
Dělají se také nafukovací matrace s jádrem z PVC. (měla ji sestra) Ta zase byla silně cítit změkčovadly v PVC. Když začal zápach mizet, PVC ztvrdlo a matrace začala ucházet.
Pokud je nutnost tyto výrobky použít, asi je nutno se těmito typickými pachy smířit.
Je možné, že existují i takové, které cítit nejsou, ale s tím nemám zkušenosti. :puff:

Děkuji za vyjádření. Již při výrobě dochází k parfemaci, kterou však není cítit a proto nic nepřebíjí ten gumoidní puch. Perfemaci výrobce potvrdil. Praktický přínos je však nulový. Přitom to bylo zabalené v originálním igelitovém obalu z výroby. Prý na těch nafukovacích matracích spí lidé denně a dodnes. Tolik informace od výrobce.

Potvrzuji zmíněné. Při ponechání v uzavřené místnosti přes víkend, kdy se nevětralo a ve vedru stoupla teplota v místnosti na 28 °C to silně páchlo. Po vstupu do místnosti to bylo jak ve skladu pneumatik. Místnost neobyvatelná. Větrali jsme to celý den.

Musím to zkusit vyřešit jinak, byť za cenu dalších finančních vydání.
:?: Z jakého materiálu nechat ušít neprodyšný potah/návlek přes který puch neprojde? :?:

Ani potah to nevyřeší. Jakákoliv látka je prodyšná. Potah z gumy nebo PVC, bude cítit opět.
Jediné co by snad mohlo do jisté míry fungovat, je látka, která je upravená na nepromokavost, tak, že je z rubové strany opatřena nátěrem nepropustné vrstvy. Mám například takovou pracovní bundu. Povrch je normálně látkový, nepropustná vrstva je zevnitř. Voda tím neproteče, pachy nevím, ale vzhledem k "igelitovému" povrchu vnitřní strany se dá předpokládat, že by mohla být i pro plyny nějak neprodyšná. Když ne úplně, mohlo by to zápach nějak omezit. Samotná látka cítit není vůbec. Pokud by to nějak fungovalo, tak často vnitřek potahu vyvětrat.
Ale nevyzkoušeno, jen nápad.