Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komín a prostup stropem

Dobrý den,
prosím o radu, stavil jsem komín z komínových tvárnic. Jak řešit prostupy stropem? Mám ve stropě díry cca o 3cm větší na každou stranu než je tvárnice.
Co do té mezery nacpat? Můžu to zaházet maltou nebo betonem? To by komín zpevnilo, momentálně stojí jen na základně, vede přes dvě patra a nahoře ho proti výkyvu drží jen takové plechové držáky u krovů pod krytinou. Celková výška komínu je 11m.

S tím souvisí i můj další dotaz - stejně tak mám cca 3cm mezeru od každé zdi co je u komína - tam nacpat vatu?
A je nutné komín zateplovat v exteriéru? Nebo stačí ty komínové tvárnice jen omítnout?

Děkuji.

Předmět Autor Datum
Prostup zdí nemůže být zazděn natvrdo, musí dilatovat. Uvádí se 3 cm mezera dokola, ale to je zbyteč…
milan.cukrar 09.08.2018 18:51
milan.cukrar
Zdravím Pokud komín prochází stropem z nehořlavých materiálů tj. betonový monolit apod., pak by šel…
PETR M. 09.08.2018 18:54
PETR M.
V prostoru okolo komína osadit dokola cetris desky, na celou výšku stropů. Prostor mezi deskami a st…
George63 09.08.2018 19:27
George63
Díky všem za odpovědi. Je možné místo té cetris desky použít tvrzenou minerální vatu? Přiložit ke ko…
jaromir25 09.08.2018 23:01
jaromir25
Ano, můžete. Jelikož povrch tvárnice nedosahuje teploty nad 50°C, není problém.
milan.cukrar 10.08.2018 06:27
milan.cukrar
Kolem komína do vzdálenosti 5 cm, je lepší dodržet, že nesmí být hořlavé materiály. Vlastní skelná v… poslední
George63 10.08.2018 07:23
George63

Zdravím

Pokud komín prochází stropem z nehořlavých materiálů tj. betonový monolit apod., pak by šel komín i zpevnit jak navrhujete i když je tu i jiný přístup k věci který zase počítá s dilatací tj. pak nechat raději mezeru, osobně si myslím že by se zpevněním maltou nebo betonem neměl být problém. Pokud ale komín prochází stropem z hořlavých konstrukcí např. dřevěné trámy desky apod., pak je třeba mezeru mezi tělesem komína a stropem zachovat, správně má být 5 cm, u systémových komínů jaký asi máte by pak minimální vzdálenost tělesa komínu od hořlavých materiálů měl stanovovat výrobce, tj. např. jde-li o systém tvárnice vata vložka nebo tvárnice mezera vložka apod. (jsou různá provedení) pak by teoreticky nevadila ani mezera menší než 5 cm, ale záleží co budete mít v tech. listu ke komínu nebo co udává výrobce. Pokud komín tedy prochází hořlavým stropem pak nechat mezeru a pokud jde o "estetiku" dát tam třeba jen demontovatelné lehké lišty nebo např. kovové lišty keramické apod.
Co se týká zpevnění komína, pak lze provést i pomocí "L" profil oceli která se nasadí na každý roh komínu a zajistí vzájemně např. zheftováním pomocí ocel. pásoviny apod., pak se to může třeba zaomítat bylo-li by to pohledové apod., tím se konstrukce "ztuží", zároveň se může třeba pomocí pás ocel. nebo L profilu chytit ještě ke zdi apod. dle potřeby a zvážení.
Co se týká mezery mezi zdí (nehořlavou ne dřevěnou) a komínem doporučuje se nepřizdívat kvůli dilataci, nicméně pokud jde o klasické zdivo (z nehořl. materiálů např. pál, nepálená cihla malta beton apod.) neviděl bych v tom problém, prasklina sice může vznikat jakási opora proti výkyvu tam ale bude...
Máte-li systém s vatou kolem vložky uvnitř pak bych v exteriéru hlavu komína již nezateploval, byť i to je možné, problém by s tím ale být neměl

V prostoru okolo komína osadit dokola cetris desky, na celou výšku stropů. Prostor mezi deskami a stropní konstrukcí pak vyplnit maltou (vyzdít). Cetris deska opřená o komín je nehořlavá, umožní svislou dilataci komína a obezdění je rovněž nehořlavé a komín bezpečně aretuje ve všech směrech.
V interiéru je komín zbytečné zateplovat, takže stačí omítnout. V exteriéru (venkovní plochy) je výhodné zateplit (nehořlavým materiálem) kvůli omezení kondenzace spalin. Ale pokud jde o typizované komorové komínové tvárnice s komínovkami, osazenými do izolační vaty, pak je to většinou zbytečné.
http://www.kaplanpraha.cz/nabidka/cementotriskove-desky-cetris.htm

Díky všem za odpovědi. Je možné místo té cetris desky použít tvrzenou minerální vatu? Přiložit ke komínu zaaretovat a pak mezi vatu a stropní konstrukci nafoukat pěnu?
Stejně to udělat i mezi zdí a komínem? Přiložit vatu ke komínu a mezi vatu a zeď pěnu?

Kolem komína do vzdálenosti 5 cm, je lepší dodržet, že nesmí být hořlavé materiály. Vlastní skelná vata není hořlavá, ale nevím, jak je to s tvrdící náplní u tvrzené minarální vaty. A určitě není tak pevná, aby dobře aretovala komín do stran. A pokud by šlo o tu pěnu, pak bych zřejmě volil aspoň tuto:
https://montazni-peny.heureka.cz/soudal-soudafoam-gun-b1-750ml-trubickova-protipozarni-pena-tridy-b1-se-snizenou-horlavosti/specifikace/#section
Jinak podle mne, pokud bych chtěl mit jistotu a nechtělo by se mi použít klasické malty, případně nejakých maltových tmelů, malými terči "mamutem" bych na komín tedy přichytil dokola ten obklad z cetris desek a pak mezi cetris a stropy, případně zeď, použil výše uvedenou pěnu. To by byl, podle mne, dobrý kompromis.;-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru