Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čím topit (kotel Dakon)? Dřevo, dřev. brikety, uhlí, uhel. brikety? Vaše zkušenosti?

Přeji pěkný večer všem a zároveň štastný nový rok :puff::beer:
Od začátku podzima řeším jednu poměrně důležitou věc. Čím topit ve starém kotli Dakon 14? Nyní trávíme první zimu v našem novém domku (30 let) a já stále řeším čím topit. Začal jsem uhlím, nejdříve jsem vzal to levnější (kormořanské) a byl to děs. Hromada popela, nechtělo to vůbec hořet, všude smrad... Tak jsem přešel na dražší (ledvické) bavíme se o ořechu 1, hořelo lépe, méně smradu, popela stále hromada. Zkusil jsem tedy dřevěné brikety z tvrdého dřeva kombinovat se dřevem (měkké, tvrdé - suché) a paráda. Výhřevnost super, žádný bordel a popela nula nula prd a ještě ho můžu sypat na kompost, ALE nevydrží do rána, ani když jsem koupil drahé kůrové brikety.
Takže se ptám.. Čím topíte? Teď chci kupovat uhelné brikety rekord 4 a bojím se že mě opět zklamou. Zatím nejlepší zkušenosti mám se dřevem, ale spotřeba je vysoká a tudíž to docela leze do peněz. Co ty uhelné brikety? Jak se s tím topí (výhřevnost / spotřeba / popel), je to lepší než klasické uhlí? Přemýšlím i o černém uhlí. Proč je tak drahé? Vyplatí se to? Opět výhřevnost / spotřeba / popel...?

Případná rada pro někoho kdo také testuje: zkoušel jsem brikety ze pšenice, kmínu, ječmene, slunečnice.... Smrdí to, čoudí to, nehřeje to! Popela jednou tolik co z uhlí, kašlete na to - vyhozené peníze.

Předem děkuji za jakoukoliv radu / zkušenost.
Vítek.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
@ kecal, kap.dabač: i vám děkuji za odpověď. Manuál ke kotli nemám, nicméně se jedná o klasický star…
Topení 06.01.2019 03:58
Topení
Pane bože. Černý ne. Je to kotel na hnědé uhlí. Propálil byste ho. Topíte dobře. Po 3 letech experim… nový
Kiksfix 07.01.2019 21:48
Kiksfix
Na noc mezi ty brikety zamíchejte trošku uhlí. Ale není nic jednoduššího,než ráno zatopit. Nasypu br… nový
Kiksfix 07.01.2019 21:37
Kiksfix
Hezký pátek všem, jen malé shrnutí... Nakonec jsem se rozhodl koupit uhelné brikety, zatím jen 5q na… poslední
Topení 11.01.2019 17:40
Topení

@ kecal, kap.dabač: i vám děkuji za odpověď.
Manuál ke kotli nemám, nicméně se jedná o klasický starý kotel Dakon 24, r.v. 1986, který snad každý známe :-). V tomto a podobných kotlích topím už od pubertálních let jak u rodičů, tak i prarodičů. Dovolím si tedy tvrdit že s topením už mám nějaké zkušenosti, ale v žádném případě netvrdím že umím topit. Kotel i komín mám vyčištěný v tom bych problém neviděl, problém není ani v hoření. Krásné mi tam hoří jak uhlí, tak dřevo, včetně briket i těch bio pšeničných a třeba i papírových. Já pouze řeším čím topit, aby to bylo pokud možno levné a mělo to ten správný efekt. Tzn. velké teplo, malá spotřeba, dlouhá výdrž, málo popela :-D. Ne vážně... Zjistil jsem že z uhlí budeme se bavit o ledvickém je hodně popela, smradu a bordelu, ale krásně a poměrně dlouho hoří a není drahé. Dřevo a dřevěné brikety z tvrdého dřeva, které jsem sehnal za dobře (už dochází) hoří krásně. Popela minimum, výhřevnost vysoká, ale o polovinu nižší výdrž, tudíž vyšší spotřeba. Takže nyní řeším čím topit co teď koupit? Jako nejvhodnější se mi jeví uhelné brikety, ale nemám s tím výraznou zkušenost, topili jsme s nimi u rodičů pouze jednu sezónu.
Takže dotaz zní a snažil jsem se aby byl pochopitelný už ze zadání... Čím topit když vyloučím dřevěné brikety, které mě teď už vyjdou poměrně draze.. Uhlí, uhelné brikety, černé uhlí, koks nebo opět dřevo? Zajímá mě poměr cena / výhřevnost / výdrž / množštví popela. Pokud koks vydrží jednou tolik co uhelné brikety, tak do něj půjdu, nicméně o tom pochybuji.

Nějaké bližší info o kotli:
Typ: Dakon URS 24, výkon 24kW, konstr. tlak 300kPa, potr. tah 22Pa, výhřev plocha 1,5m², palivo (hn. uhlí, koks, svítiplyn, zemní plyn, r.v. 1986

Pane bože. Černý ne. Je to kotel na hnědé uhlí. Propálil byste ho. Topíte dobře. Po 3 letech experimentů topím dřevěnými briketami. Těmi malými válečky. Kupovat v létě levně. Brikety jen hnědouhelné a i ty jsou drahé jako prase do dakonu, protože se šprajcnou a pokud je postrčíte, tak se rozpadnou a vydoutnají v popelníku místo v topeništi. Jinak dakon umí stáložár. Takže zatápěcí klapku otevřít - kulička od kotle, klapku v odvodu kouře zavřít na max. A celej kotel zavřít. JInak dřevěnými briketami topím odshora. Takže spodek zavřít úplně aregulovat vzduch vrchem.

Hezký pátek všem,
jen malé shrnutí... Nakonec jsem se rozhodl koupit uhelné brikety, zatím jen 5q na zkoušku. Jedná se o brikety rekord a union vel. 3 - 4, je to taková míchanice. Hned ze začátku mě velice potěšilo, že velice málo práší a tudíž je složení uhlí značně pohodlnější a bez výrazného bordelu. Co se týče výhřevnosti a výdrže, tak to je absolutní paráda. Zatopím nasypu kýbl briket a až do večera si toho nemusím všímnout, nekouří jen krásně hoří. Po devíti hodinách jsou brikety stále žhavé a kotel má 45°C. Vychází to na necelé tři kýble na 24 hodin kdy doma máme furt 22°C. Popela není mnoho, dnes jsem ho vysypával po třech dnech poprvé a naplnil jsem jeden kýbl (u dřev. briket bylo stejné množství za týden). Je to popel jemný a málo prašný oproti popelu z ořechu 1, který dělal doslova oblaka prachu. Z komína jde více dýmu jen při zatápění, ale není černý. Poté když uhel. brikety prohořívají ani není vidět, že by z komína nějaký kouř šel - podobně jako u dřev. briket.
Za mě tedy veliká spokojenost, vydrží mnohem déle než dřevěné brikety a udržuje stálou teplotu, což se dřev. briketám moc nedařilo. Další velké plus je, že kotel dokáže bez problémů obsluhovat má nastávající. Na žhavé hodí dva dřevěné puky na to kýbl uhel. briket a má na dalších minimálně osm hodin vystaráno.

Mohu tedy doporučit, zdá se mi to zatím jako nejvhodnější palivo :-) :puff:

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru