Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení starého lustru 5ramen

ví tu někdo jak zapojit černý červený a žlutý drát z lustru na hnědý modrý a zelenožlutý ze stropu zkoušel sem to různě kombinovat a nesvítí a ano vim že zelenožlutý je jen kostra dík za radu nevim si rady

tak sem to rozšrouboval a uvnitř je čokoláda to by v originálu nebylo ne nebo bylo? a v každym ramenu vede na objimku červenej a zelenej drát přičemž z lustru žádnej zelenej nevede ... mám chut všechny kabely vyházet a připojit kabel rovnou na jednu objímku a nepárat se s tim

Jde o nenormalizované barvy vodičů. Pokud jdou červenej a zelenej drát do objímky, zjisti ještě (třeba "prozvoněním") kam jsou vodiče v objímce připojeny. Pokud je (asi předpoklad) zelený na bok v objímce a červený na střed, pak spoj všechny červené na jednu svorku čokolády, zelené na druhou a na svorku s červenými pak černý vodič z instalace (fáze) a na svorku se zelenými modrý (pracovní nula). Zelenožlutý z instalace pak připoj někde na kovovou "kostru" světla.
Fáze musí jít na střed objímky, pracovní nula na boční kontakt. Zelenožlutý z instalace je ochranný vodič. Pokud by svítidlo bylo dřevěné, zelenožlutý ponech nezapojený.
No a pokud jsi to zkoušel kombinovat různě a stále to nesvítilo, tak pak do toho černého vodič z instalace asi nejde napětí. Nutno zkontrolovat vypínač, potažmo jistič obvodu v rozvaděči.
Jinak, pokud by jsi to chtěl mít OK a chtěl by jsi si s tím dát práci, tak ty zelené vyměň za modré a ty červené za černé, nebo hnědé.:puff:

ano pospojuju to jak popisuješ a pude to je to už jasné ... a ne takovou práci s měněním barev nechci dík to bych to rači obmotal barevnejma izolepama... jen nechápu jak může dojít k tomu že sou tam ty kabely špatně to jako někdo vstal a řekl si fajn dnes du pomíchat kabely v lustru :D