Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brýke na pajení

Asi nebude problém.
Takovéto cosi podobné nosil v práci jeden starší mechanik měření a regulace. Ten v tom snad i svačil:-D. Takže zašel bych do optiky pro radu, tam by mohli mít přehled co se nabízí.

Ja som to sice osobne neskúšal, ale čítal som na to všelijaké recenzie ktoré sa zhodvali v tom že je to lacný čínsky šmejd s plastovými šošovkami a všelijakými optickými vadami. Vela si od toho neslubuj. Lepší by bol asi nejaký optický mikroskop s pripojením na monitor.

No co bys taky chtěl za tři stovky... I obyčejná plastová hodinářská lupa u nás pod stovku nejde, skleněná pod tři... Problém těchto "brýlí" spíš než kvalita čoček je ten, že lupa musí být jen pár centimertrů od pozorovaného předmětu. Ale za cca trojnásobek ceny se dá pořídit "pájecí mikroskop" - malá kamerka s diplejem a 600x zvětšením (32846603691.html) případně za pakatel jen kamerka připojitelná k PC. Je to docela použitelné pokud si zvyklneš na to, že pájíš jinde než kam koukáš.

Já nejdřív koupil mikroskop jen s USB - nějaký takovýhle...
není to zlé, ale mé pididílně je to nepoužitelné, protože NTB se mi na stůl už nevejde - používám ho tedy jinde.
Do tohodle jsem šel, protože na blízko taky už prd vidím, zatím jsem s ním zkoušel pájet jednou, šlo to vidět docela dobře, ale s mým kopytem ne pájet. Potřebuju tenší hrot.
Má pár zádrhelů_
- interní baterka asi nebude nic moc, po chvíli spadne ukazatel na jednu čárku, ale při dalším zapnutí má zase tři. Jak dlouho vydrží jsem neměřil.
- nemá signalizaci plného nabití
- taky musím ještě přidělat přídavné boční osvětlení, to interní horní v některých případech není to pravé. Třeba popisy na IO jsou vidět jen pod úhlem.
- na obrazovce je obraz OK, ale uložené snímky mají deformovaný poměr stran - kruh není kruh.
- protože nemá USB s daty (microUSB je jen na nabíjení), fotky se musí přenášet microSD kartou.
PS: kupoval jsem přímo z Aliex... jako pokus, zda to projde (víc jak 22€ - přesně 24,49) a prošlo. Šetřil jsem na tom stojánku, asi to byla chyba, ten plastový levnější je k ničemu, naštěstí se mi vyskytla použitelná náhrada.

Obcas pouzivame v praci, kluci z HW teda vic nez ja, ale taky uz jsem to pouzil na par 0201 SMD. Je to o zvyk, ale da se, pricemz taky mame nejakou levnost z ciny za par stovek. Radsi pracuju bez toho, eventualne okounout kvalitu zapajeni neceho s nozickama hooodne u sebe, ale kdyby to bez toho neslo, jdu do toho.

HDMI výstup nemá ta na kterou jsem dal link, ale dají se pořídit i s tímto výstupem, ovšem o pár éček dražší (i když to není nijak dramatické) a z mé vlastní zkušenosti i nákupy do 30€ velmi často celnicí projdou bez povšimnutí, rekord drží 3ks displejů Nextion za téměř 60€. Reálně jsem vyzkoušel (měl jsem k dispozici asi měsíc) i když nevlastním. Mám totiž to štěstí, že i ve svých téměř sedmdesáti letech pájím i SMD převážně bez brýlí a tak takovouto pomůcku zatím nepotřebuji i když cítím, že se to asi zanedlouho změní. Jak už tu někdo psal, je to především o zvyku. Největší problém je v tom, že obraz je jen dvourozměrný, při pájení prostorové vidění chybí, tedy aspoň ze začátku než si člověk zvykne. Jinak ovšem je obraz i na relativně malém displeji vcelku vyhovující, mechanická konstrukce asi jak u kterého výrobce, u kusu, který jsem měl k dispozici taky žádný zázrak techniky, ale vážné výhrady bych neměl.

Také to někde mám a na jemnější věci používám. Teda to co mám já, je pro počítač webkamera. Má to mizerné přesvětlení a jakžtakž fungující automatické ostření (ruční by bylo často lepší). Koupil jsem svého času v GME, tehdy to ale jakožto novou věc měli všude. Dneska to nějak moc nikde nemaji. Prodávalo se to pod názvem USB mikroskop, no je to spíš lupa. HDMI (s-video) výstup jsem suploval počítačem, kde jsem si okno s VLC dal na celou obrazovku představovanou televizí 27". Zkusim najít nějaký obrázek pro představu, jaké to dává fotky. Rozlišení je dostačující, ale zorné pole je dost malé.
Taky je problém když se podle toho má dělat, tak se to motá (no a pracovat na jednom konci a koukat na obrazovku jinam, to neni moc pohodlné), takže většinou to používám až pro kontrolu. Například usadím SMD součástku, přichytím ji na dvou místech a zkontroluju, jestli mi lícují nožičky s ploškami na tišťáku. Také nostalgicky vzpomínám na doby, kdy jsem tyto věci viděl i pouhým okem.

Tak mě napadá, že se prodávají různé (endoskopické) kamerky na USB pro mobily. Nevím, jaký optický rozsah ty kamery mají, ale když se to připojí k velkýmu mobilu, nebo ještě většímu tabletu, tak by se to taky dalo použít.
Kamera stojí z číny pár korun, ale ještě jsem ji reálně v ruce nedržel, takže nemohu posoudit kvalitu obrazu a míru zvětšení.

Jen k tomu přidat stojánek:
[955a80688ebc74d21a5d8e3d88681d0c.jpeg]

Ta hračka měla fyzické rozlišení 640x480px, pokud byl nabízen výstup s lepším rozlišením pak to byl jen přepočtený obraz, takže většina dat je vymyšlená. To ty současné čínské kamerky i když jsou to v podstatě taky jen hračky mají snímací čip 3,5Mpx, to už přece jen rozdíl je...
K pájení SMD je vhodné používat horký vzduch (vhodné pistole se dají v Číně sehnat za pár šušňů), součástky se působením povrchového napětí roztavené pájky vycentrují samy - krásně to je vidět třeba tady: watch. Ovšem nesmíš ty součástky odfouknout příliš silným proudem vzduchu, to tam je vidět taky :-D

Tohle praktikuji taky. Dvoje čtecí brýle na sebe. Vzdálenost koukání se přizpůsobí polohou hlavy.
Ale zdá se mi to nejlepší, funguje i prostorové vidění. Samozřejmě by stačily jedny brejle třeba 10 dioptrií, ale takové se jako levné čtecí asi nevyrábí. Potřebné zvětšení vytvářím vhodnou kombinací brýlí s různými dioptriemi. Levné a účinné. 8-)

Ty brýle, na které jsi dával odkaz jsem před nějakou dobou pořídil. Na pájení jsou nevhodné.
Asi bych to přirovnal k zlatnickým brýlím - předmět, na který se díváš musíš držet kousek od brýlí - je to v podstatě lupa, kterou nedržíš v ruce.

Na čtení potřebuji 3-3,5 di. Na dálku 1,5 di. Na elektroniku jsem si nechal u doktorky napsat 5 di. Říkala mi, že mám použít lupu, ale já argumentoval tím, že potřebuji mít volné obě ruce. Nakonec napsala bez problémů, když jsem jí zdůvodnil o co jde. V extrému ještě používám kombinací dvou brýlí s různými dioptriemi, jak už píší ostatní. Zatím se mi osvědčilo nejlépe. Jinak vše co uvádíš mám taky, jak kombinaci lupy a i ty "hodinářské" brýle. Pro prohlížení je dobrá lupa, případně i ty brýle s LED-kami, ale pro pájení mi nejlépe, vzhledem ke koordinaci pohybu, vyhovují kombinace brýlí.;-) Na drobné pájení SMD jsem si udělal, do regulované páječky, hrot z CU drátu 1,5 mm, obroušeného do hrotu.