Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Paralelní zapojení dvou autobaterií

Dobrý den. Mám starou autobaterii (12V 61Ah), která byla už dřív používaná v autě, ale teď ji používám pro solární systém (12V 50W). Koupil jsem si novou baterii (12V 45Ah) a nevím, jestli když je paralelně zapojím, tak např. jedna z nich se zničí nebo něco podobného. Takže se chci zeptat, jestli tímto zapojením se nic špatného nestane.

Co se týká nabíjení, olověné se nabíjí do 0,1C (pro 61Ah proudem do 6,1A, 45Ah proudem do 4,5A)
Tvůj systém při 50W dá 4,1A a to musí být ideální slunečné počasí. Takže klidně s ním můžeš přímo nabíjet jakoukoliv z těch tvých baterií.

12V baterie má v nabitém stavu bezpečné napětí 14,4V. Pokud bys to přešvihnul, tak baterii zničíš. Rozhodně se neřiď radou, kde přes 17V je nabitá baterie. Najdi si datasheet ke své baterii.
U toho fotovoltaického systému bývá obvykle nějaký MPPT charge controler, který si nabíjení při nastaveném správném typu baterie ohlídá.

Olověné baterie mají využitelnou kapacitu asi 30% své jmenovité kapacity. Hlubší vybití pod 70% baterii zkracuje život (zkrauje se počet cyklů). Gelovky určené pro fotovoltaické systémy (hlubokovybíjecí) umožňují jít při vybíjení až na 50% kapacity.

Osobně mám názor shodný s mirektatrou. Paralelní spojování baterií různého typu, nebo stavu, je vždy problémové. Napětí, versus kapacita, se snaží srovnávat a pak výsledná kapacita není prostým součtem obou. Pouze baterie shodného typu a rovněž stavu mohou být užívány paralelně bez problémů. Ale pokud dojde i u některého článku (případně baterie) k problémům, rovněž se to projeví na celém systému. Toť aspoň můj názor.;-)

Tak nevim, problémové je spíš sériové spojení.. a to jakýchkoli článků. Ty s lepší kondicí dorazí ty slabší a dokáží je až přepólovat. To u paralelního spojení nehrozí.
(Samozřemě 12V autobatrie je už sama sobě sérové zapojení článků) Ale, jestliže není jedna baterie vyloženě v háji tím způsobem, že by se extrémě samovybíjela,
tak není vůbec důvod, aby jedna zničila druhou! To mi tady prosímvás nějak fyzikálně vysvětlete, vy co tvrdíte opak.
Samozřejmě se musí propojit ve stavu s co nejstejnějším potenciálem, ale pak už vůbec žádný problém není. I kdyby byla jedna úplně KO, tak si to
představte tak, že tam máte paralelně připojené nic.. nic do něj nenateče a nic nedá. Ale to je celé. Té zdravé je to fuk.

Teď jsem mu to chtěl napsat. Pokud má jedna napětí 10 V, případně ještě nižší, tak jsou články zkratovány a další dobrou paralelní baterii okamžitě vyvíjí. Naopak pokud jsou v sérii, dojde akorát k poklesu celkového napětí. V případě přerušení jednoho článku, ať už v paralelní kombinaci, nebo i v sériové, tak se to na dobré baterii (bateriích) nijak neprojeví. Pokud je to paralelně, sníží se pouze kapacita, pokud sériově, ta z nich nejde žádný proud, není napětí na výstupu. Ani jedno neohrozí nijak dobrou baterii.

Ovšem stále platí, že pokud jsou baterie s rúzným stavem pospojovány paralelně, vždy dochází k dorovnání napětí na hodnotu té nejhorší, čímž je pak ovlivněna celková kapacita celé sestavy. Pokud jde o zapojení sériové, pak to ovlivní rychlejší pokles napětí, vlivem nižší kapacity těch horších.

Já jsem to nakonec vyřešil tím, že jsem postavil 12.8V 126Ah LiFePO4 baterii. Pak jsem přidal panely, baterie nestačila a nyní mám 280Ah LiFePO4 baterii, panely, které dohromady dávají kolem 1.6kW, 3kW měnič s čistou sinusovkou a ovládání čtyř regulátorů a SmartShuntu od Victron Energy přes VRM portál díky Raspberry Pi. Funguje to už tak rok a zatím bez problémů. A k těm autobateriím - ty dvě nové tak po roce odešly (měl jsem je paralelně) a ta stará Varta, která byla nějakou dobu zapojena samotná, stále funguje.

Obe baterky môžeš spojiť.

Objektívne:

Ak zdravé, plne funkčné Pb baterky s napätím 12V na svokrách paralelne spojíš napríklad s 800Ah alebo 50000Ah a viac so zdrojom pri 13V, vyrovná sa medzi článkami napätie bez ujmy.

Do 14V merané na svokrách, nie je možné poškodiť tieto vzájomné prepojené batérie pri neobmedzenom prúde v A, ani ak spojíš napríklad trakčné 10.000Ah/12V baterky s rôznou kapacitou v Ah s tvojou 45Ah.

dôležitý pojem:

(Rozdiel je výhradne pri nabíjaní batériíí, ak vinutie trafa z prímárneho 230V/400V, nemá striktne diferencovaný sekundár okresný na max. 12/14V).

Až nad 14V pri neobmedzenom prúde (A) začne elektrolyt vrieť, ničia sa články. Do napätia 13V môžeš pustiť do tvojej 45Ah milióny a viac Ampér bez ujmy.

Baterka sa chová nielen ako akumulátor, ale aj ako kondenzátor.

Preto sa nabíjacie trafá pre Pb 12V baterky vinú na sekundáre na výstupe výhradne 230V/18V, aby dióda v polvlne na seknudáre sekla vrchné napätie z 18V na polovicu, teda na DC=9V, čo dá za výsledok v konečnom meraní pri plnom nabití baterky merané na svorkách pripojenej baterky cca 17,35V.

V prípade fotofoltaiky by výstup na článok nemal presiahnuť DC=18V direct drive, aby sa 12V PB baterky neprebíjali.

Jedine, ak nie je zapojený v sústave fotovoltaiky menič z DC na AC.

Sú to bežné, ale pre laika časom pochopiteľné výpočty.

nemal presiahnuť DC=18V direct drive

Vzhledem k tomu, že panely jsou napojeny na PWM regulátor, který nabíjí baterii do 14,4V a pak ji jen udržuje nabitou, myslím si, že s tímto by neměl být problém. A když už teda plně nabité jsou, odčerpávám elektřinu pomocí 300W měniče z 12V na 230V, kterým poháním notebook o spotřebě okolo 100W.