podlaha podkroví
Ahoj,
Rekonstruujeme starou chatu. V půlce podkroví je podlaha ve složení nosný beton-škvára-betnová šlupka, to celé nalité mezi I profily. Vrchní vrstva pracuje a praská, původně jsem myslel že to vyrovnáme stěrkou, ale když jsem do toho dloubnul, kvalita je mizerná. Co s tím? Napadají mě varianty:
1) nechat a přelít stěrkou, maximálně vybrat vrchní šlupku kde se drolí
2) vybrat až na nosný beton a ustavit novou podlahu liapor + desky na tomhle základě
3) vymlátit to celé včetně spodního nosného betonu, yrobit dřevěný rošt + desky
4) vybrat škváru a dorovnat to betonem (do čehož se mi kvůli zátěži celé stavby ani trochu nechce)
Rozteč I nosníků je cca 120-130cm. V druhé půlce je podlaha na roštu zakotveném mezi nosníky + dvě vrstvy OSB desek křižmo.
Jsme ve fázi, kdy všechno je možné, později už se nám do toho rozhodně nebude chtít zasahovat.
já bych udělal variantu 2. Desky bud OSB křížem jako plovoucí podlahu a nebo sádrovláknité desky. Ale třeba kdybych to tam viděl, tak bych udělal něco jiného
Co tak odstranit pouze tu popraskanou horní bet.šlupku, do škváry usadit polštáře z dřevěných trámků a na ně přišroubovat OSB desky (třeba i slabší a křižmo), tak jako je to na druhé polovině?
Usazovat do škváry polštáře není tak jednoduché. Zvlášť pokud se mají dát křižmo a nemá se zvedat podlaha. Ve finále to znamená stejně tu škváru vykopat.
Není důvod je dávat křižmo. Křižmo případně pouze OSB desky. Polštáře uložit do škváry souběžně s I profily, horní plocha pouze těsně nad jejich horní plochou (a pokud jsou rovně, možno i v jejich výšce a budou rovněž podepírat OSB) v rozteči vhodné k dostatečnému podepření a vždy u kraje OSB desky. Podlaha by pak byla pouze vyšší o sílu OSB nad I profily. Ale to už si tazatel musí zkorigovat dle svých podmínek.
V "historických" dobách se podlahy takto dělaly běžně. I v přízemí - jílovitá hlína, škvára, do ní polštáře cca 60-70 cm od sebe, z dvoustranně oříznuté silné kulatiny a na ně coulová prkna. A ani žádný problém s vlhkostí!
Máme to takhle, na našem RD, z roku 1924.
Pouze jsem na stará a mírně nerovná prkna položil, před 50-ti lety, dřevotřísku. OSB desky tehdy nebyly. A pak v obýváku a ložnicích koberce, v kuchyni PVC.
Po povodních v r. 97, kdy podlahy vlivem podmočení terénu poklesly o cca 2-3 cm, jsem pouze sejmul dřevotřísku a prkna, polštáře dorovnal a podsypal opět škvárou a prkna a dřevotřísku vrátil zpět.
U novějších, případně renovovaných RD, kde měli podlahy přízemí pouze z nearmovaného betonu a nepodsklepené, jim popraskaly a museli je rozbít a dělat nové.
U mne oprava podstatně jednodušší a s podstatně menšími náklady.
Na patrech se dělalo totéž, pouze škvára na prkenný záklop pokrytý asf.lepenkou a do ní opět polštáře a na ně prkna.
Jednoduché, levné, poměrně dobrá i tepelná izolace a slouží to takto dodnes (u mne už tedy 90 let!).
No a před cca 5- ti lety, dcera, někde, na tu dřevotřísku i plovoučku (vzhledem k pohybu většího počtu koček a psů ).
Staří "stavebníci" nebyli hloupí.
udělal jsme sondy, té škváry bude tak 6-7cm, podtím cca 7-8cm betonu (doufám armovaného), vrchní šlupka 3-5cm shit-betonu. Položit tam hranoly a na ně desky by znamenalo sice snadno získat rovinu, ale zase se celá zátěž přesune na rovinu toho spodního betonu. A upřímně řečeno, když vidím jak to stavěli, nemám chuť věřit něčemu jinému nežli těm 16cm I nosníkům které nevyrobili a tedy je nemohli domrvit, na nosnost té betonové skořápky bych nevsadil ani pětník.
V druhé půlce stavby jsou ty "polštáře" z 16cm hranolů, zaklesnuté mezi I nosníky, na tom je teprve rošt a desky. Shledávám takovou konstrukci dostatečně pevnou a stabilní a natolik průhlednou, že bych se k ní klidně přiklonil i tady. Znamenalo by to buď vybrat škváru a vymlátit spodní betony, nebo jen vybrat škváru a usadit menší hranoly
Tak ty hranoly (fošínky), v síle zhruba 5 cm (tak aby lícovaly s vrchem I profilů, na něž by se rovněž přenášel tlak), šíře cca 10-15 cm , dej napříč mezi I profily, na nosný beton, na slabou vrstvu škváry, tak, aby zasahovaly svými konci až do I profilů, v rozteči cca 50-70 cm. Mezi polštáři škváru opět až pod OSB desky. Pokud původně podlaha udržela tlak přes beton a škváru na spodní beton, pak by neměl být, ani v tomto případě, problém. "Bodový" tlak by se, přes OSB desky a takto provedené podložení, bezpečně rozložil. A polštáře uložené napříč mezi I profily by propadnout nemohly.
tak nějak jsem to myslel, díky - měl jsem trochu strach z toho betonu, ale co jsem vyvrtal, je tloušťka víceméně konstantních 8-9cm, ono to snad i něco málo unese...podložm to hranoly 80x70, na to desky a bude dobře.
...jen tu škváru nahradím liaporem, bude teho necelý kubík...
Nevím jak je hodně zatížen strop, ale to je na místním šetření. Každopádně bych vysypal liaopr do roviny a OSB desku navrch. Pokud váha nedovolí, tak vybrat co se dá. Určitě ne beton, to je dřina.
Dřina by tolik nevadila, ale smysl aby to mělo.
Takže půjde vybrat škvára (on je to tedy spíš popel), rošt z hranolů mezi I nosníky, podsyp liaporem a desky přes. Nakonec to bude nejlepší i z hlediska nulového rozdílu výšky mezi místnostmi + budu vědět co tam je a v jakém je to stavu.
Kdybych tušil, že rekonstrukce je ještě mnohem horší nez se tvrdí, řešili jsme novostavbu Každopádně díky za konzultaci všem!
Takže půjde vybrat škvára (on je to tedy spíš popel), .................., podsyp liaporem a desky přes.
Rošt je zbytečný
To jsem tu už psal, ale to nechce. :)