
Obložení chaty s izolací
Dobrý den. Od jednoho známého mám tvrdou fasádní izolaci rockwol 100mm. Chtěl tím obložit zděnou chatu a na to nějakým způsobem dát palubky. Jak to udělat? To mám dát na zeď 100mm trámy a mezi to dát tu izolaci? Není to moc masivní? Díky za rady a tipy.
Ještě jednou zkusím popsat můj záměr, aby to bylo jasné.
Budu obkládat dvě stěny, které jsou z ytongu a minulý majitel je i naomítal štukem. K mému překvapení jsou stěny krásně rovné.
Záměr je tedy takový, že izolaci rockwol nalepím jako obklady na zeď, tedy hřebínkem cca 10mm. Až to vytvrdne, tak na tu tvrdou vatu svisle namontuji na tip Lubomíra střešní latě asi po 70 cm a to tak, že je skrze tu 10mm izolaci přišroubuju do té zdi.
No a na ty palubky dám následně difuzní fólii a palubky natřené ochranným nátěrem. Tím pádem tam bude cca 4 cm mezera.
Je to tak caik? O normy nejde, je to chata. Nebudu toto dílo nikomu prodávat.
Nevím, jak se vyjádří ostatní, ale můj názor je, že by to bylo OK. Myslím si ale, že ta difůzní fólie je tam zbytečná. Prostup vlhkosti přes rockwol bude dostatečně odvětráván. Důležité je, aby, ze spodu a shora, nebyl průduch pro odvětrání uzavřen. Na to přišroubení do ytongu bude nutno ale asi hodně dlouhé turbošrouby, aby to drželo. V tom souhlasím s Romanem9. Ytong je hodně měkký. Možná bych spíše volil hmoždiny cca 16 mm, díru tak 14-15 mm, zatlouct a dlouhé vruty 6 mm. Jestli se ale, v té potřebné délce, dají sehnat. Dělal jsem takto uchycení futer venkovních dveří, taky do ytongu. A drží to OK.
Já bych tak tu folii dal, aby zafukovaný vlhký vzduch, sníh a dé3t se nedostal do izolace. Nebo budou po rozeschnutí palubky vzduchotěsné?
Palubky budou klasické pero-drážka. Konkrétně tyto.
Jinak všude čtu, že izolace se má lepit na buchty. Bude s tím problém když to hodím na hřebínek? Moc toho není.
Díky
Kontaktní folií nic nezkazíte, ale naši mají vatu krytou jen palubkami cca 20 let a nikdy nebyl žádný problém. Osobně bych lepil na rámeček + středové buchty, je dobré si navíc udělat na desce film z lepidla, jinak to moc nedrží. Na hřebínek - máte tak rovný podklad ?
Ano, právě že jo to pěkně rovné. AŽ jsem zíral. A troufám si tvrdit, že kdyby tam byla 5mm vlnka, na těch palubkách to vidět nebude.
Romane rád bych věděl, kde Vám píšou, lepit na buchty. To se nesmí ani na polyš.
Ještě jedna kontrolní otázka. Je možné tu izolacci nalepit na zeď montážní pěnou? Připadne mi to lepší než nějaké lepidlo.
Osobně si myslím, i když jsem to nezkoušel, že asi ne. Montážní pěna "nabývá" na objemu, takže při jejím nanesení a přilepení na zeď, případně nějakým prostříknutím pod izolaci, by došlo k nerovnoměrnému odtlačení izolace od podkladu.
Ale vždyť existuje mnoho různých použitelných stavebních tmelů a nejsou nijak drahé. A tu vatu je potřeba pouze přichytit do doby, než přišroubuješ nosné latě obložení (ty střešní), pokud to budeš řešit tak, jak jsi napasal naposled. Takže bych izolaci přichytil pouze bodově pár terči a použil třeba tmel na lepení obkladaček (ten mě teď zrovna napadl). To by mělo určitě stačit.
Určitě to je možné, stejně jako lepit polyš pěnou. Ale tou správnou, lepící. Je jich hodně druhů. musíte ale zabránit prodění vzduchu mezi izolací a stěnou, ať již lepíte čímkoliv.