Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Vzhledem k zástrčce IPN 3253 bude asi zřejmě instalace v buňce v provedení soustavy TN-S. Pak by bylo nejlepší řešení provést výměnu původního přívodního 5-ti žilového kabelu za 3 žilový kabel s vidlicí 16A/230V (s možností připojení na elektrocentrálu), s Cu žilam 3Cx2,5 a v rozvaděči propojit, na přívodu, všechny původní samostatné 3 fáze, ze kterých jsou zřejmě zapojeny jednotlivé jednofázové okruhy. Do tohoto 1 fázového přívodu, v rozvaděči, pak osadit jednofázový proudový chránič 1+N 25A/30 mA. Přívodní vodič "L1" a "N" přívodního kabelu zapojit na svorku "L" a "N" přívodu chrániče. Vývodní "pracovní" nulu "N" všech okruhů (celou sběrnu "N") přepojit za tento chránič. Vodič "N" za chráničem nesmí být pak už nikde propojen s vodičem "N" před chráničem, ani s vodičem "PE". Přívodní vodič "PE" přívodního kabelu zapojit přímo na sběrnu "PE" rozvaděče, ze které jsou napojeny všechny ochranné vodiče el. instalace. Chránič by byl vhodnou ochranou proti nebezpečnému dotykovému napětí pro všechny okruhy buňky.
Všelijaké "redukční prodlužováky" nedoporučuju z důvodu jejich možného chybného použití neinformovanou osobou. Také neřeší kombinaci ochran,které mohou být rozdílné u centrály a u buňky - vzájemně se mohou i vylučovat a systém ochrany před nebezpečným dotykem bych právě na stavbě ve venkovním prostředí nechtěl podcenit.
Doporučuji:
1) odpojit stávající zástrčku IPN 3253 v rozvaděči buňky
2) nahradit ji přívodní šňůrou se zásuvkou podle výstupu elektrocentrály tak, že se přímo v rozvaděči propojí 3 fáze do jedné, další vodiče pak budou N a PE - tedy celkem 3vodičové provedení, zakončené zásuvkou dle elektrocentrály.
3) podle návodu centrály řešit i ochranu před nebezpečným dotykem - novější centrály mají proudový chránič, starší (např. vojenské) mají napěťový chránič... starší buňky také. Některá zařízení se musí zemnit, jiná izolovat... Musí se to řešit dle aktuálního použitého systému, případně jejich povolenou kombinací.