Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Dobrý den,
kyselina octová se neutralizuje jedlou sodou vzniká z ní octan draselný. Zkusil bych tedy jedlou sodu hodně rozmíchat v perlivé vodě a drhnout.Pote spláchnout zkus a dej vědět.
Octan draselný fakt nevznikne :)
Jedlá ani obyčejná soda není potaš.Tj. Na2CO3,NAHCO3,K2CO3.A on nepotřebuje neutralizovat,čirý ocet nevadí.A proč je nutno použít perlivou vodu taky nechápu.
Ono spíš záleží,co je to za flek.Jestli naleptaný či zesvětlený povrch schodů nebo jen rozpatlaná stará špína a otisk z baterie.Mramorové schodiště asi nemáte,aby ho ocet rozpouštěl.
Zkusil bych to trochu vydrhnout hrubším kartáčem s teplou saponátovou vodou.Jestli je povrch hrubší a flek tmavší než okolí,může pomoct i otryskání wapkou,ovšem to pak asi budeš muset otryskat celé.
Alebo zobrať durch celé schodisko 10% octom prípadne kyselinou citrónovou 1:1 rozpustenou vo vode a nechať dlhšie pôsobiť. Povrchy schodiska sa farebne zladia.
Nepoznáme povrch matroša, možno sa jedná o lepené linoleum na schodoch, ktoré je iba zašlapené "zarastenou" špinou a v mieste čistenia octom "prokouklo".
Ahoj děkuji za rady. Je to takový ten umělý kámen. Vypadá to jak žula. Je to německej starej barák. Ty fleky jsou jakovy naleptaný. Ta soda nefunguje. Škoda, že se tady nedá dát fotka.
Umelý šuter sa v tom čase z lámenej žuly, ruly, andezitu lepenej dvojzloškovými pojivami s leštením povrchu ešte nevyrábal.
Zrejeme sa jedná o klasické terazzo (drvený vápenec cca grit zrna 6mm-10mm) lepený do pálenej, cementovej malty.
Terazzo sa robí ako finálny povrch na holý betón, po vytvrdení sa terazzo zabrúsi, ako komplet plocha. Delí sa na platne max.o dlžke 3x3bm metalickým plechom, mosadz, antikoto. Robí sa aj mozaikové terazzo s rôznymi motívmi, odtieňmi drveného kameňa od zelenej, červenej, žltej, modrej, bielej tiež podľa použitého cementu. Čisto biely.
http://www.pitoreska.sk/terrazzo/klasicke-terrazzo
K oprave, prebrúseniu, sa používa brúsny nástroj na opracovanie terazza.
Na brúsenie terazza sa používajú elektrické brúsky opatrené karborundovými kotúčmi rôznej tvrdosti a zrna.
http://ix.sk/EQNVL
http://ix.sk/tIp1z
http://ix.sk/q1Ai8
Oslov napríklad výrobcu cintorínových pomníkov, tí majú tieto drobné, ručné brúsky, aby ti spravili na počkanie vyleptané miesto kyselinou.
Stačí ti takáto malá brúska: https://www.darner.sk/images/produkty/brusky/brusky_parkety_blizzard.jpg
Je možné vykonať aj ručné prebrúsenie krúživými pohybmi vhodným brúsnym kameňom, len je to makačka na bedňu, onánia na zapotenie.
Máš schody vyžraté (vyleptané) kyselinou.
Terazzo, ako aj mramor sa dá čistiť napríklad kyselinou citrónovou v prášku rozpustenou vo vode, len to chce nechať dlhodobo, v chlade a vo vlhku pôsobiť. Kyselina citrónová nie je taká agresívna, pojivo, tj.cement nevyšumí, ako v prípade octu, kys.chlorovodíkovej apod.
Díky moc za rady. Takže seženu brusku a přebrousím.
Fotka se sem dá samozřejmě vložit (ikona sponky); pokud je moc velká, lze použít libovolný imageserver a hodit sem jen link.
Tady je fotka.
Jo, tak to je to terrazzo (po "našom" teraco) a nejspíš bude nejleší to přebrousit. A podle fotky by snad stačilo i ručně, brusným kamenem (nejdřív hrubší a pak jemnějším doleštit) a při broušení podlévat vodou. Takto čistívám občas zašlé teraco na hrobu na hřbitově. Vyzkoušej nejdřív na tom spodním schodu, na kraji vpravo a uvidíš. Snad to nebude moc do hloubky.