Mokrá zed
Zdravím, jedná se o pronajatý dům, který má jednu zeď mokrou. Na té zdi ani nikde v blízkém okolí není nic, kvůli čemu by měla být zeď mokrá (přívod vody, odpady atd). Řešila jsem i se sousedem (radovka) a soused má tu stejnou zeď také vlhkou ale ne tolik, i když kdo ví, nalepil na ni sadros a obklady. Jelikož jsme v pronájmu, nechce se mi investovat do podrezani, ale nějak to řešit musím, jelikož nám už od té zdi zplesnivela skříň, která byla dělaná na míru. Našla jsem na netu Aquastop cream. Myslíte, že by to mohlo mít účinek? Nebo doporučíte něco jiného? Na podlaze je beton, zeď je mokrá cca až metr od země komplet. Vetram pomalu nonstop, ale žádná změna. Skříň není kam jinam dát, ale je cca 10-15cm od zdi a i tak má plíseň.
Není jasná dispozice. Je to společná zeď v řadovce, nebo venkovní?
Řešit by to měl majitel, nebo vy stěhováním.
Je to společná zeď
Jestliže je zeď mokrá, musí být sanována. Žádné nátěry čímkoliv nepomůžou. Zkuste nedávat ke stěn vůbec nic.
Mokrá zeď s plísní je hygienická vada, kterou by měl řešit majitel domu.
To není nátěr, zeď se návrat, dá do ní tento přípravek a teď by, se tím měla uzavřít proti vlhkosti... Majitel řešit nic nechce. A stěhovat se také nechceme, bydlíme tu chvíli...
Očisti zeď od plísně a nedávej k ní těsně žádný nábytek. Pokud to soused "uzavřel" jak popisuješ tak pokud nezjistíte příčinu bude se to tlačit na tvoji stranu. Pokud to "uzavřeš" i ty tak se to bude tlačit do patra. Vypadá to na špatně provedenou vodorovnou izolaci ale o to se musí postarat majitel jak napsal Milan Cukrář.
Najděte si pomyslný střed vlhkosti, vysekejte zdivo do poloviny zdi a najdete tam buď vaši nebo sousedovic trubku která teče.
Píše že tam nic nevede.
Když prší je mokro z vrchu, spodní voda leze ze země ... co by to tedy mohlo být?
Jen tazatelka může časem osvětlit jak to vlastně je.
Zatím jen domněnky.
Už jsem to šála, že tam žádné trubky nejsou ani v blízkosti tě zdi
Omlouvám se ale pokud je zeď vlhká až metr nad zemí a není to voda ze střechy a stropu je tam problematická trubka :(
Může to být trubka souseda, který si myslí, že je to vaše. :(
V dotazu je napsáno "... zeď je mokrá cca až metr od země komplet ..." - tomu zase rozumím já, že zeď je mokrá celá od podlahy až do výšky 1 metr.
Jj ano to je pravda.
Letos je za celkem suchý rok tak je divné tolik vlhkosti pokud by se táhla ze země.
Pokud to majitel nechce řešit, ale Vy ano, tak jedině otlouci omítku, navrtat po 8-10 cm a vložit některou vhodnou chemikálii, naházet sanační omítku a nechat vyschnout. To znamená, že nesmíte stěnu půl roku ničím zakrýt.
Otázka je, kde se tam bere/vzala ta voda. Může tam jít ze země chybějící nebo porušenou vodorovnou nebo svislou izolací, může tam napršet a stéct spárou nebo nějakou trubkou (třeba blbě udělaným odvětráním), natéct z prasklého vodovodu, topení, odpadu, z kondenzátu klimatizace a sto dalších věcí co si kdo vymyslí. Zedníci i stavební řemeslníci občas pracují jako prasata a natáhnou trubku kde neměla být, proseknou izolaci, provrtají odpad... Dokud se tohle nevyloučí, ta sanační omítka asi moc nepomůže.
Znovu píšu, že jak od vody tak kanalizace jsou jak u nás tak u souseda trubky úplně jinde. U nás je zeď od trubek a kanalizace cca 6 metrů. U souseda je to 2metry. Hlavne soused má kanalizaci udělánou cca před 4 roky novou. Akorát jsem se teď dozvěděla, že před námi tu rok bydleli Romové, kteří ani netopili a před tím byl dům cca 10 let prázdný
Tím že se nemůže zakrýt půl roku myslíte malbu nebo skříň?
nábytkem
Na chalupě bez zemní izolace NENÍ zeď mokrá, ale nepozorovaně nepatrně vlhne, takže v řádu roků (10 až 20 let) "trouchniví" omítka do výše cca 30cm. Pokud je zeď mokrá do 1m, hledal bych opravdu externí zdroj vody, jak je zde už mnohokrát napsáno. Řeš problém a vyhni se sanačním omítkám (jsou na nic).
Pane Kyncle, prosím, co to je: externí zdroj vody
Jako spodní voda? Vlhkost z podloží?
Děkuji
Vlhkost z podloží to právě není, proto jsem psal o té chalupě. Příčinu bych hledal v zatékající vodě. Nejlépe kousek zdi odkrýt. Je zeď mezi vámi a sousedem kompaktní? Změřte její hloubku. Nejsou to dvě zdi nalepené na sebe, mezi které třeba zatéká se střechy? Byl jste na střeše?
Pane Kyncle,
Už jsem pochopil, zatéká shora do zdi, proto se to projeví u spodu země. OK.
Jen se ještě zeptám, jak to víte, že to není zemní vlhkost?
Znovu odkazuji na chalupu. Zemní vlhkost vzlíná pomalu a stěna rozhodně není mokrá (stačí se odpařovat), ani na omak vlhká (možná studená), jen v tichosti "trouchniví" omítka.
Haha, vzlínání závisí na velikosti pórů a přísunu vody, čistě matematicky čistá voda dokáže vzlínat 13 metrů.
V domě po dědovi byly mapy 140 cm nad podlahou a opravdu to jen vzlínalo.
Pane Kyncle, mýlíte se,
já viděl mokrou zeď až ke stropu, 230cm výška...
Stačilo podříznout a nechat vyschnout.
Pokud tvrdí nájemce, že tam není žádné potrubí, napadá mě, jelikož se jedná o řadovky, že můžou stát na základové desce, která nemusí být rovná a někde např. od okapu tam pod izolací zatéká a voda zůstává v nějaké nerovnosti a současně je tam porušená izolace. Je to ale jenom úvaha jelikož to nikdo z nás dům neviděl na vlastní oči.
Jak zjistit jestli jsou to dvě zdi nebo jedna?? Soused říkal že ji máme společnou, to je vše co o ní vím... Na stropě není ani kapka
Vrtačkou a dlouhým vrtákem (ale s tím bacha na nějakou případnou izolaci nebo jiné svislé kontrukce).
Též změřením tloušťky, ale musí se to měřit přesně. Záměra by se vedla skrz přilehlá okna, bude potřeba ocelové pásmo, přesná vodováha a příslušně velký ocelový úhelník, na zdi nalepit papírovou pásku a na ni dělat rysky. Strojařské zkušenosti při tom nebudou k zahození a samozřejmě úplně nejlíp by to změřil geodet.
Zkuste vyfotit nebo nakreslit tu mokrou skvrnu, hlavně její hranice.
Podle Vašeho popisu to vypadá na společnou zeď (vlhkost též u souseda), který ji překryl a tím zhoršil stav na druhé straně stěny. U řadových domků pokud se jedná o společnou zeď, by tato měla být vytažena nad střechu z protipožárních důvodů. Koukněte tedy z venku na střechu domu.
ak sa to deje iba cez leto a horucavy,ide o kondenzaciu vzdusnej vlhkosti na chladnejsom povrchu.ta stena je odlisna od ostatnych materialom.treba navysit teplotu rosneho bodu-dakedy staci fasadna farba,dakedy treba omietku na to stvorenu.vlhkost sa zrazi na stene,steka na podlahu,ked stena obschne,taha vlhkost z tej podlahy a taky je to bludny kruh.. .... ................. ................................napriklad v pivnici stena z porobetonu nenavlhne,ale vedlajsia stena z betonu bude jak s hadicou postriekana zaciatkom leta,potom bude mokre vsetko ak sa nenavysi rosny bod