Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spárovací malta - hmota na balkón

Potřebuji spárovací maltu nebo hmotu mezi dlažbu na balkóně která nepustí vodu a vydrží mráz. Původní dlažbu budu musel skopat protože voda se dostala pod dlažbu tam zmrzla. Dlažba odmrzla, odprejskala. Poraďte s čím máte dobré zkušenosti. Slyšel jsem o MAPEI nebo Ceresitu, ale nechci se podrubé spálit...

Předmět Autor Datum
Každá venkovní spárovačka vyhoví.
Kyncl 23.03.2019 15:56
Kyncl
V každom prípade si omerkuj mrazuvzdornú, nenesiakavú dlažbu. Tu býva pes zakopaný. V prípade glazov…
Nuda 23.03.2019 19:31
Nuda
My máme na balkoně spárovačku od Mapei a máme dobrou zkušenost, ale jak říká kolega nade mnou, dávej…
valady 06.08.2019 08:45
valady
Ono problém nebude ani tak v špárovacej hmote ako skôr v nesprávne nalepenej dlažbe. V exteriéri je… poslední
poihu 06.08.2019 13:04
poihu

V každom prípade si omerkuj mrazuvzdornú, nenesiakavú dlažbu. Tu býva pes zakopaný. V prípade glazovaných obkladov hoci sú v kategórii mrazuvzdorné hrozí odprejskutie povrchovej vrstvy ak na balkóne zostane vrstva ľadu a snehu.

Tiež musí byť dôkladne odizolovaný od vzdušnej vlhkosti podkladový betón ak je balkón prevedený v klasickom, armovanom betóne bez prímesí. (Stačí chemické ošetrenie očisteného podkladového betónu s jeho hĺbkovým napenetrovaním, aby vznikol adhézny mostík zároveň pôsobiaci proti vzlínaniu vlhkosti do lepiacej hmoty. Nemusí sa dávať klasický asfaltový podklad).

Lepiaca podkladová malta určená na lepenia obkladu musí mať v sebe chemické plastifikátory bez obsahu vápna, ktoré nenasiaknu po vytvrdnutí ani vzdušnou vlhkosťou podobne, ako aj spárovacia hmota. (Za komanča sa robila tzv. pálená malta, čistý cement+piesok+voda s čím neradi pracovali murári lebo sa s takouto zmesou bez obsahu vápna velice zle pracovalo. Neskôr sa objavil modrý Duvilax, ktorý tiež bolo nutné jedine ukradnúť bežným smrteľníkom).

Pevne verím, že v stavebninách ti odborne poradia s nákupom matroša. Za 30-rokov od nežnej nehy sa to konečne boľševická lúza z radov podnikateľov kvasených komunistické trhové hospodárstvo, od "deseti k pěti", snáď naučila.

Ono problém nebude ani tak v špárovacej hmote ako skôr v nesprávne nalepenej dlažbe. V exteriéri je potrebné lepiť dlažbu buď do tekutého lože, alebo v prípade že sa používa hrebeň tak treba lepidlo naniesť ako na podlahu, tak na dlažbu a roztiahnuť hrebeňom tak že po spojení dlažba-podlaha sa hrebeňom natiahnuté lepidlo na podlahe a dlažbe navzájom kríži. Tým sa priestor pod dlažbou uzavrie a zabráni sa vnikaniu vody a odmrznutiu. Lenže remeselníci na to kašlú, buď z neznalosti alebo celkom zámerne (pretože vedia že to časom odletí a budú mať zase kšeft) a lepia dlažbu tak ako v interiéri, tzn. natiahnu lepidlo hrebeňom na podlahe a capnú na to dlažbu. Potom samozrejme pod dlažbou vzniknú kanáliky ktorými preniká voda a dlažba tak časom vplyvom mrazu odletí. A čo sa týka dlažby tak do exteriéru najlepšie voliť slinutú dlažbu. Ja som si dlažbu na balkóne i terase pred nejakými 10 rokmi lepil sám a doteraz mi nič neodprýskalo.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru