Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Převoz tabulového skla

Dobrý den, poraďte jak na vozíku za autem převézt bez úhony cca 30 tabulí skla 150x50cm na skleník .Potřebuji ho odvezt 100km tak aby to v pohodě drželo a nejel jsem to týden krokem. Nemáte zkušeností jak ho položit, nebo jestli ho vézt na stojato??? Díky za radu.

Vozík bych na převoz skla asi nepoužil. Většina vozíků je totiž odpružena jen pomocí pneumatik a skáčí jako "kozy". Nejlépe v kombíku položit zadní sedačku a v nějakém dřevěném rámu převážet na stojato (trochu šikmo).

Opravdu nechápu,jak můžeš psát,když neumíš číst.Napsal jsem- já bych-pokud se vejde -upevníl.Jinak ,bezpečné to určitě není,ale jezdit autem je nebezpečnější ,navíc abychom se z té bezpečnosti nepo…,že.Upevnění na vozík je poměrně náročné,sklo by se mělo převážet nastojato,takže nějakou konstrukci ze dřeva,podložit pásy na hranách,upevnit proti posunutí do všech stran,těžiště bych při 50 cm moc neřešil.A vozík může opravdu poskočit,není tak odpružen jako auto,takže zajistit i proti pohybu nahoru.Možná jde vymyslet jednoduché řešení,ale já bych risknul to auto.

30 tabulí skla už je solidní balík. Narozdíl od ostatních bych to na vozíku převážel naležato, naplocho. Podložil OSB desku (prostě rovný pevný povrch, třeba i na paletu a celý to svázal pevnými popruhy. Když ty tabule skla budou ležet na sobě, už nebudou tak křehký, jako když povezeš jen jedno. Důkladně zajisti proti bočnímu posunu, to může být horší problém, než odpružení vozíku.
Při vezení nastojato se ti výrazně zvedne těžiště, to není žádná prdel.

Taky by bylo dobrý napsat jaký sklo to bude- předpokládám, že síla bude 4mm. A je taky rozdíl vézt obyčejnou "4" nebo nějakej ornament (na skleník se dává Katedrál nebo Atlantic). A když to dáte na ležato na sebe tak na nejspodnějším skle bude ležet přes 200 kg. Vždycky mě pobaví, když si od nás z práce někdo odváží sklo a ukládá si ho na plocho....(sklo se prostě na plocho nenosí ani nevozí...)

No pokud tedy bude mít sklo rozměr 150 x 50 cm, je to plocha 7500cm2. Pokud bude na spodním skle váha 200kg, tak na cm2 skla bude působit síla asi 26gr, což je síla asi jako dotek prstu.
Zato na takovou vrstvu skla, poskládaného těsně na sebe a podloženou pevnou rovnou plochou, si klidně stoupnu a ještě budu poskakovat. A nevěřím ani náhodou, že by se mi to podařilo rozbít. Snad kdybych měl okované boty a působil rázově na malou plochu.
Ano sklo se na plocho nevozí, ale z toho důvodu, že se na plocho nenosí. Platí to ale pro větší tabule. Tam při přenášení jednotlivé tabule naplocho hrozí její prasknutí. A pokud by byly uloženy naplocho, musí se s nimi naplocho také manipulovat alespoň při zvednutí. I při tom by mohlo dojít k prasknutí. Z toho důvodu se i ukládají nastojato. Je tak bezpečnější a jednodušší manipulace. Ale pro tabulky velikosti necelého metru čtverečního to není potřeba.
Rovné tabulové sklo, uložené na sebe, k sobě přilne tak, že se chová téměř jako kdyby to bylo z jednoho kusu. Někdy to lze i dost blbě od sebe rozloupnout, jak to přilne. Výsledná pevnost je pak obdivuhodná.
8-)

To je logické,zase jsem chytřejší,i když v mém věku už musím jinou informaci zapomenout.Ale přece,na stojato se nemusí dávat pozor na čistotu podložky,bál bych se kamínku nebo kovové drobností na podložce,ale to je jen výmluva,to se dá ohlídat.Stejně je také potřeba dobře upevnit proti posunutí,je to velká váha a ta přilnavost platí spíš kolmo k ploše,šoupnout po sobě se mohou.

Kdysi jsem vezl tabule do oken na střeše na zahrádce, zabalené do deky a pod ním jsme měl překližkovou desku aby se to neprohýbalo. Za jízdy to křoupalo, už jsem chtěl zastavit a vyházet střepy do pankejtu, ale dovezl jsem asi 50 km v pohodě, už nevím kolik těch tabulí bylo, ale dost. Je to hrozně těžké, sklo se nezdá, ale váží hodně.

Pokud by to někoho zajímalo, odvezl jsem víc tabulí ze zrušeného skleníku ve fabii kombi, jak je psáno - opřené o desku. 30 tabulí je kolem 15 cm, já mám určitě 60 cm. Přežil jsem to já, auto i sklo.
Jediná chyba je, že skleník jsem nepostavil a už jsem ten herberk dvakrát stěhoval v rámci dvora.