Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oživenie, obnovenie pneu

Ahojte,

viete mi poradiť ako oživiť (zmäkčiť) 4 ročné ale dezénom ako nove zimné pneumatiky (Matador Sibir Snow 185-65 R15) ? Silikónovým olejom sa smie iba okraj ja samozrejme myslím celý dezén, pri jazde na snehu sa na nich auto už dosť šmyka.

vopred ďakujem za rady

Michal

Velice dobře se osvědčil glycerin. Je to tuk, jediný, který je rozpustný ve vodě, a dobře gumu ošetří. Takže i když gumu namažeš, po ujetí několika km ve vlhku nebo mokru se povrchová vrstvička smyje. Guma po namazání a vsáknutí vypadá jako nová. Klidně namaž i dezén.

Práve som sa na túto tému bavil so stavbyvedúcim, ktorý vlastní šesťročného Dustera 4x4 s nejakými rumunskými zimnými gumami. (Zrejme licencia Matador) Pretože v zime takmer nejazdí, max. 1x do týždňa, zimné pneu mu značne stvrdli, objavili sa jemné trhlinky pritom je dezén vysoký, nezodratý.

Gumy po výmene na diskoch Vapkou otryskal, nechal usušiť.

Na Slnku na jar gumy cugrunt natrel štetcom rastlinným jedlým olejom (repkový/slnečnicový). Po vsiaknutí oleja do gumy na priamom Slnku ich znovu fest napustil jedlým olejom po stranách a po dezéne.

Pneu následne uložil na seba do komína do montážnej jamy v garáži.

V decembri pri prvom snehu gumy nahodil po výmene za letné, a hovorí, že takto napenetrované pneu jedlým olejom uložené sedem mesiacov pri stálej teplote v montážnej jame, sedia v snehu a brečke ako nové, ako keby gumy zvláčneli, nacecali do seba v mikropóroch jedlý olej čím sa oživili, zmäkli, sťa by pridaním lepivého kaučuku do zmesy. Je to zrejme jeho subjektívny pocit.

Chcelo by to spraviť nejakým motoristickým časákom testy, či má penetrácia rastlinným stolným olejom nejaký vplyv na šesťročné zimné penu, ktoré sú málo jazdené, teda sú zánovné iba zmes stvrdla, odvetrala časom.

Rastlinný olej by nemal leptať alebo narušiť pneumatiky, ako ropné produkty, iba sa vsiakne do gumy a prípadná voda z oleja časom odparí.