Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojenie motora Y/D

Dobrý,keď budem pri zapojení motora Y/D(pomocou prepínača Y/D) postupovať takto pojde mi to?Na prepínač hviezda trojuholník pripojím na privod z el.siete prívodný kabel,z prepínača vyvediem 6 drotov,vodičov.Príklad pomocou baterky so žiarovkou si zistím,ktoré 3 zo 6 káblov sú určené pre hviezdu a tie zapojím na svorkovnicu motora U 1,V 1,W 1.Potom pripojím prepínač na napetie,zoberiem si vadasku.Prepínač prepnem do hviezdy,jeden hrot skúšačky dám na svorku príklad U 1 a druhý na jeden z troch nezapojených vodičov,a s ktorým mi vadaska nezareaguje nenameriam napetie na ten ho pripojim,napr. na V 2.A takto postupne so všetkými.Som vyučený v odbore elektro,čo viem viem,čo neviem neviem.Dík

Hmm,. tak zase tu zástrčku ze zdi vytáhni a polož vedle, přepni přepínač do polohy "Y" a najdi 3 dráty, který jsou spolu spojený - a označ je. Pak přepni do polohy "D" a hledej dvojici drátů, který jsou spojený. Ten označený z nich, dej na jednu stranu (např. první z leva dole) a ten druhý na protější stranu na stejnou pozici (první z leva nahoře). Takto postupuj i u druhé a třetí dvojice - vždy označený na stejnou stranu a ten druhý naproti.
A nezapomeň, že do motoru má jít nejmíň 7 drátů, ne šest!

Postupuj jak píše Mirek. Podstata je, že ty tři dráty které jsou, při sepnutí přepinače do Y, propojeny mezi sebou, musí být připojeny na jednu stranu vinutí (sv.U1,V1,W1), tvoří uzel Y a ty další tři pak na jejich druhou stranu (sv.U2,V2,W2). A ten sedmý, co píše Mirek (žlutozelený) je ochranný. Bez něj motor sice funguje, ale není provedena ochrana proti nebezpečnému dotyku v případě poruchy. Ale to snad, pokud jsi vyučený, už pro Tebe není snad neznámé.:-D

Tak třeba tady
https://www.obzor.cz/vyrobky/prumyslova-elektroinstalace/vackove-spinace-vsn#tabType=vsn&rootId=331&node=368&content=378
je schema zapojení vačkového přepínače pro tento účel. Ne že bych chápal, jak to tam je, než bych se do toho pustil, nejdřív bych si to překreslil do srozumitelného obrázku.
Ale raději to nech zapojit někomu, kdo to už dělal. Při mezifázovém zkratu vznikají nádherné ohňostroje, některé kontakty mají snahu se vypařit a pokovit okolí (vlastní zkušenost :-(:x::beer: