Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Trafo použité pro 12V osvětlení ve sprše musí mít nejen dvojitou izolaci, ale musí být v provedení p…
Zerozero 14.03.2019 10:56
Zerozero
to co tazatel nabízí jako trafo je sice SELV ale je I.Třídy,,, takže není ani bezpečnostní ani předm…
paul 14.03.2019 12:16
paul
Tady si nejsem zcela jistý. Je tedy zajímavé, že to trafo nemá ani označení dvojitá izolace, ale má…
Zerozero 14.03.2019 13:41
Zerozero
myslím si že bezpečnostní trafo musí vydržet 6000V zkušebních , zatím co SELV by mohlo stačit 4000V… nový
paul 16.03.2019 16:59
paul
Jaké zkušební napětí na trafa SELV se mi už nějak vykouřilo,musel bych se někde podívat. Ale myslím,… nový
Zerozero 16.03.2019 17:52
Zerozero
@Zerozero: taky nejsem vševěd...leccos se už vykouřilo důchodci...:-):-| poslední
paul 16.03.2019 18:38
paul

Trafo použité pro 12V osvětlení ve sprše musí mít nejen dvojitou izolaci, ale musí být v provedení pro SELV, tedy označení jako bezpečnostní.
Značka trafa jakoby dva prokřížené kruhy s čarou mezi mimi, umístěné v rámečku tvaru štítu. Trafo musí být umístěné mimo chráněné zóny, nejlépe mimo koupelnu. Svítidla na 12V pak v podstatě nemusí mít nijakou zvýšenou ochranu proti dotyku, ale ochranu jich samotných proti působení vody.

Tady si nejsem zcela jistý. Je tedy zajímavé, že to trafo nemá ani označení dvojitá izolace, ale má napsáno (je to blbě vidět na obrázku ale snad ano), SELV. Už způsob napájení obvodu SELV předpokládá použití zdroje s bezpečně oddělenou částí s malým napětím, v bezpečnostním provedení. Dá se to říci tak, že bezpečnostní trafo, je více bezpečné, než trafo s jen dvojitou izolací. V tomto případě by se dalo tedy říci, že z hlediska nízkovoltového výstupu je v provedení SELV, tedy vhodné.
Přívod zdroje má i ochranný vodič, v tomto případě, by bylo možno spotřebič považovat za třídu 1. Ale tomto případě spínaného zdroje tento ochranný vodič, podobně jako u zdrojů k notebookům nemá ani tak ochrannou funkci, jako spíš důvod slučitelnosti s podmínkami elm. kompatibility, tedy slouží k odrušení zdroje.
Když se nad tím dále zamýšlím, nikde jsem nenašel podmínku, že zdroj k napájení SELV musí být v provedení třídy II. Tedy si myslím, že zdroj jako celek může být i v provedení třídy I, tedy třeba v nulovaném krytu, ale sekundární část musí splňovat podmínky oddělení, pro obvody SELV.
Tedy například klasické trafo musí mít dokonale izolován sekundár od primáru například oddělenými samostatnými cívkami, vodiče od sekundáru musí být dokonale izolovány nejen od primární části, ale i od kostry, a ochranných vodičů. U bezpečnostního zdroje to musí být zaručeno i v případě poruchy. Například nesmí dojít ke spojení primáru se sekundárem ani v případě shoření trafa.
Co se tedy týče el. trafa uvedeného tazatelem, tak pokud se jedná o seriózního výrobce, tedy oprávněného označení SELV, tak bych to bral asi takto. Z hlediska spotřebiče, je trafo v provedení třídy I. protože má ochranný vodič a třeba (teoreticky) pouzdro zdroje nemá parametry pro třídu II. Ale sekundární část je uzpůsobena pro napájení SELV, tedy vnitřním provedením odpovídá dostatečnému oddělení od primární části, má dostatečné vnitřní vzdušné vzdálenosti a vyhovělo zkouškám.
Kdyby tomu tak nebylo v jediném bodě, nemohlo by mít označení SELV.
Ale toto je výsledkem mého osobního názoru, je možné, že je někde uvedené že zdroj jako celek musí být v provedení II. Ale nesetkal jsem se s tím. :puff::beer:

Jaké zkušební napětí na trafa SELV se mi už nějak vykouřilo,musel bych se někde podívat. Ale myslím, že mezi bezpečnostním trafem a trafem pro SELV už z hlediska oddělení není velký rozdíl. SELV je už v podstatě nejvyšší možná ochrana, takže už to musí splňovat nejvyšší požadavky.
U SELV musí splňovat navíc maximální použité napětí. U bezpečnostního oddělovacího trafa může být napětí vyšší.
Jinak asi zkušební napětí a izolační odpor budou stejné.
(Já vím i to, že něco taky nevím.. :-))

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru