Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Brzdný válec na traktor

Zdravím, mám ve stodole traktor, který má už něco přes 40 let (je udržovaný, ale zaprášený a to hodně :-D). Posledních 10 let traktor jen tak stojí, protože nemá využití. Teď jsem přišel na myšlenku, že bych s ním začal tahat dřevo na topení (na to byl dříve také využíván). Začal jsem ho dávat do kupy a jediný problém, který se vyskytl byl, že brzdný válec propouštěl kapalinu. Sháním tedy nový brzdový válec a nemůžu ho nikde najít. Motor je že Škody Octavia ročník 1959. Otázka zní: byli byste ochotni mi pomoct pohledat ten brzdný válec? Děkuji. Starý brzdný válec viz.foto.

[83098-38789909-2177446972545118-630040-jpg]

[83099-38867352-669730273411305-9290269-jpg]

[83100-38875426-506936116489482-6580191-jpg]

Především motor důkladně vyčistit. Vymontovat svíčky a do otvorů vpravit pár kubíků (ale ne kubických metrů!) motorového oleje a klikou párkrát motor opatrně protočit. Nezapomeň na vodu do chladiče. Pokud cívka dává jiskru (nezkoušej na svíčce, ale VN kabelem od cívky k rozdělovači proti kostře - jiskra musí být alespoň 7mm dlouhá). Zkontroluj, jestli jde benzin do válců, případně rozeber, vyčisti a seřiď karburátor, ale mám obavy, že pokud se takto ptáš bude tato akce nad tvoje síly.

Pokud jde motor ztuha, pak, do prostoru nad písty, vstříkni inj.stříkačkou cca 20 cm3 benzinu s trochou oleje. Tak jak píše czcharlie, ale ne jenom olej. Benzin usazeniny spíše uvolní. Pak ale protoč motor bez svíček, pouze naprázdno a zlehka, bez tlaků ve válci a vícekrát. Můžeš i startérem. Pokud chceš zkontrolovat stav válců, pístů a kroužků, vymontuj svíčky a použij "kompresmetr" (manometr tak do 15 atm s pryžovým kuželem, nebo se svíčkovým závitem) a vždy jej dej do jednoho válce a protoč motor (všechny svíčky venku). Tlak by měl být tak cca 8-10 atm., hlavně ale přibližně na všech válcích stejný. Pokud by byl na některém podstatně nižší, možno většinou opravit výměnou pístních kroužků. Po propláchnutí válců benzinem je ale nutno vyměnit olej v motoru. Ne aby jsi se jej pak snažil, bez výměny oleje a s benzinem v olejové vaně nastartovat!!!
Dobré je, pokud je možno protáčet motor klikou, což bylo u těchto motorů běžné.
Jinak by mohly být i zatuhlá ložiska na klice. To by mohlo být možné uvolnit podobným zůsobem jako písty. Ale rovněž vypustit starý olej, nalít proplachovací (řídký) olej 1:1 s benzinem a opět protočit bez svíček. Pak pořádně vypustit, vyměnit filcovou vložku filtru oleje (nebo ji pořádně propláchnout v benzinu a vysušit) propláchnout motor proplachovacím olejem a naplnit pak bežným motorovým olejem (býval tuším M6AD).
Ostatní popsal dostatečně czcharlie.;-)
A pokud píšeš, že je Tvůj táta automechanik, tak se mi zdají naše rady zbytečné. Proč se neporadíš s ním?:-D