Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrické vytápení

Ahoj kutilové,

Potřeboval bych se poradit ohledně vytápení. Aktuálně mám jednu místnost o rozměrech 4x4x4m , kterou bych potřeboval vytopit na 28°C. Aktuální teplota je 26,7 a bojím se, že v zimě půjde ještě níže. Tato místnost je zcela samostatná mimo jakákoli okna. Koukal jsem na různé konvertory o výkonu 1500W s termostatem. Bohužel jakoukoli tepelou ztrátovost nevím, budeme se tedy bavit pouze teoreticky.

Můj dotaz především zní, na kolik výjde provoz takového termostatu (ani vím, bez potřebných parametrů je to opravdu velice teoretické), má elektřina stojí přibližně 4,1 Kč za kWh. Měsíční spotřeba celé domástnosti je asi 160kWh, aktuální zálohy jsou na 1200 Kč.

Děkuji moc a omlouvám se za debilní dotaz. Opravdu si s tím nevím rady :-):-[

Předmět Autor Datum
Teplotu místnosti bych v zimě rád bez výhřevu udržoval max do 25°C tzn. šlo by pouze o výhřev o cca…
Honza94 05.10.2018 16:29
Honza94
Človeče nešťastná, však musíš v I. rade uviesť tepelný koeficient obvodového muriva (myslím komplet,…
Nuda 05.10.2018 17:20
Nuda
Pobavilo :-D Však říkám, že v tom nejsem kovanej, naopak podkovanej. Polystyrenama to opravdu prohán…
Honza94 05.10.2018 17:34
Honza94
Pokud nikdo neví z čeho je okolní zdivo, jak je ochlazované (obvodové zdi), jeho síla, zda je místno…
nerady 05.10.2018 20:16
nerady
To samozřejmě nevím ani já. Proto jsem také zmínil pouze teoretickou hladinu. Je to klasický cihlový…
Honza94 05.10.2018 23:48
Honza94
Z Tvých údajů, které jsou opravdu velice nejasné, se nadá ani nic odhadovat. Byla by to doslova "stř…
George63 06.10.2018 10:35
George63
Taky si přiložím polínko - z principu funkce by mohly vyhovovat i infrapanely (pokud dobře chápu mec… poslední
Kachlík 06.10.2018 11:18
Kachlík
IMHO asi nejlepší bude to vyzkoušet. Ono to asi bude záviset nejen na tom, jaká je venkovní teplota,…
Yarda 06.10.2018 07:18
Yarda

Človeče nešťastná, však musíš v I. rade uviesť tepelný koeficient obvodového muriva (myslím komplet, podlaha, stropy, steny) tej tvojej šalandy v podobe "chrámu" so svetlou výškou stropu 400cm (?) od podlahy.

Ak sa jedná o bežnú miestnosť bez okien, je nutné murivo z interiéru vhodne a narýchlo zatepliť (napríklad 10cm hrubým polystyrénom opatrený vo vzduchovej medzere odsadenej od obvodového muriva zároveň reflexnými fóliami. (tebe stačí klasickou žehličkou 300°C nataviť na polystyrén kuchynský alobal z opačnej strany.

Pri výkone 1,5kW topného (ohrevného) telesa pri tomto interiérovom zateplení kutice "kolomdokola", dokážeš vyhnať teplotu v komnate s podlahovou plochou 16m2 na slušných 90°C a viac, ako suchú saunu.

Ak nepestuješ šampióny, ako prvotný pokus, tam je nutné po zauzlíčkovaní plodníc v povrchovej rašeline okamžite teplotu znížiť na max. 12°C, aby si stihol zber a aby sa plodnice neotvárali do spodných rebier, prípadne nestrácali bielu farbu. Pri pečiarkach (žamiónov) ti dokážem poradiť, aby si nedopestoval podľa zaručených návodov tzv. "paličky na bubon" namiesto nádherných bielych uzatvorených plodníc s trhovou kvalitou.

Pri mariške na šišky, ako kvalitný matroš pre bongo, ti stačia širokospektrálne lampy na ohrev, ale hlavne neustála cirkulácia vzduchu vetrákmi kvôli plesniam.

Pobavilo :-D Však říkám, že v tom nejsem kovanej, naopak podkovanej. Polystyrenama to opravdu prohánět nechci. V kamrlíku budou živé organismy. Nejedná se tedy o pěstovnu mařeny ani žampiónů, nicméně ohledně žampiónů se rád domluvím :-) Btw omítka je opravdu krásná. Zdi jsou zděné, poklada jsou klasik dlažky.. nic víc nic míň :-)

Mimochodem jiný způsob vytápění takové místnosti? Výška místnosti je cca 3 metry, trošku jsem to nadimenzoval :-))))

Díky moc a žampiónů zdar.

Pokud nikdo neví z čeho je okolní zdivo, jak je ochlazované (obvodové zdi), jeho síla, zda je místnost suterénní či zda je pod ní byt kde se topí, zda je nad ní půda či vytápěný byt, zda je provedená izolace, zda je místnost suchá, zda je teplota 28 stupňů potřeba u země či u stropu, tak ti nikdo nemůže odpovědět. Provoz termostatu nic nestojí ale provoz topného tělesa bude stát nějaké peníze.

To samozřejmě nevím ani já. Proto jsem také zmínil pouze teoretickou hladinu. Je to klasický cihlový obytný dům s 5ti patry a desítkami bytových jednotek. Teplota je nutná přibližně ve středu místnosti, čím níže, tím více.

Jde mi samozřejmě pouze o zkušeností lidí z podobných podmínek (byť vzdáleně) a případný cenový rozpočet za takové těleso. Nedokážu určit, jestli bude sepnutý pouze 6 hodin denně nebo 12 nebo 16.. určitě tu nechci přesný propočet, jen odhad :-)

Z Tvých údajů, které jsou opravdu velice nejasné, se nadá ani nic odhadovat. Byla by to doslova "střelba na slepo".
Ale souhlasím s Yardou. Nejlepší, nejjednodušší a nejpřesnější by bylo to otestovat. Použít zásuvkový měřič odběru el. proudu (na trhu v relaci 300-500,- Kč), el. konvertor s termostatem a výkonem cca 2 kW a osadit jej do místnosti. Nastavit a měřit teplotu na těch 28 st.C a otestovat po určitou dobu a za určitých vnějších podmínek. Vše si můžeš třeba od někoho vypůjčit.
Z údaje měřiče (naměřené odebrané kWh) a ceny si pak spočítat předpokládané náklady na vytápění.
Aby ale bylo nejtepleji u středu místnosti, případně u podlahy, dosáhneš těžko. Teplý vzduch je vždy lehčí a bude nejtepleji vždy u stropu. Pak by mohl pomoci pouze stropní ventilátor, který by vzduch promíchával a "tlačil" jej k podlaze.
Toto používám třeba na chatě, pokud vytápím krbovou vložkou, ve vzdálenější části místnosti od oken a roztápím studenou místnost.

Taky si přiložím polínko - z principu funkce by mohly vyhovovat i infrapanely (pokud dobře chápu mechanismus, tak ohřívají povrchy, na které "svítí", a od nich se teprve ohřívá okolí), pokud budou tedy svítit k zemi, budou ohřívat hlavně podlahu, a tedy simulovat podlahové topení, které je z pohledu distribuce tepla v místnosti asi nejvýhodnější. Ale výkon a spotřebu si bez uvedení tepelných ztrát taky netroufnu odhadnout…

IMHO asi nejlepší bude to vyzkoušet. Ono to asi bude záviset nejen na tom, jaká je venkovní teplota, ale i na tom, jestli zrovna venku fouká nebo prší a je vysoká vlhkost vzduchu.
Asi bych pouvažoval o akumulačkách, pokud je možné tam zařídit "noční proud" (teď se to asi jmenuje jinak).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru