Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výpočet kompresoru

Dobrý den, mám kompresor domácí výroby. Jedná se o jikov 4171. Parametry kompresoru: Motor 1410 ot./min s výkonem 1500W, kompresor jednoválec 132,7ccm. Jsou propojeny přímo bez převodu. Objem vzdušníku je 50L. Kompresoru trvá natlačit tento vzdušník 210 sekund z 0 na tlak 6,5 baru. Vlastním ještě jeden kompresor s obsahem 272ccm otáčkami 1410 a výkonem motoru 2200W. U něho natlačení vzdušníku na tlak 8 bar trvá pouhou minutu. Jelikož otáčky motoru a objemy vzdušníku jsou shodné předpokládal jsem, že kompresor s poloviční kubaturou bude nabíjet nádobu 2x delší. Realita je jiná. Může mi prosím někdo poskytnout radu jak vypočítat z otáček motoru a objemu kompresoru jeho litrový výkon a jak spočítat kolik vzduchu je třeba na naplnění nádoby třeba na 6 baru? Snažím se zjistit kde je problém. Osobně mě napadá že se nedovírají ventily v kompresoru jelikož se jedná o starší, ale nikdy nepoužitý kompresor.

Zatím jsem prozkoumal pouze válec a ten vypadá jako nový. Snad ještě ty ventily... Pořád nevěřím tomu času za který naplní vzdušník. Dvouválec je jikov 4143 a dnes když jsem ho měřil tak z 0 na 7,5 bar 60 sekund a z 5,5 na 7,5 za 17 sekund. Jednoválec má 1/2 objem a 1/4 výkon.