Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojenie motora Y/D

Dobrý,keď budem pri zapojení motora Y/D(pomocou prepínača Y/D) postupovať takto pojde mi to?Na prepínač hviezda trojuholník pripojím na privod z el.siete prívodný kabel,z prepínača vyvediem 6 drotov,vodičov.Príklad pomocou baterky so žiarovkou si zistím,ktoré 3 zo 6 káblov sú určené pre hviezdu a tie zapojím na svorkovnicu motora U 1,V 1,W 1.Potom pripojím prepínač na napetie,zoberiem si vadasku.Prepínač prepnem do hviezdy,jeden hrot skúšačky dám na svorku príklad U 1 a druhý na jeden z troch nezapojených vodičov,a s ktorým mi vadaska nezareaguje nenameriam napetie na ten ho pripojim,napr. na V 2.A takto postupne so všetkými.Som vyučený v odbore elektro,čo viem viem,čo neviem neviem.Dík

Postupuj jak píše Mirek. Podstata je, že ty tři dráty které jsou, při sepnutí přepinače do Y, propojeny mezi sebou, musí být připojeny na jednu stranu vinutí (sv.U1,V1,W1), tvoří uzel Y a ty další tři pak na jejich druhou stranu (sv.U2,V2,W2). A ten sedmý, co píše Mirek (žlutozelený) je ochranný. Bez něj motor sice funguje, ale není provedena ochrana proti nebezpečnému dotyku v případě poruchy. Ale to snad, pokud jsi vyučený, už pro Tebe není snad neznámé.:-D