
Solární panely zapojení
Čau chodím teď na praxi kde zapojujeme fotovoltaické elektrárny a tak. ( Ještě v podstatě nic neumím, takže mě nechaj tak maximálně nosit kable). No a docela mě to zajímá a líbí se mi to, tak mě napadl takový menší nápad. Mám možnost koupit solární panel cca 250W za dobrou cenu a fungovalo by to asi tak, že bych si ho zapojil na střechu. Z tama by šla všechna elektřina primárně do PC a přebytek nejspíš pro zbytek domácnosti. Pokud by zrovna panel dělal například jen 80W tak by v podstatě šlo vše do PC a zbytek by se čerpal normálně ze sítě. Tak se ptám jestli je toto vůbec reálné udělat když jsem naprostý amatér. Žádné baterie by nebyli, chtěl bych to co nejlevněji. Typuju, že by bylo potřeba koupit ještě měnič a tak. Co na to říkáte kutilové? Asi je to naprostá blbost, ale i tak mě zajímají vaše nazory.
Ve tvém případě jednoho panelu bych pořídil k panelu mikroinvertor a připojil to normálně k fázi (myšleno do zásuvky), kam je zapojen i PC. Tohle je pro tebe nejjednodušší a nejlevnější řešení. Mikroinvertory fungují tak, že se přifázují k síti a dodávají elektřinu, kterou spotřebováváš. Navíc nepotřebuješ řešit žádná povolení. Má to i výhodu, že můžeš přidávat postupně další a další panely a mikroinvertory.
Jinak to tvé PC spotřebuje víc elektřiny než je jeden panel schopný dodávat, protože 250W z něj nedostaneš ani za hodně slunečného dne. Čím víc sluníčka, tím je vyšší zisk článků, ale současně i vyšší teplota panelu, která zase zisk snižuje.
Jak to funguje? Resp. jak to pozna, ze to ma dodavat, tedy ze tu elektrinu zrovna zeru?
To by mě taky zajímalo, jak to funguje. Jako věřím tomu, že to "nějak" vymyšlené mají, ale jak? A fakt z toho leze čistá sinusovka?
Sleduje síť a pokud je energie z panelu, dodává do sítě o maličko vyšší napětí než jde ze sítě.
Ano, leze z toho čistá sinusovka, jinak by to nemělo smysl. je to paralelně připojené k síti.
Stejně tak fungují i velké invertory, paralelně připojené k síti. Tam je to trošku jinak, hned za jističem a hodinami máš měřící jednotku.
Můj případ: jednotka dává invertoru informace o spotřebě na jednotlivých fázích. Invertor jednak živí backup okruhy, druhak živí i to, co je zapojené před invertorem. Pokud není dost slunka, tak to vyvažuje dodávkou z baterek, pokud je dost slunka, tak vyvažuje spotřebu domácnosti a zbytek posílá do baterek, až jsou dobité baterky, tak jdou přebytky do sítě - pokud máš smlouvu o výkupu. Jinak si můžeš samozřejmě nastavit i nulovou dodávku do sítě, pak bude pořád balancovat síť.
Takhle si to dovedu predstavit. Ale jak to dela ten mikroinvertor, aby poznal, ze u me doma neni zadnej odber a tak dodavat nema. Protoze kdyz dodavat bude, tak a) porusuju podminky dodavatele a zaroven b) beznej elektromer proste meri proudy skrz faze, takze nezareaguje na fakt ze ten proud tece misto ke me smerem ven, takze kdyz bude svitit, ja nebudu doma a lednicka bude nachlazena, tak budu jeste platit.
Pak je třeba ještě použít proudové relé, které bude mikroinvertor připojovat v okamžiku, kdy bude odběr. Komplikuje se to, co?
Takže pokud si člověk koupí "instantní" řešení a píchne to do zásuvky a dál se nestará, tak se docela dobře může stát, že bude platit naopak víc, než doteď. Obzvlášť když se mu to zalíbí a pořídí si tyto samostatné jednotky třeba tři a píchne do každé fáze jednu.