Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rezervní kolo do auta

Dobrý den. Potřeboval bych pomoc s výběrem velikosti rezervního kola k mému autu Ford Focus mk2 rok 2008.
Jde mi o to, že na zimu vozím kola s pneumatikami 195/65/r15 a v létě vozím kola s pneumatikami 205/50/r17.
Jak velké rezervní kolo mám koupit? r15 nebo r17? Nebo zlatý střed a koupit r16? :D

Ty tam žádnou rezervu teď nemáš?
Já mám v autě rezervu z doby co jsem si koupil auto (letos to bude 12 let - potřeboval jsem ji jednou, když jsem najel na něco co mi namontovanou pneumatiku propíchlo, od té doby jsem pneumatiky, letní i zimní už pořizoval nové, ale rezerva je tam pořád ta propíchlá a spravená, musím si zase zkontrolovat tlak, co kdyby náhodou). Ta rezerva by mi posloužila k dojetí do nejbližšího pneuservisu, má jiný vzorek než ty co mám na autě teď.
Asi bych se zeptal v servisu co oni na to.

BTW: Nějak se ke mně dostal sprej na opravu píchlé pneumatiky, tak ho mám v autě, taky už nějakou dobu, nevím, zda by ještě fungoval. Údajně když se ten sprej (tedy je to v nádobě co jsou spreje, tenhle se stříká do pneumatiky, aspoň je na něm taková hadička s koncovkou) použije, tak ta pneumatika je pak na vyhození, už se s ní nedá jezdit. Máte s tím někdo zkušenost?

No - po 12-tich rokoch by som (hoci aj opravenú) rezervu v žiadnom prípade NEPOUŽIL. 12 rokov staré pneu = potenciálna katastrófa - tá guma po tak dlhej dobe stratí svoju pružnosť - nasadíš a po pár kilometroch ti jednoducho rupne. A budeš tam, kde predtým - ovšem už nebudeš mať čo VYMENIŤ.

Rezerva slúži výhradne k akútnemu stavu v prípade defektu určená na dojazd do najbližšieho servisu, domov k rodine, k teplému krbu. Môžeš na ráfik rezervy nasadiť aj "žiletku" gumu 145 60 r15 ak pasuje. Na STK je to technikovi jedno, hlavne aby bola rezerva nahustená a v dobrom stave hĺbky dezénu.

Dnes je výhodné v prípade bezdušových pneu nosiť v kufri vercajku rýchloporavnú sadu s vývrtkou, okrúhlym pilníkom, pásikmi kaučokových gumičiek na vyplnenie diery, lepom a hustilkou. Ak je to iba klinec/kramla/ nacpatý v dezéne, dá sa opraviť na mieste pri krajnici, šikovným vodičom aj bez zhodenia kolesa z nápravy, ak nájde drobného, svinského páchateľa nacpaného v dezéne na omak, dokáže ho vyrvať alebo nacpať do vnútra pneu. https://www.az-pneu.sk/clanky/opravne-sady-slime-na-pneumatiky-s-defektom-30

Stačí tento lacný pomocník:
https://www.dianashop.cz/249-thickbox_default/opravna-sada-na-pneumatiky.jpg

+ ručná hustilka.

Jaký rozměr dojezdového kolo si mám pořídít?

Podívejte se do velkého TP. Zjistěte nejmenší rozměr kol, které můžete na vůz použít. Takový rozměr dojezdového kola můžete použít na svém voze. Př: Škoda Octavia 3 – v TP jsou nejmenší R16. Musíte koupit nejméně dojezdové kolo o velikosti R16. Auto na dojezd pobere jiný rozměr, dodržovat těch 80 ...