Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zpětná klapka k čerpadlu ve studni

zdravím,
situace: studna 5 m, sloupec vody 1,5m, ze studny hadice na zalévání zahrady

- má nějaký smysl zpětná klapka k čerpadlu ve studni (bez vodárny, zapnu čerpadlo do zásuvky ,voda teče, vypnu voda neteče)
má to nějaký smysl že po tom co vypnu čerpadlo, tak voda z hadice se netlačí nebo nepadá zpět do čerpadla?

- je třeba zazimovat nějak studnu, čerpadlo, hadici? v zimě čerpadlo neupoužívám, hadici jen smotám a položím vedle studny na zem

díky

Jedna se o ponorne cerpadlo a jedna se mi o to co a jak demontovat aby se to mrazem neposkodilo. Znamena to tedy ze venkovni hadici 'vylit'. U usti studny mam spojku. A vnitrni 5m svislou hadici muzu nechat byt protize voda vytekla dolu? Voda ve studni mi nezamrza takze cerpadlo muzu taky nechat?

Puvodne jsem myslel ze voda i ve vyplem cerpadlu zustava takze je porad i ve svisle hadici.

Pokud bude cerpadlo ponoreny v kapalny vode, je mu uplne jedno ze venku je dvacet pod nulou. A voda v tyhle hloubce nezamrza nikdy(neplati, az zacne dalsi doba ledova). Hadicim vetsinou led uvnitr taky nevadi, vic jim vadi UV zareni od slunicka. Plastovy potrubi taky zamrz zvlada, co to nema rado jsou ruzny kolinka, ale i tak to vetsinou da. Co led roztrha velmi pravdepodobne je ocelovy potrubi.

U ponorného čerpadla zpětná klapka nutná není. V zimě pouze odpojit horní hadici od výtlačného vývodu ze studny, a lepší je z ní vylít vodu. Ale plastová i při zamrznutí nepopraská. Studna, pokud je zakrytá víkem nepromrzá, takže ani čerpadlo, ani výtlačné potrubí nezamrzne. Mrazem praskají kovové a PVC plastové trubky a kovové a PVC plastové armatury, pokud se v nich ponechá voda.