Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem opěrná zeď

Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit s opěrnou zídkou. Mám už skoro dokopaný základ a můj prvotní plán byl, že zeď udělám z vystuženého monolitu. Když jsem pak počítál kolem a kolem, další práce s bedněním atd., nejspíš bych nakonec zídku udělal ze ztraceného bednění, ale nejsem si jist jak přesně postupovat. Další věcí je, že na zídku bych nejspíš chtěl dát 3 patky na pergolu (rozměr 6x4m) , druhá strana pergoly by byla ukotvená k domu. Jak by jste doporučili postupovat? Z finanční stránky, čím to vyjde míň, tím taky líp. Terén se zvedá mírně do kopce.

Rozměry výkopu i výkres jsou v příloze.
Žluté je výkop od nejnižší strany. 80-120cm
Červené je výška od výkopu po maximalní výšku zídky. 150-190cm
Modrá je šírka výkopu. 25-30cm
Černá je výška násypu z vnitřní strany (nejspíš struska) cca 40cm

Díky za každou radu/připominku/kritiku :-)

ak chceš v prípade brutálnych severákov ochrániť murivo proti vetrom (vetrolam), sprav na každý 3bm opernú patku vystuženú jednoliatym stlpikom smerom až po povrch muriva. Zaarmuj zo zeme po vrch roxormi.

Videl so pováľané, vetrom pokácené plné ploty, ako fluspapírové legá od vetra.

Nestačí mať základ, dôležité sú v rozostupe, každé cca 300cm, operné stĺpiky zapuzdrené a pevne zaarmované v murive vedúce od/do základu.

Darmo kopeš hlboko, ako hluchý pako do zeme. Prvá víchrica ti plot zvalí/zlomí v jeho najslabšej vrstve (pri základe).

Myslíš tady toto? (Příloha) Dál se nedostanu kvůli hranici pozemku. Chtěl jsem to zalít po výšku základu a nechat tak, nebo jsi myslel ať dám i ZB do toho "T" ?

Armovat základ chci co metr roxor vertikálně od spodu základů až po výšku 1 řady ZB, pak nadstavit.. a po celé délce zakladu horizontálně ( zatím jsem rozhodnutý že jednou).

Presne tak, lebo je tiež možné, že základ, ako taký je na nestabilnom podloží, geologicky pracuje po milimetroch, pričom aj "rostlá" pôda sadá, krúti sa všemožne hlavne, ak je podmáčaná po vrstevniciach.

Preto je dôležité už aj pre dedičov, (pokiaľ máš nad 50-ku odžitého), aby tento oporný múr bol v samotnom základe fixovaný do strán v pohybe, zároveň vyvážený predmetnými stlpikmi, ktoré sú nutne vykopené do T každé tri bežné metre. (Stačí odskok cca 40cm) a už sa fixuje pohyb.

horizontálne armovanie betónu ti stačí spraviť až nad povrchom pôdy, do výšky dosiek šalungu (cca 30cm), ale roxory v T výkopoch musíš zapustiť hlboko do pôdy, do základového, vibrovaného podkladového betónu.