Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem schody poškozené octem

Ahoj nechal jsem autobaterii na schodech asi měsíc a zůstal po ni flek. Tak jsem to chtěl vyčistit octem (nevím proč mě to napadlo) :-D a zůstal tam flek na 2 schody. Jak to mám vyčistit? Půjde to? Schody jsou z takového umělého kamene. Děkuji

Ono spíš záleží,co je to za flek.Jestli naleptaný či zesvětlený povrch schodů nebo jen rozpatlaná stará špína a otisk z baterie.Mramorové schodiště asi nemáte,aby ho ocet rozpouštěl.
Zkusil bych to trochu vydrhnout hrubším kartáčem s teplou saponátovou vodou.Jestli je povrch hrubší a flek tmavší než okolí,může pomoct i otryskání wapkou,ovšem to pak asi budeš muset otryskat celé.

Alebo zobrať durch celé schodisko 10% octom prípadne kyselinou citrónovou 1:1 rozpustenou vo vode a nechať dlhšie pôsobiť. Povrchy schodiska sa farebne zladia.

Nepoznáme povrch matroša, možno sa jedná o lepené linoleum na schodoch, ktoré je iba zašlapené "zarastenou" špinou a v mieste čistenia octom "prokouklo".

Umelý šuter sa v tom čase z lámenej žuly, ruly, andezitu lepenej dvojzloškovými pojivami s leštením povrchu ešte nevyrábal.

Zrejeme sa jedná o klasické terazzo (drvený vápenec cca grit zrna 6mm-10mm) lepený do pálenej, cementovej malty.

Terazzo sa robí ako finálny povrch na holý betón, po vytvrdení sa terazzo zabrúsi, ako komplet plocha. Delí sa na platne max.o dlžke 3x3bm metalickým plechom, mosadz, antikoto. Robí sa aj mozaikové terazzo s rôznymi motívmi, odtieňmi drveného kameňa od zelenej, červenej, žltej, modrej, bielej tiež podľa použitého cementu. Čisto biely.

http://www.pitoreska.sk/terrazzo/klasicke-terrazzo

K oprave, prebrúseniu, sa používa brúsny nástroj na opracovanie terazza.

Na brúsenie terazza sa používajú elektrické brúsky opatrené karborundovými kotúčmi rôznej tvrdosti a zrna.

http://ix.sk/EQNVL

http://ix.sk/tIp1z

http://ix.sk/q1Ai8

Oslov napríklad výrobcu cintorínových pomníkov, tí majú tieto drobné, ručné brúsky, aby ti spravili na počkanie vyleptané miesto kyselinou.

Stačí ti takáto malá brúska: https://www.darner.sk/images/produkty/brusky/brusky_parkety_blizzard.jpg

Je možné vykonať aj ručné prebrúsenie krúživými pohybmi vhodným brúsnym kameňom, len je to makačka na bedňu, onánia na zapotenie.

Máš schody vyžraté (vyleptané) kyselinou.

Terazzo, ako aj mramor sa dá čistiť napríklad kyselinou citrónovou v prášku rozpustenou vo vode, len to chce nechať dlhodobo, v chlade a vo vlhku pôsobiť. Kyselina citrónová nie je taká agresívna, pojivo, tj.cement nevyšumí, ako v prípade octu, kys.chlorovodíkovej apod.

Jo, tak to je to terrazzo (po "našom" teraco) a nejspíš bude nejleší to přebrousit. A podle fotky by snad stačilo i ručně, brusným kamenem (nejdřív hrubší a pak jemnějším doleštit) a při broušení podlévat vodou. Takto čistívám občas zašlé teraco na hrobu na hřbitově. Vyzkoušej nejdřív na tom spodním schodu, na kraji vpravo a uvidíš. Snad to nebude moc do hloubky.;-)