Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce stropů v chalupě

Dobrý den.

Rád bych rekonstruoval stropy na staré chalupě (rok 1869), kde ve dvouch místnostech je strop zespodu přichycený na trámech, horní vrstva půdovky, pod tím nějaká asi dřevěná konstrukce a zespodu omítnut a nabílen. ( vše viz. foto)

Moje představa je, že bych staré stropy kompletně rozebral a nechal postavit trámový strop s překlady (prkna).
Na toto bych dal vrstvu izolace a na toto pochozí podlahu, jako přípravu pro podkrvní místnosti.

Jde mi o to, jestli tato konstrukce viz. foto toto provedení umožnuje a co je potřeba dodržet.

Budu rád za každou radu a názor.

Děkuji moc.

Tomáš.

Ahoj,
tak jsem rozebral kus stropu, respektive podlahu na půdě a zjistil složení stropu.
Z vrchu, je složení: půdovky, vrstvička malty, prkený překlad, nosný trám, prkený záklop a na tom zřejmě rákos a nahozeno, to už jsme na stropě místností dole.
Prkna i trámy vypadají dobře, v mezeře mezi prkny, která je na výšku trámu je jen vzduchová mezera, žádná izolace aspoň v tomto místě, žádná škvára, jen prach smíchaný se dřevem a možná zbytky jakési izolace (spíš bordelu).
Nosné trámy jsou nejspíš uchyceny na podélných zdích domu a ještě na kraji a uprostřed na těch kovových úchytech, spojených s trámy.

Teď jde o to, jestli toto provedení ponechat, nebo rozebrat ze zhora i zespoda a popřípadě nechat zespodu odhalený trámový strop (což se mi líbí a chtěl bych to tak) a na trámy zezhora udělat nové překlady, pak vrstvu izolace a pochozí podlahu pro případnou vestavbu podkrovních prostor.

Přikládám fotky po odkrytí a předem děkuji za vaše názory.

T.
20190223-161409.jpg
66.23 KiB
20190223-161437.jpg
77.68 KiB
20190223-161514.jpg
89.40 KiB
20190223-161533.jpg
83.10 KiB

Však to je zdravý matroš. Škoda rozoberať.

Len vidím problém v riešení tzv.: Stojatej stolice, dnes sa takto obývateľné podkrovia neriešia, je to v prípade prerobenia bludisko trámov.
http://ix.sk/odNTD

Stačí na pochoznú škvárovú dlažbu položiť tvrdenú izoláciu do výšky väzobných hranolov (stropniciach), aby si neškobrtal, neprekračoval hranoly a povrch izolácie opatriť klasickou falcovanou dlážkou z dosiek. (Ak máš dostatok svetlej výšky ku kleštinám, cca 240cm).

Bolo by vhodné zistiť, či sú stropnice duplicitné, robené dodatočne nad sebou lebo vidím, že držia na nejakých železných šrouboch durch cez podlahu, ako keby celý strop bol dodatočne posilnený https://kutilska.poradna.net/files/85010-20180916-171025-jpg

je možné tieto navýšené "dabl" stropnice odstrániť, je nutné ich najprv nahradiť železnými I-čkami zapustené do atiky, pripevnené k pomúrniciam železnými prípravkami zvarené na mieru. K I-čkam položené na podlahe by sa najprv privarili tie záhadné nosné skrutky držiace zrejme strop a ukotvili nové trámy stojatej stolice.

Pokud se dobře dívám, tak stávající stropní trámy jsou položeny příčně mezi podílné obvodové zdi, v rozteči těch šroubů a podchyceny (zavěšeny) uprostřed těmi šrouby, na podélný trám konstrukce uprostřed půdy, který je součástí půdní konstrukce krovu.
A strop bude zřejmě ve složení (od spodu) omítka, rákos, podbití, stropní trámy, mezi nimi škvára a půdovky. Ale jak stropy tak i podlaha na půdě vypadá docela dobře, podle mne škoda práce a materiálu.
V případě potřeby vylepšení podhledu stropu, možno, ze spodu, našroubovat sádroš.
A jestli uvažuješ o podkrovních místnostech, spíše bych řešil tu střechu a vazbu (střecha a konstrukce střechy špatná a vazba, co je zde, na úpravu na obytného podkroví, velmi nepraktická).
Po sundání střechy by bylo zřejmě nutné shodit i ty štítové zdi (tenké se sloupky) a provést po obvodu železbetonový (zateplený) věnec. A v místech kde jsou dole zdi jej propojit i příčně. Pak vyzdít nové "teplé" štítové zdi, případně už i s okny, pokud by měly být ve štítech.
Zjisti, zda je příčně, pod tím podélným trámem, na který jsou přichyceny šrouby uprostřed ty stropní trámy, někde dole zeď - příčky.
Místo středního podélného trámu na nějž jsou uprostřed zavěšeny příčné trámy stropu, rozebrat v místě jeho položení ty půdovky a zapustit ten I profil (viz Nuda), a ten na čelních zdech a v místě kde jsou dole příčné zdi, opřít o příčný věnec a podezdít a na něj navařit ty šrouby, co nesou uprostřed stávající příčné stropní trámy.
No a vazbu střechy a krovy a kleštiny řešit s ohledem na budoucí podkroví a zateplení střechy nad podkrovím.
Stolicovou, krokve uchyceny dole na pozednice přišroubené na věnec, pokud možno s co nejmenším použitím vzpěr a když, tak situovaných do budoucích příček. Případně vikýře, nebo střešní okna. To nutno řešit pochopitelně s projektantem. A současně vyřešit už i konstrukci zateplení střechy nad podkrovím.
A na půdě pak položit novou podlahu na stávající půdovky (alternativ je více- izolace, latě, OSB, Cetris, a pod.) Kročejovku, vzhledem ke stávajícímu složení stropu, není nutno skoro řešit, ten je dostatečně odhlučněný.
A tím by byly vyřešeny současně dvě věci, jak nová střecha (která by Tě stejně čekala), tak i stropy. A nebyla by nutná, podle mne zbytečná a velmi špinavá práce s demontáží starých stropů.

Ahoj,
tak jsem rozebral kus stropu, respektive podlahu na půdě a zjistil složení stropu.
Z vrchu, je složení: půdovky, vrstvička malty, prkený překlad, nosný trám, prkený záklop a na tom zřejmě rákos a nahozeno, to už jsme na stropě místností dole.
Prkna i trámy vypadají dobře, v mezeře mezi prkny, která je na výšku trámu je jen vzduchová mezera, žádná izolace aspoň v tomto místě, žádná škvára, jen prach smíchaný se dřevem a možná zbytky jakési izolace (spíš bordelu).
Nosné trámy jsou nejspíš uchyceny na podélných zdích domu a ještě na kraji a uprostřed na těch kovových úchytech, spojených s trámy.

Teď jde o to, jestli toto provedení ponechat, nebo rozebrat ze zhora i zespoda a popřípadě nechat zespodu odhalený trámový strop (což se mi líbí a chtěl bych to tak) a na trámy zezhora udělat nové překlady, pak vrstvu izolace a pochozí podlahu pro případnou vestavbu podkrovních prostor.

Přikládám fotky po odkrytí a předem děkuji za vaše názory.

Ahoj,
tak jsem rozebral kus stropu, respektive podlahu na půdě a zjistil složení stropu.
Z vrchu, je složení: půdovky, vrstvička malty, prkený překlad, nosný trám, prkený záklop a na tom zřejmě rákos a nahozeno, to už jsme na stropě místností dole.
Prkna i trámy vypadají dobře, v mezeře mezi prkny, která je na výšku trámu je jen vzduchová mezera, žádná izolace aspoň v tomto místě, žádná škvára, jen prach smíchaný se dřevem a možná zbytky jakési izolace (spíš bordelu).
Nosné trámy jsou nejspíš uchyceny na podélných zdích domu a ještě na kraji a uprostřed na těch kovových úchytech, spojených s trámy.

Teď jde o to, jestli toto provedení ponechat, nebo rozebrat ze zhora i zespoda a popřípadě nechat zespodu odhalený trámový strop (což se mi líbí a chtěl bych to tak) a na trámy zezhora udělat nové překlady, pak vrstvu izolace a pochozí podlahu pro případnou vestavbu podkrovních prostor.

Přikládám fotky po odkrytí a předem děkuji za vaše názory.

T.