Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem opěrná zeď

Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit s opěrnou zídkou. Mám už skoro dokopaný základ a můj prvotní plán byl, že zeď udělám z vystuženého monolitu. Když jsem pak počítál kolem a kolem, další práce s bedněním atd., nejspíš bych nakonec zídku udělal ze ztraceného bednění, ale nejsem si jist jak přesně postupovat. Další věcí je, že na zídku bych nejspíš chtěl dát 3 patky na pergolu (rozměr 6x4m) , druhá strana pergoly by byla ukotvená k domu. Jak by jste doporučili postupovat? Z finanční stránky, čím to vyjde míň, tím taky líp. Terén se zvedá mírně do kopce.

Rozměry výkopu i výkres jsou v příloze.
Žluté je výkop od nejnižší strany. 80-120cm
Červené je výška od výkopu po maximalní výšku zídky. 150-190cm
Modrá je šírka výkopu. 25-30cm
Černá je výška násypu z vnitřní strany (nejspíš struska) cca 40cm

Díky za každou radu/připominku/kritiku :-)

Předmět Autor Datum
Do výkopu běžný základový beton. Co se týká použití ztraceného bednění je to určitě jednodušší a výs…
George63 23.09.2018 21:54
George63
Díky za reakci, Veškerou vodu postahuji drenáží do studny, která je uvnitř prostoru vlevo dole (u ro…
nedeto 24.09.2018 09:11
nedeto
Pokud ZB uděláš tak jak se má, tak to vydrží i atom. bombu. Je lépe, že jsi rozšířil ten základ ales…
MilPP 24.09.2018 10:19
MilPP
ak chceš v prípade brutálnych severákov ochrániť murivo proti vetrom (vetrolam), sprav na každý 3bm…
Nuda 24.09.2018 17:43
Nuda
Myslíš tady toto? (Příloha) Dál se nedostanu kvůli hranici pozemku. Chtěl jsem to zalít po výšku zák…
nedeto 25.09.2018 08:52
nedeto
Presne tak, lebo je tiež možné, že základ, ako taký je na nestabilnom podloží, geologicky pracuje po… poslední
Nuda 26.09.2018 14:39
Nuda
Já bych to moc nehrotil, použil ZB 20 do každého řídku vodorovně drát 8mm, do každé tvárnice nastoja…
milan.cukrar 26.09.2018 06:10
milan.cukrar

Do výkopu běžný základový beton.
Co se týká použití ztraceného bednění je to určitě jednodušší a výsledek pěknější, než "šalování" bednění a běžné betonování. Ale asi poněkud dražší.;-)
Nepopisuji postup ale viz podrobný odkaz. Patky je pak možno zalít do prostoru v tvárnici, případně dodatečně vyvrtat do betonu otvory a roxoru patky zalít tmelem. Na uchycení pergoly na objekt použít rovněž příchytné ocelové patky, tak, aby se pergola mohla, při případných dilatacích dřeva, trochu pohybovat.
Na násyp (zásyp) struskou provést litý beton a dlažbu, mírně vyspádovat, tak aby nevnikala pod desku dešťová voda.
Pokud by se provedla pouze dlažba do štěrku na zásyp, bylo by nebezpečí vniknutí vody do zásypu a v zimě možná destrukce zídky promrznutím.
Možná bych ještě volil konzultaci se šikovným stavebním technikem (já jím nejsem);-)

http://www.stavimesidomecek.cz/11-prvni-rada-bedneni/
http://www.stavimesidomecek.cz/10-priprava-ztraceneho-bedneni/
http://www.stavimesidomecek.cz/12-druha-a-treti-rada-bedneni/
http://www.stavimesidomecek.cz/13-betonovani-bedneni-2/

Díky za reakci,
Veškerou vodu postahuji drenáží do studny, která je uvnitř prostoru vlevo dole (u rohu kde jsem fotil základ), takže nopovka a vody bych se nebál. Pod základ dám 5cm kameniva a vychází to krásně na drenáž, která vede také do studny. Z vnější strany zídky to také půjde vyvést pryč.

Výkop jsem rozšířil na 30cm široký základ , vysoký 80 cm. To vychází na 3 řady ZB 20citek. Do toho ZB bych chtěl dát ocelové patky na pergolu. Myslíte že to nevydrží? Do zakladu co metr vertikálně roxory, ať vycházejí přes první řadu ZB, pak je prodloužit a bednění také pořádně provázat jak vertikálně, tak horizontálně a nahoru dát patky. Pokud bych pergolu nedělal, tak vím že by zídka vydržela, ale kvůli místa, špatně vycházející patky vůči dveřím, oknum u domu a blízko sousedícího pozemku nemůžu dát patky mimo vycházející základ. Do základu jsem ještě v místech kde mají být patky kopnul odbočku vně základ , ať to bude jako zakopané "hrabě". Je to lepší pro stabilitu základů co jsem se dočetl.

Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly bude buď ukotvena k domu, nebo nechám vyvrtat patky.. ale přikláněl bych se k ukotvení k domu.

Pokud ZB uděláš tak jak se má, tak to vydrží i atom. bombu.
Je lépe, že jsi rozšířil ten základ alespoň na těch 30cm. Klidně může být širší, alespoň pod povrchem.
Ono prakticky ta pergola zase není až tak velké zatížení.

ak chceš v prípade brutálnych severákov ochrániť murivo proti vetrom (vetrolam), sprav na každý 3bm opernú patku vystuženú jednoliatym stlpikom smerom až po povrch muriva. Zaarmuj zo zeme po vrch roxormi.

Videl so pováľané, vetrom pokácené plné ploty, ako fluspapírové legá od vetra.

Nestačí mať základ, dôležité sú v rozostupe, každé cca 300cm, operné stĺpiky zapuzdrené a pevne zaarmované v murive vedúce od/do základu.

Darmo kopeš hlboko, ako hluchý pako do zeme. Prvá víchrica ti plot zvalí/zlomí v jeho najslabšej vrstve (pri základe).

Myslíš tady toto? (Příloha) Dál se nedostanu kvůli hranici pozemku. Chtěl jsem to zalít po výšku základu a nechat tak, nebo jsi myslel ať dám i ZB do toho "T" ?

Armovat základ chci co metr roxor vertikálně od spodu základů až po výšku 1 řady ZB, pak nadstavit.. a po celé délce zakladu horizontálně ( zatím jsem rozhodnutý že jednou).

Presne tak, lebo je tiež možné, že základ, ako taký je na nestabilnom podloží, geologicky pracuje po milimetroch, pričom aj "rostlá" pôda sadá, krúti sa všemožne hlavne, ak je podmáčaná po vrstevniciach.

Preto je dôležité už aj pre dedičov, (pokiaľ máš nad 50-ku odžitého), aby tento oporný múr bol v samotnom základe fixovaný do strán v pohybe, zároveň vyvážený predmetnými stlpikmi, ktoré sú nutne vykopené do T každé tri bežné metre. (Stačí odskok cca 40cm) a už sa fixuje pohyb.

horizontálne armovanie betónu ti stačí spraviť až nad povrchom pôdy, do výšky dosiek šalungu (cca 30cm), ale roxory v T výkopoch musíš zapustiť hlboko do pôdy, do základového, vibrovaného podkladového betónu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru