Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vypočítat výkon starého litinového radiátoru

Zdravím, rekonstruuji byt v panelovém domě a chtěl bych staré litinové radiátory (dva z nich už tečou) vyměnit za radiátory Korado RADIK. Družstvo po mně ale požaduje, aby nové radiátory měly stejný tepelný výkon jako ty dosavadní. Takže otázka zní - jak zjistím výkon těch starých radiátorů, když jediné, co vím, jsou jejich rozměry? Hloubku mají 16 cm, jeden článek je široký 6 cm, výška radiátoru 50 cm (rozteč necelých 43 cm, takže předpokládám, že měnit bych měl za RADIKy s roztečí 44,6 cm, nic jiného jsem nenašel).

[83195-radiator-jpg]

Tepelný výkon těchto článků se opravdu pohybuje kolem těch 100W. Počítal jse to již sice hodně dávno, ale bylo to tak. Pokud ty články nalezené v podkladech (NHKG) souhlasí rozměrově s Tvými, je i výkon těch Tvých stejný. Ten je dán plochou.
Přepočet, v případě že tedy vezmeš tu katalogovou hodnotu 120W při 80 st.C, na těch 75 st.C bych provedl jednoduše a poměrově. Snížení o 5 st.C, pokud tedy vezmu že 80 st.C je 100% tak jenom z hlavy jde o 4 %. Takže i výkon by byl o tato procenta nižší-takže opět z hlavy cca 115 W. Pro tvé posouzení by to mělo stačit. Takže když budeš vycházet z tohoto, moc se nespleteš.
Co se týče těch litinových článků, souhlas s Nudou. Jsou věčné. Za plechy bych je neměnil. To, že tečou mezi články, bývá způsobené buďto špatným těsněním (klingeritové kroužky) a dotažením mezi články, ale někdy rovněž prorezavěním litinových spojek článků. Ty jsou poměrně dost zeslabeny závity a po delší době provozu mohou občas přece jenom prorezavět. Renovace celého litinového radiátoru je sice reálná, ale aby byla opět na dlouhou dobu, bylo by vhodné rozšroubení článků a případná výměna hodně zeslabených spojek. Nebo alespoň kontrola a oprava v těch spojích, které tečou. Což je ale spíše práce pro instalatéra. Je na to potřeba (pokud se nerozšroubovávají postupně jednotlivé články) dlouhý "klíč" s ozuby na spojky radiátorových článků, kterým se je nutno dostat do kritického spoje. Bohužel, v současné době to ale zřejmě žádný nebude chtít dělat. Ti nejraději pouze namontují vše nové a hotové. "Málo práce a více peněz".;-)
Já před cca 30-ti lety sehnal "zadara" cca 100 asi 40-50 let starých litinových radiátorů ze školy, z článků 25/70 cm, všechny pomocí rázového "povolováku" rozšroubil, vyčistil a natřel, koupil odlitky a "natočil" na soustruhu nové spojky 6/4" (nyní se používají pouze 5/4"), dal nová těsnění, šešroubil radiátory podle potřeby a instaloval si je do našeho RD.
V pohodě a bez problémů slouží dodnes a určitě mě přežijí a možná i mé děti.:-D

Asi bude nejjednodušší to neřešit, opsat těch 120 W a myslet si u toho "vozová hradba". Totiž, výkon toho tělesa v reálu závisí na rozdílu _čtvrtých mocnin_ teplot topné vody a okolního prostředí, takže i těch 120 W při topné vodě o teplotě 80 st.C platí při nějaké vnější teplotě (patrně 20 st.C), čili tabulkové hodnoty výkonů těch těles jsou "smluvní" a případná kalkulace s přesností +/- 20% je pak naprosto postačující.

Já jsem si to taky tak nějak myslel, ale tam jde o to, že to bude při předělávání měřáků (do té doby je mám nechat na starých odložených radiátorech) kontrolovat energetik, tak jsem chtěl bejt "tabulkově správně". Jinak za mě by tam šly ty výkony úplně, ale úplně jiný, než ty, který byly dimenzovaný na panelák před zateplením pětadvacítkou polyšem a instaloval bych nějaký plochý kocourky. Ale samozřejmě chápu, že bych jim tím zřejmě narušil nějakej ten jejich "koloběh" v celým baráku.

Jinak teď jsem se přel s otcem o naměřených rozměrech (on si zapsal jiný hodnoty) a nakonec jsme zjistili, že zbylý radiátory jsou úplně jiný, než ten kuchyňskej, co jsem si změřil já (u zbytku jsem si jen spočítal články). Designově jsou úplně stejný, takže mě ten nepatrnej rozdíl v rozměrech netrknul. Jen ty ostatní mají větší hloubku i rozteč (50 cm), na což je tedy úplně normálně použitelná řada RADIK "R", která je přímo určená k rekonstrukci "kus za kus".