Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pílový kotúč - diera

Dobrý deň!
Mám pílový kotúč na cirkulár s dierou 30mm, ale priemer hriadeľa je 32mm. Dalo sa by ten otvor s nejakým spôsobom zväčšiť na 32mm? Chcel by som to zobrať nejakému odborníkovy na kov, keď je to možno urobyť. Je to čistonový kotúč pilina s priemerom 60cm ešte soc výroba preto by som to nechcel predať a potom kúpiť nejakú činsku nekvalitu.
S pozdravom.

Obavam se ze ne. Resp.cena by byla prilis vysoka. Jedna se vysoce kvalitni reznou ocel. Navic otvor musi byt presne vystreden. Mnohem jednodussi a Lacinejsi by bylo sehnat hridel s mensim prumerem nebo puvodni na soustruhu stocit.

Co je to za kotouč? Plechový s rozvedenými zuby na řezání polínek nebo HSS s vybrušovanými zuby? Nebo dokonce s naletovanými tvrdokovovými zuby? A co ta pila, přesná strojní nebo formátovací pila nebo venkovská cirkulárka svařená z toho co zrovna bylo po ruce? Úprava kotouče nebo hřídele pily je možná, ale napřed je potřeba vědět tohle :-)

Jednou jsem to dělal, v domácích podmínkách. Nejdřív jsem si na tvrdý papír narýsoval kružítkem kolečko na průměr otvoru. Přesně vystřihl.
Po vložení do otvoru jsem tak získal střed. Pak pomocí kružítka přesně na kotouč narýsoval kruh potřebných rozměrů.
Potom stopkovou bruskou vybrousil materiál přesně k čáře kruhu. Je to trochu piplačka a je potřeba pracovat co nejpřesněji. Povedlo se mi to celkem dobře, kotouč vůbec neházel. Ale u kotouče 60 cm, malá nepřesnost nehraje až tak velkou roli. I originál kotouč na orig. hřídeli má trochu vůli, není to zcela natěsno. Ale čím přesněji, tím lépe.

Vy ste všetci kutilovia "na Darvina".

Vždy sa koriguje hriadeľ, nie kotúč.

Ako lúza za boľševikov na sústruhu prispôsobovala bubny na brzdách vozidiel, čisté ovály, čiže prerušované ABS-ká neriadené CPU.

Gratulujem. Zľatí komunisti, miľovaní eštébáci, bude im ešte lepšie.

Hřídel má svoje průměry dané předpokládanou velikostí kotouče. Průměr hřídele umožňuje použít až 90cm kotouč.
Podle tebe, hřídel kvůli jednomu kotouči osoustružím a tím zničím jeho vlastnosti. Potom tam někdo namontuje velký kotouč a hřídel bude
zeslabená. Ten průměr nebyl zvolen z nějaké podle tebe libovůle nějakého estébáka, ale vzhledem k bezpečnosti.
Podle tebe, pokud bych na takovouto velikou hřídel chtěl dát malý kotouč s dírou 12mm, tak bych ji měl také přesoustružit a tím zdegradovat ???

On ten rozdíl 30 a 32 není tak hrozný, tam to spraví broušený kroužek 30H7/32h7. Pokud je správně dělaná podložka (s odlehčením) tak trochu tlustší než střed kotouče :-) Ale jak říkám, jestli je to na dělení palivového dříví, tak je to s kanónem na vrabce. To by se pak měl radši koupit nový kotouč (pilana.cz, žádnou čínu).

No, chce to pohlídat. Ta díra by měla být v toleranci H11, čili maximálně 0.16 mm do plusu. A vystředění (obvodová házivost) max. 1.2 mm (u toho 600 mm kotouče), tedy ještě podle staré ČSN 225301. Jestli je to teď jinak už nevím :-)

Já než bych do toho vrtal, tak bych ten nový socialistický kotouč (to ležel 30 let někde v oleji?) prodal a za utržené peníze s nějakým doplatkem koupil kvalitní nový se správnou dírou. Nikdo tě nenutí kupovat čínské šmejdy a ten rozdíl nebude tak hrozný, aby se ti vyplatilo crcat se s větší dírou v kotouči. Neuraž se, ale pokud se takto ptáš, tak s tím zkušenost nemáš a je velmi pravděpodobné, že si ten kotouč akorát zničíš.

U nás dělala kotouče jen Pilana a ty byly vzduchotěsně zatavené v takové pohliníkované fólii ze žluto-modrým potiskem. Ještě teď se dají občas třeba na aukru koupit.
Jinak souhlas, na tu díru bych se vykašlal a řeši prodej-koupi. Ale aspoň je z toho hezká debata :-)

Rozdílné díry mají jen kvůli historickému vývoji norem, jiný důvod není. Většinou se řeší opačný problém, jak do formátovací pily, která je dělaná na kotouče na dřevo, upnout kotouč na kov s větší dírou, což ale nebývá nijak obtížné. Ty kotouče na kov jsou totiž výborné třeba na přesné řezání drážek do tenkých desek, svoje vědí třeba modeláři. A dají se stále sehnat z předrevolučních zásob za pár korun.

No nevím, jestli by se problém vyřešil vyhozením kvalitního (socialistického :-)) kotouče a koupením nového. Nedávno jsem koupil nový kotouč od Pilany, přímo z jejich obchodu, průměr 30cm. Také v kovomatu kotouč plátkovaný 30 cm, Extol.
Oba mají díru 30mm. Takže myslím, že je to asi nějaký standard. Mám hřídel 30mm, takže nebylo co řešit.
Ale kdysi jsem měl koupenou hřídel, na zamýšlenou stavbu velké pily. Hřídel měla na délku asi 60cm a na straně třístupňové řemenice měla navíc upínací hlavu jako na vrtačce. Byla na kotouče do 90cm v průměru. Nakonec jsem pilu postavil menší, s jinou hřídelí a hřídel prodal.
Jestli se nemýlím, tak měla právě průměr 32 mm. Byl to snad i důvod, že menší kotouče nešly na ni upnout.
Proto bych skutečně pro takovou hřídel upravil kotouč. Je to jednodušší, než hřídel osoustružit. Je totiž také nutno pak udělat i nový levý závit.
Což pro zručného soustružníka sice není problém, ale každý tu možnost nemá.
Ale na druhou stranu, udělal bych to tak, pokud by se jednalo o použití jen tohoto kotouče a jen pro občasné použití, bez plánu kupovat další kotouče. Ale pro časté používání a tím i kupování dalších kotoučů, bych hřídel taky raději upravil. Zase dělat jinou díru do každého kotouče, by mě taky nebavilo. 8-)

Je pravda že zrovna tuto konkrétní kombinaci jsem nikdy neřešil. Spíš vycházím ze zkušeností, že kdykoliv jsem kupoval nějaké kotouče, kotoučky či cokoliv jiného, tak bylo vždycky spousta kombinací průměrů kotouče, díry, materiálu kotouče, kvality výrobců atp... Prostě že dneska se dá koupit všechno a záleží jen na tom, jak člověk kutí, jestli je jeho projektem "převrtaný kotouč" nebo "hezká polička do kuchyně" a ten kotouč je jen nutný mezistupeň.

To je ale plodná diskuze nad jednou dírou. Už jsem to jednou dělal tak jak si to popsal v prvním příspěvku a pokud si s tím vyhraješ tak není problém. Pokud do poděláš tak je tady pořád možnost to opravit a dát vymezovací kroužek. Jo problém s dírou je holt pro všechny krásné téma.

Neřešil bych to zase tak složitě.Kup si kuželový vrták.aby jeho koncový průměr byl těch 32 mm.Potom otáčkami cca 300-min převrtat.Nezapomenout chladit emulzí a pod .Postačí voda s jarem na nádobí.Kotouč není obzvlášť nějak tvrdý ale je houževnatější.A protože budeš ubírat jenom ty dva mm a konstrukce vrtáku je taková že to vlastně jemně odfrézovává tak to s přehledem vyřešíš.