Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dá se nějak "vylepšit" citlivost DO na 433 MHz, třeba externí anténou?

Instaloval jsem DO (Čína) v RD, na ovládání výtahové plošiny pro imobilního. Přijímač je v plastovém rozvaděči plošiny, v 1 NP, za cihelnou zdí z cithermů síly 44 cm, vně objektu. Ale při ovládání, už ze vzdálenosti cca 5 m (přízemí a za zdí), už nefunguje spolehlivě. Někdy ano, někdy ne. I s více ovladači a vždy stejně. Takže jde, s největší pravděpodobností, o nízkou citlivost přijímače.
Přitom deklarovaná vzdálenost, na volném prostranství, je 100 m. A už jedno používám na DO brány a toto funguje, i z auta, na vzdálenost cca 20 m, bez problémů. To nové ještě budu muset vyzkoušet mimo rozvaděč, ve venkovním prostředí, na jakou bude vzdálenost reagovat spolehlivě.
"Invektivy" vůči zařízení z Číny nejsou nutné, mám svou zkušenost a zatím velice dobrou.;-)
Napadlo mne, že by bylo možno třeba zvýšit citlivost instalací externí antény, navíc k té vestavěné "mini" anténce u přijímače, která je cívečka o průměru 5 mm a délky 13 mm z jednoho drátku-12 závitů, přímo v krabičce. Její umístění by nebyl problém. Myslíte, že by to bylo reálné a jak by měla být ta anténka asi provedena? Díky za odpovědi.:puff:

je-li cívečka přístupná, namotal bych na ni dvojnásobek závitů samostatných, jeden konec uzemnil, tedy asi připojl na - a druhý bych připojil třeba k 3mm mosazi vyvedené ven v délce boď 1m nebo jen 250mm, aby to odpovídalo dělení náseobke 4 a byl to 1/2 vlnný dipól
takže třeba 69m / 72 nebo 69/144
není-li to možné, navińte jei teřba na kousek plastu a umístěte těsně vedle, což by mohlo být ještě lepší..

Délka vlny je 69cm, půlvlnný dipól by se blbě realizoval, takže jediné řešení, které by možná mohlo pomoci je čtvrtvlnný prut, ovšem zapojený místo té cívečky. Takže rovný kus 1,5mm drátu dlouhý 17cm zapojit místo té cívečky (která je zřejmě taky smotaný drát o této délce).

Teoreticky je mi vše jasné. I Tvá domněnka, že ta původní vinutá anténní cívka má délku 170 mm sedí (11 závitů průměru 5mm = 177 mm +/-). Ale při prohlížení externích antén na netu jsem zjistil, že výrobci udávají různé délky (27,5/90/124/135/170/330/460 mm) a tak jsem z toho "jelen". :-/ Tak jsem se rozhodl, že použiji vytahovací anténu z FM rádia od 150 mm a budu "ladit". Průměr antény by snad problémem být neměl. Připojení antén je koaxiálem RG58, stínění na - a střed místo původní závitové a u antény připojen pouze střed kabelu. Co na to říkáš?:-p

Na tom není co pokazit. Když se budeme držet teorie, tak tloušťka (průměr) má určitý vliv, který je vyjádřen zkracovacím koeficientem, který je v našem případě někde kolem 0,95-0,97, tedy není potřeba se s ním nějak moc zaobírat. Mnohem větší vliv má protiváha, tedy místo, kam je připojené stínění koaxu. Máš v podstatě dvě možnosti. Buď udělat "rukáv", tedy přetáhnout stínění zpátky přes plášť kabelu ve stejné délce jako je zářič, tedy taky 17cm, nebo udělat protiváhu z dvou až čtyř drátů, zase těch 17 cm dlouhých.

Děkuji za všechny rady a Tvou snahu. Ale dnes ráno mě napadlo další řešení, jež by bylo rovněž možné a asi i jistější. Dát ten přijímač DO do vnitřního prostoru objektu, v podstatě v patře na dohled a v přízemí pouze přes dřevěný strop a z rozvaděče do něj natáhnout tenký 5-ti žilový kablík (2 x napájení a 3 x ovládací vodiče pro dvoukanálové ovládání-dva aktivní výstupy z kontaktů relátek se společným vstupem). Je to pouze kousek a přes zeď. Tak ještě uvidím, co uplatním. Ale ještě jednou díky.:-D:puff: