Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zpětná klapka k čerpadlu ve studni

zdravím,
situace: studna 5 m, sloupec vody 1,5m, ze studny hadice na zalévání zahrady

- má nějaký smysl zpětná klapka k čerpadlu ve studni (bez vodárny, zapnu čerpadlo do zásuvky ,voda teče, vypnu voda neteče)
má to nějaký smysl že po tom co vypnu čerpadlo, tak voda z hadice se netlačí nebo nepadá zpět do čerpadla?

- je třeba zazimovat nějak studnu, čerpadlo, hadici? v zimě čerpadlo neupoužívám, hadici jen smotám a položím vedle studny na zem

díky

U ponorného čerpadla zpětná klapka nutná není. V zimě pouze odpojit horní hadici od výtlačného vývodu ze studny, a lepší je z ní vylít vodu. Ale plastová i při zamrznutí nepopraská. Studna, pokud je zakrytá víkem nepromrzá, takže ani čerpadlo, ani výtlačné potrubí nezamrzne. Mrazem praskají kovové a PVC plastové trubky a kovové a PVC plastové armatury, pokud se v nich ponechá voda.