Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napájení LED světel z powerbanky?

Prosím o kontrolu.

Existují světla LED s PIR čidlem s bateriovým napájením, buď na 3 AA/AAA nebo na 4 AA/AAA. Uvažuju o jejich napájení z powerbanky, ta má na výstupu 5 V.

Kterým dát přednost? Ty na 3 články jsou pro napětí 4.5 V (reálně míň) a 5 V napájení by zřejmě znamenalo podstatně vyšší proudový odběr - protože charakteristika LED diody je docela strmá. Váhám, zda nebude ale problém u čtyřčlánkových napájení jen 5 V.

Co se týká výkonu, ten znám jen u těch tříčlánkových: 0.3 W nebo 0.6 W. Ty silnější tedy při 4.5 V mají odběr proudu pod 150 mA. Odhadem by světla na čtyři články mohly mít odběr proudu kolem 200 mA (výrobce bohužel neuvádí).

Světla hodlám k powerbance zapojit paralelně. Pro běžnou powerbanku není problém po delší čas dodávat 1 A; tři světla by současně vzaly kolem 0.6 A a navíc: budou svítit tak dvě minuty. Přívod napájení bych vyřešil USB kabelem určeným do nabíječky; ustřihnu a odizoluju, najdu si dva napájecí vodiče, ke každýmu z nich zapojím 3 další a vždy jeden napájecí pár přivedu ke světlu.

Powerbanka s udávanou kapacitou 10000 mAh (pro 3.7 V) má skutečnou kapacitu 7400 mAh (pro 5V). Budu uvažovat jen poloviční kapacitu (světla budou provozována přes zimu v mrazu). I těchto 3700 mAh by stačilo při odběru 600 mA na 6 hodin svícení; svítit se bude vždy jen pár minut denně, tj. výdrž je "nekonečná".

Mám tam někde chybu v úvaze? Jak se na to díváte?

Předmět Autor Datum
Pokud zapojis sériově se světly obyčejnou diodu, tak ti sníží na přechodu napětí asi o 0.7V, což bud…
Jan Fiala 04.09.2018 18:47
Jan Fiala
Ono by především bylo potřeba znát konstrukci konkrétního světla. 3W světlo asi nefunguje na stejném…
czcharlie 04.09.2018 21:44
czcharlie
Jen podotknu, že se bavíme o světlech s výkonem 0.3 W a 0.6 W
Pavel 04.09.2018 22:18
Pavel
OK, napsal jsem to blbě. Nicméně tužková baterie je pro dané použití dost tvrdý zdroj na to, aby nap…
czcharlie 05.09.2018 01:16
czcharlie
Jak jsem vyrozuměl, tak se jedná o nějaká světla s pir čidlem, tedy již hotová, že je nebudeš vyrábě…
Zerozero 05.09.2018 02:15
Zerozero
Mám tohle světlo. Má zajímavý funkce: jde ho přepnout do režimu svítím pořád, do režimu PIR (reaguj…
Pavel 22.10.2018 18:46
Pavel
Aha, ještě update. Ono to světlo má i další funkci, dá se nastavit intenzita svícení (a zřejmě i cit… poslední
Pavel 22.10.2018 18:57
Pavel

Ono by především bylo potřeba znát konstrukci konkrétního světla. 3W světlo asi nefunguje na stejném principu jako všemožná kapesní "svítítka" napájená z knoflíkových článků přímo, protože při zatížení LEDkou jejich napětí klesne a LED to přežije. U těchto světel nějaká proudová stabilizace asi být musí, rozsah napájecího napětí se bude pohybovat od cca 5,1V u nových primárních článků až po něco málo víc než 3V u částečně vybitých NiMH. To by běžné LED bez zdroje proudu stoprocentně nedaly a dioda v serii by to taky neřešila a tak asi nebude problém "tříčlánkové" světlo napájet přímo z powerbanky. Ovšembez měření a vyzkoušení to asi nepůjde.

OK, napsal jsem to blbě. Nicméně tužková baterie je pro dané použití dost tvrdý zdroj na to, aby napájela LED diody bez jakékoli proudové regulace při rozpětí min a max napětí více než 1V. Takže tak jak tak je potřeba znát zapojení světla pokud má být rada korektní.

Jak jsem vyrozuměl, tak se jedná o nějaká světla s pir čidlem, tedy již hotová, že je nebudeš vyrábět. Lze tedy předpokládat, že jsou proudovým zdrojem, který bude nejspíš realizovaný jen předřadným odporem, už vybavena.
Pokud jsou na tři AAA běžné články, tak ty můžou mít nové něco přes pět voltů, nominální napětí je 4,5V a světlo bude asi ještě svítit při vybití baterie asi na 4V, i něco pod, ale méně. Pokud tedy použiješ power banku s napětím 5V, bude to stejné, jako při použití skoro nových třech primárních článků.
Pokud by světlo bylo ale konstruováno na napájení čtyřmi články, tak při napájení 5V, bude sice svítit, ale podstatně méně, protože napětí bude odpovídat jako by jeden článek měl napětí 1,25V, což odpovídá již vybité baterii. Lze předpokládat, že PIR čidlo bude pracovat i na toto menší napětí. Svit diod, by pak šel upravit snížením hodnoty předřadného odporu. Takže pak by i světlo na čtyři články šlo použít.

Mám tohle světlo.

Má zajímavý funkce: jde ho přepnout do režimu svítím pořád, do režimu PIR (reaguju na přítomnost) a nastavit čas zpoždění zhasnutí o 20 s, 60s, 90 s. Navíc se dá nastavit citlivost PIR a úroveň vnějšího osvětlení, kdy začne reagovat (tj. svítí až za šera a hodnota toho šera jde nastavit).

Je na 4 AAA články, nominálně teda na 6 V. Provedl jsem trochu měření:

Mám v něm 4 články s napětím naprázdno 1.56 V, tj. 6.24 V celkem; odběr proudu při trvalém svícení je 55 mA -> odebíraný výkon 0.343 W.

Zkusil jsem ho jen se 3 články, celkové napětí naprázdno 4.68 V; odběr v režimu trvalého svícení je 50 mA -> odebíraný výkon 0.234 W. Subjektivně jsem nepoznal změnu svitu.

Uvnitř je dle mýho názoru proudový buzení, protože odběr proud se moc neliší při docela významné změně napájení.

Vidím teda reálně tohle konkrétní světlo napájet z powerbanky.

Aha, ještě update. Ono to světlo má i další funkci, dá se nastavit intenzita svícení (a zřejmě i citlivost PIR, ale to jsem nezkoušel). Regulace je plynulá, při minimálním svitu "bludička" si vezme jen 3 mA (při 6.24 V) a v maximu si řekne o 90 mA (při 6.24 V - viz výše).

Šikovná věcička tohle světlo.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru