Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kapacita baterii podla sposobu zapojenia

Nazdar,

zrejme zaklady elektrotechniky :-) Rad by som sa dozvedel ako to presne je s kapacitou baterii podla sposobu zapojenia. Priklad - mam spotrebic pohanany styrmi Li-Ion akumulatormi. Kazdy ma kapacitu 3000 mAh a su zapojene paralelne - teda napatie vsetkych je rovne napatiu jedneho akumulatora. Tu sa domnievam, ze sa kapacita scitava - teda spotrebic ma k dispozicii 12000 mAh.

Ako to je s kapacitou pri seriovom zapojeni - ak by som tie iste akumulatory zapojil do serie, tak sa scita iba napatie? A kapacita ostane rovna jednemu akumulatoru? Alebo sa tiez scita ako pri paralelnom zapojeni?

Kapacita výsledné baterie (Ah) je vždy dána součinem počtu článků x kapacita jednoho článku bez ohledu na zapojení.
Celková energie uskladněná v baterii (Wh)

Když zapojíš články paralelně, výsledné napětí je napětí jednoho článku, ale jsi schopný čerpat proud, který je dán součinem počtu článků a proudu, který ti dodá článek

Když zapojíš články sériově, napětí výsledné baterie je počet článků v sérii x počet článků. Máš vyšší napětí, ale proud je daný proudem jednoho článku.

Když nad tím zamyslíš, tak výkon, který je baterie schopná dodat (W (waty) = U x I) je pořád stejný.

Pro větší aplikace (třeba auta) se používá sério paralelní zapojení. Je vytvořeno několik sériově zapojených bloků, které jsou tvořeny spoustou paralelně zapojených článků

Teraz ste ma trochu domotali. Zoberme si ako spotrebic vykonnu LED baterku, ktora moze byt napajana paralelne a druhu taku istu, napajanu seriovo. Zaujima ma ktora vydrzi dlhsie svietit s ohladom na konfiguraciu baterii.

Předpokládejme, že obě baterky budou mít stejný odběr (budou svítit stejným světelným výkonem). Pak obě vydrží svítit stejně dlouho.
Aby svítily stejně, bude žárovka na nižší napětí odebírat vyšší proud, ta se žárovkou na vyšší napětí bude odebírat nižší proud.

Sériové zapojení se používá z jednoho prostého důvodu - potřebuješ slabší dráty v cívkách. To se týká motorů vrtaček, sekaček atd. S vyšším napětím výrobci jednak ušetří na drátech, druhak jsou schopni dosáhnout trochu vyšší účinnosti. Nevýhodou sériového zapojení článků v baterii je to, že nejslabší článek ovlivňuje celou baterii.
Když budeš mít 10 LiOn článků v sérii a jeden degraduje s kapacitou na polovinu, tak při sériovém zapojení máš celou baterii prakticky s poloviční kapacitou, protože BMS (obvod, který hlídá články) nedovolí vybít ten jeden špatný článek pod určitou úroveň aby se nezničil a odpojí celou baterii.

No, u sériového zapojení to jde ještě dál:
1) při sériovém zapojení prochází všemi články stejný PROUD. Dokonce bez ohledu na kapacitu každého článku a dokonce bez ohledu na to, že některý článek je ÚPLNĚ VYBITÝ - nemá už žádné vlastní napětí.

2) SE ZTRÁTOU KAPACITY NARŮSTÁ VNITŘNÍ ODPOR ČLÁNKU. Co se stane, když je jeden článek v sériové baterii úplně vybitý (nemá žádnou vlastní kapacitu)? Protože jím dál prochází proud z ostatních článků do spotřebiče a zpět, začne se článek bez kapacity chovat v sériovém obvodu jako ODPOR = vzniká na něm úbytek napětí, ovšem V OPAČNÉ POLARITĚ - ostatní články jej svým proudem vlastně nabíjejí. Většině druhů a konstrukcí akumulátorů vadí změna polarity natolik, že se článek úplně a nenávratně zničí (krom toho, že se jako správný odpor, jímž prochází proud, také řádně zahřívá). :-)

PROTO JE NUTNÉ DO BATERIE POUŽÍVAT ČLÁNKY SE STEJNOU KAPACITOU A VNITŘNÍM ODPOREM.

Bez rizika není ani zapojení článků PARALELNĚ.
1) zde je bezpodmínečně nutné zajistit stejné napětí článků a jejich stejný vnitřní odpor (pro některé baterie jsou jednotlivé články "párovány" - při výrobě vybírány ty, které mají nejpodobnější parametry)
2) pokud je některý článek rozdílný, vybíjí ostatní články svým menším vnitřním odporem
3) je pravdou, že dlouhodobým seřazením do paralelní baterie se články "učí" a chovají se pak obdobně po většinu životnosti.
4) Na konci životnosti článků se baterie celkem rychle "rozpadne" a nepomůže měnit nejslabší články za "ještě dobré".

PROTO JE NUTNÉ DO BATERIE POUŽÍVAT ČLÁNKY SE STEJNOU KAPACITOU A VNITŘNÍM ODPOREM.

U LiOn článku by jeho vybití pod minimum vedlo k jeho zničení. Tomu zabraňuje BMS, které hlídá všechny sériové větve, vyrovnává částečně i napětí jednotlivých větví. Pokud se jeden článek ze sériově zapojené baterie napetově dostane mimo mez, odpojuje se celá baterie.

S LiOn to není sranda, protože ten popisovaný stav v předchozím příspěvků by vedl k podstatnému zahřívání článku a případnému vzplanutí.