Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak správně svařovat a jaké použít elektrody.

Dobrý den,
koupil jsem tuto svářečku a k ní rutilové elektrody. Neměl jsem vzít bazické?
Zkoušel jsem něco svařovat a kolikrát to vůbec nešlo a elektroda se pořád lepila k materiálu. Testoval jsem to na 50, 60, 70, 80 i 90A.
A ještě jedna věc. Když už se zadařilo a oblouk se zapálil, tak mě do doslova propalovalo díry a materiál tekl jak kdyby to byl med.
Mohl by mi někdo dát pár rad do začátku? Je to jen na prskání okolo baráku.
Díky moc

Dá se použít jen jeden průměr baz/rutil elektrod od každého typu materiálu(třeba 2mm) a svařovat jenom s nimi?
Nevím s čím se kdy setkám a co kdy bude potřeba svařit, ale nechce se mi zbytečně vyhazovat peníze za balíky elektrod,
které možná ani nijak nevyužiju a navíc to zbytečně bude zabírat spoustu místa.
2mm je střed, tak by to snad mohlo jít.

Nebo opravdu s novou svářečkou musím koupit a použít dráty podle tloušťky materiálu:

elektrody:
MMA-baz./rut.
Na běžnou ocel.
1 balík 1,6
1 balík 2,0
1 balík 2,4
1 balík 3,2

Na nerez:
1 balík 1,6
1 balík 2,0
1 balík 2,4
1 balík 3,2

Na hliník:
1 balík 1,6
1 balík 2,0
1 balík 2,4
1 balík 3,2

MIG/MAG:
0,5-5kg cívky (AL, Fe-Cu) po 1 ks
+ přídavný materiál (další dráty)

TIG:
-----
Wolfram 1,6 - 3,2 zl - po 2ks
+ svářecí dráty TIG 1,6-3,2/ocel/nerez/hliník - po 10ks

atd.

Vyjde to na pořádnou sumičku a stále mne ještě napadá, které další a další dráty prostě "musím mít"

Samozřejmě + 1ks láhev CO2, + 1ks láhev Ar
+ milion dalších věcí (ND,rukavice, helma, zástěra, magnety, sep.sprej,prodlužka 3x2,5mm)
+ hořák TIG

Cena 12K za svářečku se pak vyšplhá rázem na 25k.a více
Nevím prostě co budu všechno potřebovat a děsí mne to množství věcí navíc, které bych k tomu asi měl mít.
Asi mne z toho mrdne :)

Záleží co budeš běžně svařovat. Svařuji většinou materiál do síly 4 mm a mám doma jen 2 a 2,5 elektrody a rutilové jelikož mám trafo z roku 1983. Svářeček mám více ale nemám na nich sof-start a stávající jistič to nebere. Pokud mi na tom záleží tak mám elektrody od renomovaného výrobce a zbytek svařuji elektrodami z Kaufu kdy jsem si počkal až je zlevnili na 60,-Kč za krabičku. Hliník asi doma vařit nebudeš a s nerezem záleží co z něj budeš vyrábět. Kuklu mám starou se slabším sklem, jelikož už hůř vidím a rukavice normální pracovní kožené slabé pro mechaniky, jen abych se náhodou nespálil.

A opravdu potrebujes hned na zacatek vsechny metody? Kazda ma svy vyhody a nevyhody, ale ze bych doma musel mit porad vsechno?

Co se elektrod tyce, 1.6 jsou za me k nicemu - o co mensi proud umi proti 2, o to je vetsi prupal uzkym obloukem. 2 a 2.5 je ten beznej material. 3.2 - da to ta svarecka vubec? Nejde o proud, ale o zatezovatel s takovym proudem, pokud je 20% tak je to jako by to neumela. Hlinik elektrodou je nouzova metoda, pokud je k mani cokoliv jinyho je to lepsi. Takze elektrody na hlinik nic.

TIG - hlinik univerzalni svareckou za 12.5kKc? Prosim odkaz. Protoze to chce AC TIG a to taky kazdy stroj neumi.

nerady:

Paráda,
pozitivní a motivující zpráva :)
2 a 2,5mm - v tom jste se oba shodli - takhle nějak si to představuji, že by to mohlo stačit Hliník vařit asi budu - je to v plánu - je z něj spousta věcí, je to lehký kov, dá se i v domácích podmínkách odlévat - takže budou se svářet různé držáky, úchyty, příruby, krabičky.
Uvědomil jsem si teď další věc kterou k tomu "musím mít" :) - helma s odsáváním...
Plechařina: většinou tenčí plechy 0,8-2mm,prahy u auta, kryty, skříňky, vzácně 3-5mm
Nerez: asi velmi zřídka, spíš tenčí plechy do 1mm
Profily: jekl cca 2mm-nohy skříňek,stolků, lehčí konstrukce
kulatina: ocel - průměr max do 10mm - stojany
Dá se s těmito elektrodami 2 a 2,5mm svařovat i tenčí plech 0,8 -1mm? Nepropaluje ho to?

bahno:
je to tak, jak píšeš-každá metoda má své výhody a nevýhody - chtěl bych mít proto univerzál, tzn mít na výběr, kterou nejvhodnější metodu svařování použít. Právě proto bych chtěl mít od každé něco, abych to mohl dle potřeby použít.Lepší mít a nepotřebovat než potřebovat a nemít. Navíc je to taky o ceně dopravy, která teď o
hodně stoupla. Když objednám vše základní pro možnost využití všech f-cí svářečky na jednom místě v jedné objednávce, ušetřím celkem dost na dopravě( která by pokaždé stála při postupném dokupování stejně jako třeba 2,5kg balík bazic elektrod)

S 1,6 souhlasím - je tenká, musí se navíc při svařování přidržovat druhou rukou, aby se neprohýbala. Mezi 1,6 a 2mm je malý rozdíl.Průměr 1,6 se dá proto vypustit.

TIG - hlinik
Zlatá WF lanthal elektroda je univerzál na všechno - myslím, že s Argonem by to mohla zvládnout i na DC,ne?
AC TIG: Střídání polarity na WF elektrodě likviduje nežádoucí nevodivou oxidační vrstvu Al2O3 (teplota tání až kolem 2300°C)
DC TIG:Netavící WF elektroda je normálně připojena na - pol. NElikviduje Al2O3. Ale když ji připojím na +, tak se z netavící elektrody stane tavící a likviduje to
na povrchu hliníku oxid Al2O3. S Argonem, který brání přístupu kyslíku a přídavným materiálem Al drátem(nebo i bez něj) by to mohlo fungovat dobře. - tohle rozhodně vyzkouším.

Svářečka bude tahle:
PANTERMAX MIG230LCD- vezmu asi set s CO2 za 15K.
https://www.pantermax.cz/fotky1521/fotov/1521_139_1521_113_1521_85_1521_80_1521_76__ps_37V2-Navod-k-pouzivani-PANTERMAX-MIG230LCD.pdf
Zatěžovatel je pro TIG:30% 200A, 100% 110A.

Každopádně jsem rád, že stačí používat jen 2 a 2,5mm elektrody.

ad DC TIG: Problem je, ze teplo se negeneruje pul na pul podle polarity, ale 80 na 20. Takze bud pouzijes jen velmi, velmi maly proud(a to nic nesvaris) nebo upalis elektrodu(a to se proste stane). On taky AC TIG nema stridu 50/50, ale vetsinu casu jede v jedny polarite a sem tam soupne spicku obracene. Krome toho je to jenom naskrabovy TIG bez hf zapalovani a vlaste kompletne bez podpory. Poradny stroj na TIG vypada jinak.

V zasade bych to videl na to naprostou vetsinu varit MAG(a spis nez cisty CO2 tak Argon s trochou CO2). Na hlinik MIG a cisty argon, s tim ze nic moc, ale budiz. Par elektrod bych si koupil na praci venku, protoze vitr, jinak bych tezko hledal duvod varit elektrodou. Na TIG bych se, minimalne na zacatku, uplne vykaslal - nejkomplikovanejsi, provozne nejdrazsi metoda.

Kupovat vsechno najednou... ja nevim, ale pro svarecsky veci si obvykle zajedu do kramu osobne. Ono to ma i vyhody, jako treba moznost koupit si elektrody a draty na vahu a clovek nemusi kupovat cely baliky, zvlast kdyz jsou to speciality co pouziju jednou za uherak.

Co se vercajku tyce - poradny svarecsky kladivo(ne ten kladivokartac ze sady panenka Barbie a Ken svarec) a rozumna samostmivacka ti staci. Kukla s odsavanim je blbost, naopak se do ni privadi cisty vzduch, ale to jako hobby rozhodne nevyuzijes(akorat je fakt nutny odbrousit zinek s pozinku!) A poradny rukavice. To staci.

EDIT: 100% zatezovatel 110A? To je podezrele dobra hodnota. Pokud to tak je, tak dobry, ale nechce se mi tomu uplne verit. To i tak 3.2 by se dala bezne a vyjimecne i 4ka.

Co se týká kukly s odsáváním tak záleží kde a co a jak často budeš svařovat. Jako kutil, který jednou za čas něco svaří odsávání nepotřebuješ. Pokud se tím hodláš živit tak pak ano. Samozřejmě, že plechy 0,8 až 1 mm s elektrodou svařovat moc nejdou, na to je lepší bodová svářečka nebo CO.