Sazeni do skleniku
Zdravim!
Poridil jsem si sklenicek, no polykarbonatak. Sesrouboval jsem 1264 sroubu a ted premejslim, kdy do nej muzu co dat. Relativne mrazuodolny veci(konkretne salaty) uz jsem tam nasypal, ale kdy takovy ty citlivky jako rajcata, papriky a tak? Cekat na zmrzly, nebo to prezije uz ted, protoze to precijen trochu izoluje? Lokalita Plzen, takze klimaticky tepla oblast.
Diky
Moc to neizoluje. Ještě bych chvilku počkal. Nejvíc náchylné na teplotu jsou okurky, těm stačí i +2 stupně aby odešly. Jinak můžeš přitápět nebo na sazenice dát ještě fólii. Většina lidí čeká až po zmrzlejch a nebo riskuje když to vyjde tak dobrý, když ne tak se koupí sazenice znova.
klidně tam dejte ředkvičky papriky až v květnu, rajčata ven protože ve skleníku je jim horko..při těchto letních teplotách..přitápět můžete třeba svíčkou..jako ve stanu..
Rajčata ven tak možná přes den, ještě mají 6 týdnů čas. EvaT popisuje na zahrada.cz, že má ve skleníku ještě na noc folii, takže tou svíčkou ohřívá jen malý prostor.
Jako nad malym elektropritapeni premejslim, ale to dam asi az na podzim. Myslenka je cca 2kW fukary a ridit to nejakym PLCckem, tak aby to fakt jenom nezmrzlo a limitovat tomu castku, kterou to smi protopit. Ale fakt az na podzim. Tepelnou ztratu jsem se dopocital 248W/K, tak uvidime...
Zem je teplá, navyše sa pod krytom Slnkom pôda cez deň prehreje čo stačí na udržanie tepla v noci.
S kľudom tam nasaď prepikírované planty rajčín (kup na trhu hotové v prípade, ak nemáš svoje od ledna dopestované v byte za oknom apod.), nezmrznú ani pri -5°C v prípade zmrzlíkov v květnu.
Koncom mája vrch skleníčka alebo celý skleník odním, aby sa opeľovali kvety a aby na habitus pôsobilo ÚV žiarenie.
Najprv rastliny ale otuž, ideálne odokryť rastliny v dobe zatiahnutej oblohy, aby sa pod mrakom aspoň dva dni aklimatizovali, aby ti listy ÚV žiarenia za celodenného svitu nepopálilo.
Samozrejme je nutné pod sklom rastliny pravidelne a pôdu striekať kuprikolom, ridomil, (modrá skalica s vápnom) proti hubovým chorobám. V lete sa nemusí ošetrovať, až koncom Augusta, ak sa zažne tvoriť ranná rosa, aby ti dozreli plody.
Na dozretie, vyfarbenie a sladkú chuť plodov aplikuj každých 14-dní chlorid vápenatý v 0,5% roztoku (Kalkosan a spol. ak máš prístup k chemickému labáku, je chlorid lacnejší ako kupovať eštébáckou mafiou predražené Wuxal Calcium) To už rozpusti hasené vápno vo vode v kýbli a po usadení, oddelení vápna od hornej čírej vody vodu stihni a v 1% roztoku s vodou aplikuj na plody celoročne.
Používam na plody a list tento postrek v chelátovej forme:
http://www.agrichem.sk/produkty/1.Kvapalne__hnojiva/pg_produkty1_paging=10
Velice kvalitná papanica aj na plody jabloní na uskladnenie, jadroviny, peckoviny, zemiaky, ktorá momentálne nemá chybu na našom trhu.
Uff, tak si to, jako obvykle, preberu po svym, ale za tip na chlorid vapenatej dik - furt koumam nad vapnikem v nejak rozumne rozpustny forme. Horcik je v pohode, to davam epsomskou sul, ale vapnik me chybel...
Hele nejsem chemik, ale pokud vím tak chlorid vápenatý se používá v zimě se solí na posyp (postřik)? komunikací, takže bych tomu moc nevěřil.
Vyjimecne se pouziva v extremnich mrazech, kdy uz sul nefunguje, jinak je to prilis drahy.
Ale jo, ono to fungovat bude, navic vapniku jako mikroprvku je potreba relativne malo, akorat ze zrovna papriky a rajcata jsou na to citlivy - cernaji jim pak konce. Dobry je prihodit i ten horcik, protoze tyhle prvky jsou dost na sebe vazany. A je to jedno z mala hnojiv, ktery se aplikuje na list, protoze je to imobilni prvek a cesta z korenu mu trva prilis dlouho. Ale to jsem se nejak rozvasnil, ja mam k vyzive rostlin buh vi proc pozitivni vztah, cemuz se kazdej divi, pac to na skole vsichni nesnasi.
Ještě k tomu přitápění na podzim. Vše určuje doba slunečního osvitu a teplota je až po vodě na třetím místě. Pokud tedy chceš pěstovat i v zimě tak stejným způsobem jak se pěstuje marijánka a též svítit.
Neboj, s fotoperiodicitou nekterych rostlin jsem seznamen. A ne, neni cilem pestovat ve vytapenym a nasvicenym skleniku - tezko se to vyplati kdyz clovek nema teplo "zadarmo", at uz geotermalni nebo treba odpadovy z kogenerace. Spis mi jde o to, aby ty rajcata 5.9. nepomrzly a pak je celej zbytek zari a pulku rijna pohoda teplo a furt by se dalo sklizet. Proto nejakej limit na cenu, par hodin nouzove pritopim, ale zadny vytapeni v planu neni.
Tak že, dnes ve 4 hod ráno -5 stupňů C, na kádích ráno led o síle 5 mm, nadmořská výška 420 m nad mořem.
Taky tak, byt o neco teplejc, ale na kybli vody led byl. Jsem zvedavej, co se stalo pruzkumnymu rajceti, ale to zjistim az odpoledne.
Pruzkumny rajce zda se neutrpelo zadnou ujmu. Uvidime v dalsich dnech, dneska se ten sklenik precijen prilis nevyhral. Ale dobry.