Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké parametry má tranzistor J5027 a existuje u nás nějaký vhodný ekvivalent?

Ve spínaném zdroji 230V AC/12V/2A /DC mi "odešel" tranzistor označený J5027. Zatím jsem zjistil, že by se mělo jednat o tranzistor shodně značený rovněž jako C5027-r, s parametry: NPN, 800V,3A, v pouzdře TO 220 (Aliexpress). Existuje nějaký vhodný ekvivalent, který by se dal sehnat u nás, nebo je jediná možnost jej objednat u Číňanů? Dík za reakce.

Díky za odpověď. Ale za ty prachy? To snad není možný! Za to mám od Číňana kompletní 12V/2A zdroj. A tak si asi objednám origoš tranzistor od Číňana za dvě kačky. A objednám si zrovna ještě i za 90,- Kč kompletní zdroj 12V/4A. Ale budu si muset počkat.
Já blbec si u testeru LiitoKala Lii-500, ke kterýmu dávají zdroj 2A, neuvědomil co dělám (v manuálu upozornění nebylo) a dal tam 4 ks baterek 18650 nabíjet všechny současně 1000mA. To byla "prda" jak ten zdroj vybouch. Takže varování pro ostatní, pokud by používali. :-D

https://www.aliexpress.com/item/32889430318.html?spm=2114.search0104.3.1.27de3569CqBm7e&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_9_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=6d4b8a48-d51e-4b32-8865-2ddcf1aa881f-0&algo_pvid=6d4b8a48-d51e-4b32-8865-2ddcf1aa881f

https://www.aliexpress.com/item/1000008001664.html?spm=2114.search0104.3.36.5bb24626Ah2rdy&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_9_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=91f7ecce-6f71-46b8-8e25-704601baa1f8-5&algo_pvid=91f7ecce-6f71-46b8-8e25-704601baa1f8

A jé je. :-D Zase jeden anti-číňan. Tak mi to nedá a musím se "Číňana" zastat. Za mne, určitě nejde o žádný "hnoj".;-)
Za poslední tři roky jsem, zejména přes Aliexpress, případně přes e-bay, realizoval víc jak cca 50 objednávek, v rozsahu cca 100-150 kusů různých produktů.
Jednalo se o různé součástky i zařízení, menší i větší ceny (relé, polovodiče, síťové zdroje, různá čidla pohybu, hladiny, regulátory napětí, digitální termostaty, dispalye, digitizery,a ochranná skla pro tablety a mobily, baterie 18650, i tabulkové LiIon pro tablety a mobily, tester elektroniky, tester a nabíječku LiIon baterií, automatiky pro elektrické automatické tlakové hrnce, silikonová těsnění pro tyto tlakové hrnce a.t.d., a.t.d.)
Vše jsem obdržel vždy v pořádku, poštovné zdarma a za ceny nesrovnatelné s cenami u nás. Vše fungovalo a funguje.
Pouze jediný problém mi vznikl, když jsem objednal 3 ks digitizeru na 10" tablety. Ale ten vznikl zase mou chybou, neboť jsem objednal, z neznalosti, nevhodný typ, který na opravovaných tabletech nefungoval. Ale při požadavku na výrobce (vše po netu), mi tento vzal produkty zpět a celou čásku (2300,- Kč) mi vrátil. Mne to stálo pouze 300,- Kč , které jsem musel zaplatit naší poště, za zaslání těch digitizérů zpět výrobci do Číny.
Nevím, kdyby se mi toto stalo u nás, který náš výrobce/prodejce, by toto byl ochoten provést.
A po pozdějším dodatečném objednání, správného typu, jsem obdržel nové, oprava byla provedena a tablety jsou již OK.
A co se týče konkrétního zdroje (viz dotaz), který mi "odešel". Uvedl jsem jasně, že to bylo způsobeno mou chybou, neboť pokud chci po něm, aby dal dvojnásobek výkonu, na nějž je dimenzován, tak by odešel (pokud není žádné jištění) kterýkoliv.
Jedinou chybu bych jim mohl vyčíst, že v manuálu na toto neupozornili. Ale oni se s "anglinou" asi perou stejně jako já (jsem už starej dědek, "odkojenej" ruštinou) a pokud jim zpracovávají manuály angličtináři, kteří neznají podstatu věci a jsou to techničtí antitalenti, pak je to problém. Ale toto bývá problém i u našich překladů manuálů u našich prodejců, pokud jsou z jiného jazyka.
A jejich ceny a sortiment, včetně toho, že většina produktů byla zaslána zdarma, se nedají srovnávat s našimi dodavateli. A mnoho výrobků, i u nás zakoupených a za podstatně vyšší ceny, mají svůj původ stejně rovněž v Číně. ;-) Takže toliko k jejich obhajobě. :puff:

On totiž Číňan není blbec a už dávno přišel na to, že se šuntem neuspěje. Ano, i ty šunty se nadále v Číně vyrábějí, ale celkem spolehlivé poznávací znamení je i na Čínu nízká cena. Nástroje jako vrtáky, pilníky kupuji jedině v Číně, vrtáčky 0,6mm, které po nějakých 20 až 50 otvorech do DPS díry spíš propalují než vrtají stojí u nás kus i 50Kč, pořídím v Číně za 1,5€ sadu 10 kusů a 500 otvorů vyvrtají bez nejmenších problémů. Dnes už i cín na pájení a pájecí pasty nekupuji jinde (některé pájecí pasty se ani jinde nevyrábějí a užívají se průmyslově v celém světě). Polovodiče kupuji po stovkách (třeba LED pořídím při nákupu 100ks po 18 haléřích za kus, v GME téměř 10x dráž).
Pokud je někdo přesvědčen o opaku je to jeho věc, já mu svoje zkušenosti nenutím, ale výkřiky do tmy o Čínském šuntu o něčem svědčí...

Vrtáčky kupuju v normální prodejně a cena je překvapivě nízká http://www.sroubky.cz/sortiment/vratky-do-kovu-valcove/ . Teda pokud je zrovna maji, ono taky neni jednoduché sehnat cokoliv pod milimetr (používám spíš 0.7 nebo 0.8). A neni to čína, i když kdo ví. Ale řádově 100 otvorů vyvrtaji, nepočítal jsem to, ale naposledy jsem na cca 300 otvorů (neni nad počítačový návrh, lze si nechat vypsat třeba počty a rozměry děr, nejen soupis součástek) počítal 3 a vyvrtal jsem to nakonec jednim, ke konci ale bylo znát, že má dost.

Není tam bližší popis, podle ceny bych tipoval na černěné, válcované (asi toto provedení: 0-6-mm-vrtak-do-kovu-hss), ovšem to je udusané bláto. Ale nevím, možná že je tak možné koupit i kvalitnější "stříbřité" vybrušované vrtáky z rychlořezné oceli. Nicméně ani tyto vrtáky nejsou žádný zázrak a málokdy jsou správně nabroušené a cena 50Kč za kus není výjimkou. Na plošné spoje je nezbytné používat vrtáky karbidové, např.: Vrtak-0-6mm-d222.htm, ovšem za tuto cenu jednoho kusu koupím v Číně 2 sady po 10ks stejné kvality a ještě mi pár haléřů zbyde. Při tom jak jsou tyto vrtáky křehké (stačí neopatrně najet do řezu a je po vrtáku) je cena dost podstatná.
Také jsem moc nedůvěřoval, ale kvalita nástrojů i nářadí z Číny mě před časem velmi příjemně překvapila a tak již jinde téměř nenakupuji, zrovna mi dorazila sada jehlových pilníčků a opět musím konstatovat to samé, navíc jsou v sadě pilníčky tvarů, které jsem si doposud ani neuměl představit :-):-)

Jehlové pilníky: 32636879271.html, karbidové vrtáčky 0,8mm: 2023809127.html, vrtáky 0,6mm: https://www.aliexpress.com/item/32363755122.html?spm=a2g0o.detail.1000060.2.682e64b7MkPyak&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&pvid=c61df1b4-c151-4543-9954-0a9561820205. XCAN je ověřený prodejce, zatím vše co jsem nakoupil bylo kvalitní. Pozor na ty vrtáčky, jsou karbidové a tedy extrémně křehké, jsou určeny pro CNC frézky a opatrně je lze použít ve vrtačce ve stojanu, ručně v žádném případě. Ale to není vlastnost jen čínských karbidových vrtáčků, to platí obecně.

Zcela uprimne - hlavni problem zdroju z ciny nespatruju v tom, ze by nejak zasadne horeli, ale v dost katastrofalnim EMC, pricemz cim min vykonej zdroj, tim vic rusi. A ze to umi produkovat strasnej bordel. Jenze, kdopa to dneska vidi, AM rozhlas nikdo neposloucha a VKV to sice taky rusi, ale uz ne tolik aby to prervalo blizkou stanici a FMka to vymaskuje jaksi z principu.

Ovšem neplatí to obecně, dají se koupit zdroje slušné i katastrofální. Pokud si někdo koupí třeba nabíječku k mobilu, u které jsou deklarovány 3A při ceně necelého jedenapůl éčka, může si být jistý, že nabíječka víc než 1A nedá a i tak po nějaké čtvrthodině v lepším případě zkolabuje přehřátím nebo rovnou shoří. Časem člověk nasbírá nějaké ty zkušenosti a nakoupí většinou dobře. Jsou prodejci, u kterých nepřebírám a nakoupím, jen vynechám to nesmyslně levné zboží (i když to láká) a moc často už se nepletu. A jsou prodejci u kterých se prostě dobře nakoupit nedá...