Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem naměřený proud mezi PEN a stoupačkou topení

Chci se zeptat, zda nemáte zkušenosti s následujícím:

v koupelně jsem dodělával pospojení, přičemž mě napadlo změřit proud tekoucí mezi PEN (přivedeným do bytu) a tlustýma železnýma stoupačkama topení vedoucíma svisle skrze koupelnu od podlahy ke stropu - a naměřil jsem klešťákem 2A mezi PEN a stoupačkama a 150mA rovnou mezi trubkama.
Proud se neustále mění, zřejmě podle zapínání vypínání spotřebičů v ostatních bytech.

Je to tak normálka, podle vašeho názoru?

Já jsem si i říkal jestli to sakra nepočítá elektroměr, přívod je jednofázový, takže přes elektroměr to asi teče.

EDIT: blbost s tím měřením produ skrze PEN elektroměrem, ale potvrďte mi to.

???

Na paniku to nie je. Potrubie a vodič PEN spolu vytvárajú rozsiahlu slučku (závit) v magnetickom poli celého domu. Je len prirodzené, že sa tam nejaký prúd naindukuje. Pri nízkom odpore slučky ten prúd môže byť značný - napr. taký, ako si nameral. Či je to nebezpečné, to môžeš zistiť meraním napätia na rozpojenom prepojovacom drôte. Je samozrejmé, že rozpojená prepojka nerobí svoju primárnu funkciu - ochranu pospojovaním, preto je potrebné zachovať základné bezpečnostné pravidlá. Domnievam sa, že napätie ktoré nameráš, sa bude merať v mV. Ak bude vyššie (niekoľko málo voltov), tak by si mal dať urobiť revíziu elektrických rozvodov.
A nielen magnetické pole môže spôsobiť takéto prúdy. Keď je aj v iných bytoch PEN spojený s potrubím, tak sa jedná o paralelný vodič s PEN a prúd sa rozdeľuje medzi potrubie a PEN v nepriamom pomere ich odporov.

Teď tam nejsem, ale vzpomínám si, že nejdřív mě napadlo to nějak využít, třeba svítit zadarmo, nebo aspoň nabíjet telefon, ale opravdu napětí bylo maličké, v řádu stovek mV maximálně.
Asi to je normálka.
Kdyby snad někdo mohl provést podobné měření v podobném bytě...kolik by mu to vyšlo?

Ještě je dobré změřit, jedná-li se o napětí DC, nebo AC.
Napětí DC v řádech mV a proudech i ty zmiňované 2A jsou neklamnou známkou tzv. "bludných proudů", vznikajících v geologickém podloží v lokalitě. Mají často za následek rychlé "prorezavění" nerezového bojleru tam, kde smaltovaný vydržel i celá léta. Průvodním jevem je například krátká životnost "mokrých" topných těles bojleru, nebo i "promíchávání" vody v bojleru, kdy po odtočení 1/4 obsahu teplé vody, se po pár hodinách voda promíchá a už teče pouze vlažná...až do dalšího ohřevu.
Ochranou proti "bludným proudům" je skutečně pouze kvalitní místní pospojení - uvedení (všeho elektricky vodivého) na stejný potenciál. A protože se jedná o napětí v řádech mV, musí být opravdu minimální přechodové odpory ve svorkách pospojení = vodič nepřerušovat, ale svorkami jej pouze provléci, spoje pro pásky na "A-B svorce" dobře očistit na kov - viděl jsem i dvě svorky na stejné trubce vedle sebe...