naměřený proud mezi PEN a stoupačkou topení
Chci se zeptat, zda nemáte zkušenosti s následujícím:
v koupelně jsem dodělával pospojení, přičemž mě napadlo změřit proud tekoucí mezi PEN (přivedeným do bytu) a tlustýma železnýma stoupačkama topení vedoucíma svisle skrze koupelnu od podlahy ke stropu - a naměřil jsem klešťákem 2A mezi PEN a stoupačkama a 150mA rovnou mezi trubkama.
Proud se neustále mění, zřejmě podle zapínání vypínání spotřebičů v ostatních bytech.
Je to tak normálka, podle vašeho názoru?
2A je šílené, to musí být někde upadlý nulák nebo proražené těleso v bojleru nebo něco podobného. Každopádně volat elektikáře, to už je o hubu.
2A je hodně. To vypadá na to, že někde upadl modrý a pracovní proud bůhvíjakého spotřebiče teče přes PEN, a ten má velký odpor. Rozhodně okamžitě řešit.
Pracovní proud všech spotřebičů teče přes PEN, což o to...
Já jsem si i říkal jestli to sakra nepočítá elektroměr, přívod je jednofázový, takže přes elektroměr to asi teče.
EDIT: blbost s tím měřením produ skrze PEN elektroměrem, ale potvrďte mi to.
???
PEN neprochází elektroměrem.
Hlavně bys tam tu propojku teď měl nechat, dokud se nenajde závada, jinak může být na PEN dost velké napětí.
Což elektroměr, ale proudový chránič tam očividně nemáte.
kyž má PEN tak o jakém chrániči je řeč?
On ho možná má, ale sousedi asi ne.
Na paniku to nie je. Potrubie a vodič PEN spolu vytvárajú rozsiahlu slučku (závit) v magnetickom poli celého domu. Je len prirodzené, že sa tam nejaký prúd naindukuje. Pri nízkom odpore slučky ten prúd môže byť značný - napr. taký, ako si nameral. Či je to nebezpečné, to môžeš zistiť meraním napätia na rozpojenom prepojovacom drôte. Je samozrejmé, že rozpojená prepojka nerobí svoju primárnu funkciu - ochranu pospojovaním, preto je potrebné zachovať základné bezpečnostné pravidlá. Domnievam sa, že napätie ktoré nameráš, sa bude merať v mV. Ak bude vyššie (niekoľko málo voltov), tak by si mal dať urobiť revíziu elektrických rozvodov.
A nielen magnetické pole môže spôsobiť takéto prúdy. Keď je aj v iných bytoch PEN spojený s potrubím, tak sa jedná o paralelný vodič s PEN a prúd sa rozdeľuje medzi potrubie a PEN v nepriamom pomere ich odporov.
Teď tam nejsem, ale vzpomínám si, že nejdřív mě napadlo to nějak využít, třeba svítit zadarmo, nebo aspoň nabíjet telefon, ale opravdu napětí bylo maličké, v řádu stovek mV maximálně.
Asi to je normálka.
Kdyby snad někdo mohl provést podobné měření v podobném bytě...kolik by mu to vyšlo?
Ještě je dobré změřit, jedná-li se o napětí DC, nebo AC.
Napětí DC v řádech mV a proudech i ty zmiňované 2A jsou neklamnou známkou tzv. "bludných proudů", vznikajících v geologickém podloží v lokalitě. Mají často za následek rychlé "prorezavění" nerezového bojleru tam, kde smaltovaný vydržel i celá léta. Průvodním jevem je například krátká životnost "mokrých" topných těles bojleru, nebo i "promíchávání" vody v bojleru, kdy po odtočení 1/4 obsahu teplé vody, se po pár hodinách voda promíchá a už teče pouze vlažná...až do dalšího ohřevu.
Ochranou proti "bludným proudům" je skutečně pouze kvalitní místní pospojení - uvedení (všeho elektricky vodivého) na stejný potenciál. A protože se jedná o napětí v řádech mV, musí být opravdu minimální přechodové odpory ve svorkách pospojení = vodič nepřerušovat, ale svorkami jej pouze provléci, spoje pro pásky na "A-B svorce" dobře očistit na kov - viděl jsem i dvě svorky na stejné trubce vedle sebe...