Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jiskření uhlíků

Elektrická řetěz.pila AL-CO: Jiskří uhlíky, nikoli běžné jiskření-sem tam jiskra, jak je obvyklé, ale až sršení, táhne oblouk po kolektoru. Zajímavé je, že motor neztratil výkon a pila řeže normálně. Má někdo podobnou zkušenost? Dík za názor.

Dobrý den,nezapínejte již pilu.Toto bývá prvotním příznakem již hodně opotřebených krátkých uhlíků a tudíž malého přítlaku uhlíků ke kolektoru čímž dochází k tažení jisker,je to nežádoucí a počátek vyhoření kolektoru.Dejte nové ulíky,zabrušte jemným smirkovým papírem do radiusu kolektoru.Pokud je vše v pořádku jiskřit to nebude a pila bude sloužit dále.:-)

Krom opotřebovaných uhlíků mohou být příčinou spáry mezi lamelami kolektoru zanesené vodivým prachem nebo v případě, že spáry mezi lamelami jsou vyplněny nevodivým materiálem, může tento materiál mírně vystupovat nad povrch lamel. V prvním případě je potřeba spáry opatrně a s citem proškrábnout, v druhém kolektor zarovnat. Smirkový (či skelný) papír ale není úplně nejvhodnější kvůli pozůstatkům brusného materiálu, který se při broušení z papíru uvolňuje a způsobí rychlejší opotřebení uhlíků. Na kolektory se prodávaly pilníky s jednoduchým sekem, ale vyhoví jakýkoli jemný pilník vhodných rozměrů. Po zarovnání lamel (ať už pilníkem nebo smirkem) je nezbytné obnovit drážky do hloubky cca 1mm, pokud nejsou z výroby vyplněny izolantem (obvykle epoxidová pryskyřice).

Přátelé dík všem. Uhlíky jsou krátké, tak je možné, že přítlak pružiny je nedostatečný, jak píšete. Také poslední názor potvrdil moji teorii o možném přerušení některého závitu na kotvě. Zjistím, opravím, třeba pilu ještě zachráním.

Mezi lamelami musí být k naměření stejný odpor (vinutí je zacyklené, takže pokud neni utržený přívod od lamely, vždy něco naměříte). Spíš než zkratem by to mohlo být přerušením vinutí, proud se nemá kudy uzavřít a tak zvyšuje napětí a tím způsobuje jiskření, zkrat si myslím by způsoboval možná nerovnoměrnost chodu, ale jiskření ne, indukčnosti zkrat nevadí spíš naopak.
Pak jsou samozřejmě takové ty konstrukční příčiny - reakce kotvy, která posunuje neutrální osu a u střídavého motoru ještě transfromační napětí. To způsobuje to "běžné" jiskření, protože s reakcí kotvy se počítá - uhlíky jsou rovnou mimo osu (tam kde se nachází při běžném zatížení), pokud je potřeba (a stavitelnou polohu uhlíků snad dnešní motorky nemají, tím, že jsou vyráběné hromadně, tak se šetří každý halíř), ale transformované napětí se zrušit nedá, takže se s ním taky počítá.
Při troše štěstí to budou opravdu jenom ty uhlíky.
Rotory se obvykle neopravují, možná že už to ani nikdo dneska neumí, dělali jsme to naposledy ve škole a to opravdu jenom pro někoho ze známosti s tím, že dneska se to rozhodně nedělá (a taky, že výsledek je značně nejistý, i když pani mistrová pamatovala doby, kdy se to dělalo, takže to ještě uměla).

Mám podobný problé s jiskřením uhlíkových kartáčů na komutátoru rotoru úhlové brusky(150).
Už jsem zkusil vše,a pořád jiskří.
Nově převinutá kotva,nový stator,nové uhlíkové kartáče.
Vše sedí a chodí jak má.
Nevím jak moc,tohle jiskření,ovlivňuje kondenzátor.
Díky.

Pokud tam je odrušovací kondenzátor,tak by měl fungovat,zkratuje rušivé jevy proti kostře,nebo zemi.Jinak může být i problém s převinutím,pokud v převíjárně nevyvážili kotvu,házející kotva vyvolává jiskření.Nové uhlíky musejí mít správné parametry-tvrdost ,opět může nastávat jiskření.Drážky v komutátoru musejí být dostatečně hluboké,případně proříznout zbroušeným plátkem pilky na železo,opatrně ať neporušíte vinutí.:-)

Takže kondenzátor coby filtr,může eliminovat špičky při startu?
Je zaouzdřen v plastu,takže jen dva pracovní vodiče.
Kotva je vyvážená,drážky jsou probroušené a čisté.
Jen mne ještě napadlo,jestli to může ovlivňovat i stator.
Potřeboval bych eliminovat počáteční tvrdý rozjezd,kdy i když se bruska drží pevně,tak to až cukne.