Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jedlá soda versus soda na praní

Ave. Řešíme s manželkou, jestli se dá použít soda na praní k průplachu odpadu (s octem). Strejdu jsem použil, nedopátral se. Normálně používáme jedlou sodu (hydrogen uhličitan sodný) s octem, ale je to drahé jak čort... Nebijte, nevím to.

Soda na praní bude to samý, ale nechápu čištění odpadu směsí sody s octem. Soda je zásada a ocet kyselina. Pokud se to smíchá, vznikne octan sodný,který zrovna nějaké čistící schopnosti nemá. Samotný ocet, by odstraňoval vápenaté úsady. Soda rozpouští částečně tuky, ale dohromady se účinek v podstatě vyruší. Na pročištění odpadu je nejlepší použít hydroxid sodný. Rozpustit ve vodě a zvolna lít do odpadu.
Je nutno pracovat velmi opatrně,louh sodný je silná žíravina. Při rozpouštění ve vodě se to silně ohřívá, nepoužívat horkou vodu,pak to silně vzkypí. Při silně znečištěném odpadu udělat silný roztok, asi půl kila na 10l vody. Hydroxid sodný v drogerii, nebo v Tescu za asi 50kč. Kg.

NaOH používáme, moja ale řve, že to smrdí jak podebraná pata. Začali jsme s jedlou sodou a octem, zalité vřelou vodou z konvice - nesmrdí, možná čistí líp než hydroxid, moja ale zas řve, že je to drahé. Chcu sa dožít důchodu.

edit: Takže je účinek tentýž?

No nevím, z chemického principu se mi zdá, že bude účinek horké vody větší, než směsi octa se sodou. Octan sodný se například používá k obkladům na otoky. A žere to nějak? Při vhodném poměru octa k sodě, se získá chemicky neutrální roztok. Ten žádné "žrací" účinky nemá.
Takže o nějakých silných účincích bych dost pochyboval. Také se na čištění odpadu dají koupit prostředky (Krtek) ale i tam je účinnou látkou právě
NaOH, jen ho tam je méně a jsou tam ještě přítomná nějaká další rozpouštědla. Ale je to podstatně dražší, než samotný louh a méně účinné.
Ten louh při rozpouštění cítit je, ale není to zas tak hrozné rychle se to vyvětrá. Ale je to nejlevnější a nejúčinnější.
Jen je potřeba drahou polovičku přesvědčit, že to není smrad, ale nová vůně, vyvinutá právě pro moderní prostředky do domácnosti a že to navíc má účinky na vyčištění vzduchu od bakterií, koberce od roztočů a trámy na půdě od červotoče. :-D8-)
Jinak jedlá soda si myslím, je jen čistější forma sody na praní, takže asi účinky budou stejné.
Teda i když trochu kecám. Jedlá je Hydrogenuhličitan a prací je jen uhličitan, takže nějaký rozdíl asi bude. Ale jsem mizerný chemik, je možné, že po smíchání s vodou se z uhličitanu sodného taky udělá hydrogen uhličitan. To si teď nevzpomenu.
Ale vím, jak to nedělat. Jednou jsem byl v nějaké firmě dělat a přilítly tam dvě sanitky s houkačkou. Pak jsem se dozvěděl, že čistili odpad v
kanceláři. Nasypali do syfonu granule hydroxidu a zalili litrem kyseliny solné. Utrhlo to umyvadlo od zdi a pocákalo a zranilo tři lidi.
Tak teda asi nee. :puff:

Normální soda(kalcinovaná soda,soda na praní)) je uhličitan sodný Na2CO3,jedlá soda hydrouhličitan sodný NaHCO3.Soda je alkalická víc než jedlá soda,je tedy pro čištění lepší než ta jedlá.Ovšem louhu se to nevyrovná.Účinek sody zalité octem nebo jinou kyselinou je spíš v tom,že při reakci začne silně pěnit a bublat(tvorba kysličníku uhličitého CO2) a tím částečně uvolní i mechanické nečistoty zachycené v odpadech.A ty se pak spláchnou pryč.Na uvolnění mastnoty ale zkuste ten louh-hydroxid sodný,je mnohem silnější.Pak vše propláchnout horkou vodou a pak klidně i na nějaké zbytky(vlasy,chlupy,zbytky jídla apod.) tu sodu s octem.
Jak čistit odpady?

Nz, fichemne delam reklamu rad, to je uzasnej kram, takova stara dorgerie. Ja mam doma cca 1/3 jejich sortimentu a pouzivam ve velkym, kdyz clovek vi co s jakou chemikalii, je to strasne levny a prakticky. Kdyz si k ty jedly sode koupis kilovku kyseliny citronovy(tu maj taky za levno proti pytlickum), muzes s vnoucatama michat sumak na kila :-D