Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpočet kompresoru

Dobrý den, mám kompresor domácí výroby. Jedná se o jikov 4171. Parametry kompresoru: Motor 1410 ot./min s výkonem 1500W, kompresor jednoválec 132,7ccm. Jsou propojeny přímo bez převodu. Objem vzdušníku je 50L. Kompresoru trvá natlačit tento vzdušník 210 sekund z 0 na tlak 6,5 baru. Vlastním ještě jeden kompresor s obsahem 272ccm otáčkami 1410 a výkonem motoru 2200W. U něho natlačení vzdušníku na tlak 8 bar trvá pouhou minutu. Jelikož otáčky motoru a objemy vzdušníku jsou shodné předpokládal jsem, že kompresor s poloviční kubaturou bude nabíjet nádobu 2x delší. Realita je jiná. Může mi prosím někdo poskytnout radu jak vypočítat z otáček motoru a objemu kompresoru jeho litrový výkon a jak spočítat kolik vzduchu je třeba na naplnění nádoby třeba na 6 baru? Snažím se zjistit kde je problém. Osobně mě napadá že se nedovírají ventily v kompresoru jelikož se jedná o starší, ale nikdy nepoužitý kompresor.

Objem a otáčky ještě nejsou všechno. Například u lépe chlazeného kompresoru se vzduch během komprese víc ochladí již ve válci, což umožňuje na jednu otáčku dodat víc vzduchu (projeví se to na izotermické účinností kompresoru). Těch věcí je samozřejmě víc, třeba vliv mrtvého postoru (prostoru nad pístem v jeho horní úvrati), samozřejmě i to pocházení ventilů nebo pístních kroužků.

Výpočet je dobrý pro úplně nová zařízení. Pokud je to kompresor, který nějakou dobu (několik let) ležel tak je možné také, že byl uvnitř orezlý nebo kroužky vymačkaly do válce drážky. Nejlepší bude ho rozebrat a prohlédnout.

Zatím jsem prozkoumal pouze válec a ten vypadá jako nový. Snad ještě ty ventily... Pořád nevěřím tomu času za který naplní vzdušník. Dvouválec je jikov 4143 a dnes když jsem ho měřil tak z 0 na 7,5 bar 60 sekund a z 5,5 na 7,5 za 17 sekund. Jednoválec má 1/2 objem a 1/4 výkon.