Solární panely zapojení
Čau chodím teď na praxi kde zapojujeme fotovoltaické elektrárny a tak. ( Ještě v podstatě nic neumím, takže mě nechaj tak maximálně nosit kable). No a docela mě to zajímá a líbí se mi to, tak mě napadl takový menší nápad. Mám možnost koupit solární panel cca 250W za dobrou cenu a fungovalo by to asi tak, že bych si ho zapojil na střechu. Z tama by šla všechna elektřina primárně do PC a přebytek nejspíš pro zbytek domácnosti. Pokud by zrovna panel dělal například jen 80W tak by v podstatě šlo vše do PC a zbytek by se čerpal normálně ze sítě. Tak se ptám jestli je toto vůbec reálné udělat když jsem naprostý amatér. Žádné baterie by nebyli, chtěl bych to co nejlevněji. Typuju, že by bylo potřeba koupit ještě měnič a tak. Co na to říkáte kutilové? Asi je to naprostá blbost, ale i tak mě zajímají vaše nazory.
Mozny je uplne vsechno. Tohle ani nemusi bejt blbost a pokud ano, ne moc velka blbost. Ale - chce si to poradne rozmyslet.
1) Je temer nerealny pouzivat tu elektrinu "pro zbytek domacnosti". Ne ze by to neslo, ale najednou potrebujes fakt dobrej menic prifazovatelnej do site, papirovani s tim bude az za roh a tohle se nikdy nezaplati, naopak to bude tezce, ale hodne tezce v minusu.
2) Idealne to vymyslet tak, aby to jelo porad, tedy aby bylo kde tu elektrinu palit. I kdyby to melo bejt akvarko.
3) Baterku bych rozhodne nezavrhoval, vyrazne zlepsi vyuziti a ta kapacita pro takhle malej panel nemusi byt nejak obrovska.
4) Primarne bych na to koukal jako na moznost se neco naucit a neco si spocitat nez na neco, co by nejak zasadne usetrilo, v nejlepsim pripade to po par letech bude nula od nuly.
Díky moc za dobrou odpověď, tak bych řekl, že v tom případě bych teda všechno spotřebovával v tom pc, který by jel třeba na nějakých 220W nonstop. Účinnost zdroje je 86% takže by se těch 250W spotřebovalo a momentálně bych vůbec nemusel řešit tu baterku.
Co bych v tomto případě všechno potřeboval?
A jak jsem psal, nejlepší by bylo aby, ten panel krmil PC i třeba 80W a zbytek by šel ze sítě.
Pak bych asi nastudoval nějaký tutoriály jak na to.
A mám teda jako naprostý začátečník šanci něco takového zapojit?
K bodu 4, přesně tak, docela stím tak i počítám baví mě to a chci se učit.
Ve tvém případě jednoho panelu bych pořídil k panelu mikroinvertor a připojil to normálně k fázi (myšleno do zásuvky), kam je zapojen i PC. Tohle je pro tebe nejjednodušší a nejlevnější řešení. Mikroinvertory fungují tak, že se přifázují k síti a dodávají elektřinu, kterou spotřebováváš. Navíc nepotřebuješ řešit žádná povolení. Má to i výhodu, že můžeš přidávat postupně další a další panely a mikroinvertory.
Jinak to tvé PC spotřebuje víc elektřiny než je jeden panel schopný dodávat, protože 250W z něj nedostaneš ani za hodně slunečného dne. Čím víc sluníčka, tím je vyšší zisk článků, ale současně i vyšší teplota panelu, která zase zisk snižuje.
Super, s tím mikroinvertorem to už vypadá podezřele jednoduše, jen mě trochu zarazila ta cena. Vždyť je to skoro 2x dražší než samotný panel. Čekal bych tak 1000cca. Nenašel by se nějaký levnější?
Jedině si ho postavit. 250W to je nějaký zhruba ampér, na to stačí nějaká malá IGBTéčka. Z větších součástek pak ještě budou potřeba indukčnosti (aby se z obdélníků udělala sinusovka).Nebo koupit od číňanů divil bych se, kdyby něco takového neměli na aukru.
I když na to stále běží výzkumy, přifázování a řízení měničů je v literatuře dobře popsané, možná i česky.
Nevím jak je to s hledáním maxima výkonu tedy MPT (Maximum Power Tracking), tím jse se nikdy nezabýval (pro mě končí měnič kondenzátorem případně nějakou zátěží), takže mám jen takové info, že u rozsáhlejších panelů je těch lokálních extrémů (minim a maxim) víc a řídicí program musí najít to správné, aby sluneční energii co nejvíc využil, jinak panelu je prakticky jedno jaký výkon odevzdává.
A když jsme na síti, tak ještě musí být nějaká detekce ostrovního provozu, tedy aby při výpadku sítě měnič namísto na daný výkon jel na dané napětí a kmitočet, nebo odstavil, pokud na napájení toho ostrova svým výkonem nestačí. Nevim, jestli bych do domácí stavby něčeho takového šel, i když v práci jsem to v podstatě postavil od píky (respektive už by se těžko v hw i sw hledala nějaká část, která neni moje, začínal jsem s nějakým starším systémem, co dělali kolegové). Výkonový modul, který momentálně používám je na 200A (takové dimenzování je proto, aby něco vydržel, jinak zřídka jdeme přes 10A) a stál něco přes 20 tisíc, ze svého bych to platit nechtěl. Kolik stál řídicí systém se radši neptejte. Ale to si ještě dovedu představit nějaké IGBT v GME by se do stovky za kus sehnaly. Spíš nevím, jak bych řešil řízení, jestli by to třeba arduino uřídilo.
Jednoduché je to právě proto, že je to krabička, ve které si toto všechno kupujete a která je černou skříňkou. Jinak je to složitá a obsáhlá problematika.
Kdysi dávno jsem na nějaké energetické konferenci vyslechnul několik příspěvků o solární energii (z nějakého důvodu mé pojednání o synchronizaci tedy přifázování zařadili do této sekce, jinak bych asi byl jinde, někdy jsou ty paralelní sekce volené tak nešikovně, že by se člověk musel rozkrájet, aby zvládnul to, co ho zajímá). A jeden člověk z lotyšska (anglicky Latvia) tam právě nějak kalkuloval, na kolik ho vyjde na samotě provoz takového solárního systému (myslím že i s baterkama a možná i benzinovým agregátem pro případ nouze). Ona totiž rozvodná síť v Lotyšsku je taková ne úplně spolehlivá, prakticky je to ostrov, protože by mohli brát jedině od ruska a to nechtějí, navíc právě samoty nebývají elektrifikované (samota v lotyšském provedení znamená že třeba 50 km okolo neni nic). A vypočítal, že při započítání amortizace toho zařízení ho 1 kWh vyjde zhruba na 1€. Pak tam byl nějaký čech, který má něco podobného na chalupě a ta čísla potvrdil, s tím že on to má jako koníčka.
Jinak výkon panelů se udává pro normální sluníčko, což je 1000W/m2, z toho se třeba pak dobře i odvodí účinnost přeměny.
Menič DC 12V / AC 230V/Hz s "hranatou" sínusoidou, napríklad:
Whitenergy 06579 12V/230V 350W USB
Na PC mašinu ak vylezie Oskar ti stačí. Pri jednom 250W panely na nejaké spotrebiče v domácnosti zabudni, na hnanie motorov potrebuješ výhradne modifikovanú sínusoidu meniča (tie sú drahé), ak by si chcel cez deň vychladiť pivo v malej chladničke 230V/50Hz, no a svietiť cez deň akurát tak vo vínnej pivnici, v hlbokom sklepe plného kvalitného, sudového vína kde neplynie čas pri posedení pri dobrom vínčisku.
250W je akurát tak vhodné na dobitie 60Ah 12V Pb autobaterky počas dňa alebo na powerbanku v UPS.
Tak se dívám na ten měnič Whitenergy 06579 12V/230V 350W USB, ale nějak mi nejde do hlavy jak z teho budu napájet PC, typuju, že těma "páčkama" chytnu jakoby konce u toho solární panelu (a nebo by se do něho dali strčit?)
a nějak nechápu jak to udělat aby bylo prostě PC napájeno z toho a zároveň při nedostatku do sítě. Ten první mikroinvertor vypadal teda,že to tam jen pichnu a hotovo
To nemyslíš vážně, že ne?
Jednak na panel potřebuje MPPT, abys ho využil.
Pak když ten panel, který má napětí přes 30V a hodně proměnlivé (záleží na slunci) připojíš na ten měnič, tak ti to nebude fungovat.
A ty bys ten měnič s modifikovanou sinusovkou připojil paralelně k síti? Jinak by to nemělo smysl, protože napájet něco z toho tvého měniče připojeného k panelu, když to bude pořád vypadávat je na dvě věci.
Ten mikroinvertor funguje tak, že obsahuje MPPT, je schopný se sfázovat se sítí a pokud je dostatek energie z panelu, tak dodává do sítě.
Tazateli poradím, když už pracuje při montáži fotovoltaiky, tak by se mohl taky trošku lidí okolo sebe poptat.
Tak s tím to asi nevyjde, ten Mikroinvertor Omniksol M248 vypadá fakt suprově jednoduše, ale tolik peněz se mi fakt dávat nechce, hledal jsem ale v podstatě jsem nenašel něco takového co by bylo levnější. Klidně bych šel do číňanů nebo tak, ale nikde nic nemůžu najít.
Zeptej se lidi, se kterymi pracujes.
Ja jsem cenu nezkoumal, uvedl jsem nejaky nahodny mikroinvertor jako priklad
Cina se da pořídit o trošku levněji
CZK 1,796.45 6%OFF | Waterproof IP67 250W 260W 24-45V DC Input 220V AC Output Solar Grid Tie Micro Inverter Smart Microinverter SMG260
https://s.click.aliexpress.com/e/bHzTUYLQ
Na spoustu věcí jsem se ptal, ale tohle zrovna ne. S mikroinvertorama jsme nepracovali, byli jsme přímo na velké elektrárně. Dneska mi ty praxe skončily :/
Jak to funguje? Resp. jak to pozna, ze to ma dodavat, tedy ze tu elektrinu zrovna zeru?
To by mě taky zajímalo, jak to funguje. Jako věřím tomu, že to "nějak" vymyšlené mají, ale jak? A fakt z toho leze čistá sinusovka?
Sleduje síť a pokud je energie z panelu, dodává do sítě o maličko vyšší napětí než jde ze sítě.
Ano, leze z toho čistá sinusovka, jinak by to nemělo smysl. je to paralelně připojené k síti.
Stejně tak fungují i velké invertory, paralelně připojené k síti. Tam je to trošku jinak, hned za jističem a hodinami máš měřící jednotku.
Můj případ: jednotka dává invertoru informace o spotřebě na jednotlivých fázích. Invertor jednak živí backup okruhy, druhak živí i to, co je zapojené před invertorem. Pokud není dost slunka, tak to vyvažuje dodávkou z baterek, pokud je dost slunka, tak vyvažuje spotřebu domácnosti a zbytek posílá do baterek, až jsou dobité baterky, tak jdou přebytky do sítě - pokud máš smlouvu o výkupu. Jinak si můžeš samozřejmě nastavit i nulovou dodávku do sítě, pak bude pořád balancovat síť.
Takhle si to dovedu predstavit. Ale jak to dela ten mikroinvertor, aby poznal, ze u me doma neni zadnej odber a tak dodavat nema. Protoze kdyz dodavat bude, tak a) porusuju podminky dodavatele a zaroven b) beznej elektromer proste meri proudy skrz faze, takze nezareaguje na fakt ze ten proud tece misto ke me smerem ven, takze kdyz bude svitit, ja nebudu doma a lednicka bude nachlazena, tak budu jeste platit.
Pak je třeba ještě použít proudové relé, které bude mikroinvertor připojovat v okamžiku, kdy bude odběr. Komplikuje se to, co?
Takže pokud si člověk koupí "instantní" řešení a píchne to do zásuvky a dál se nestará, tak se docela dobře může stát, že bude platit naopak víc, než doteď. Obzvlášť když se mu to zalíbí a pořídí si tyto samostatné jednotky třeba tři a píchne do každé fáze jednu.