Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ze zásuvky veden uzemnění někam do sklepa

Dobrý den, kamarád má domek v Rakousku a teď dělá rekonsttrukci. Je to domek kde světelný okruh začíná zásuvkou v kuchyni a až pak je světlo na chodbě ...
Kruh pro zásuvku na sporák začíná světlem v kuchyni a pak to jde do zásuvek tamtéž. Bez krabic samozřejmě a všechny dráty pro jistotu zelené a průřezy drátů od 0,75 do 2,5mm a sem tam i měděné lanko.
A můj dotaz: V jedné ze zásuvek v kuchyni vede jeden jedeniný drát - ochranný vodič ještě do sklepa. Může to být nějaké přídavné uzemnění?
Ps. ve sklepě je zatím binec a nelze zatím jestli to třeba není kostra k čerpadlu, jde mi o to jestli se takhle jde uzemňovat.

Díky

Od takto provedené el.instalace bych utíkal, až by se mi za patama prášilo. A pokud by šlo o dobrého kamaráda, tak bych mu ji ještě před tím odpojil.:-D Takováto el.instalace je "zralá" okamžitě na kompletní rekonstrukci a její užívání "smrdí" průse...:x: Tam "řádil" nějaký opravdový samodomo elektrikářský "umělec".
Věř starýmu revizákovi! Takže od toho raději dál!

tohle je zajímavý, jak všem vadí tenké dráty, že by se to mohlo spálit, ale já mám dojem že ty dráty vydrží mnohem víc. Jednou sem dělal takový pokus, že sem vyrobil asi metr dlouhou "prodlužovačku" ze šňůry od malých laciných sluchátek, a zapojil sem do ní kamínka co žerou 2 kW. Čekal sem kdy se šňůra přepálí, a ono nic. Kamínka normálně topily, a šňůra byla jen trochu teplá. Věřili byste tomu?

nechápu smysl takového počínání.
když už topil rovný nesmotaný kablík, tak to asi není v pořádku?!
o dvojité izolaci a nějaké pevnosti se taky nemá cenu bavit.

jistě, v době fušerských oprav šroubovacích pojistek za bolševika se tradovalo, na jaké zatížení je jeden drátek z lanka a kolik jich dát, když elektrikář měl týden času. ale nikdo normální by si dnes nic takového nedal.

zp, aneb další kandidát na darvinovu cenu.

edit:
jestli můžu požádat adminy o smazání od #2 příspěvku. takové debility tu nemají co dělat.

1) Uzeměný kolík zásuvky byl v dobách před ochranou nulováním i u nás. Je to ochrana ZEMĚNÍM, kdy žádný z vodičů vycházejících z distribučního transformátoru není spojen se zemí (a tedy není úředně prohlášen za nulák :-) ), ale kostry spotřebičů jsou uzeměny v místě připojení k síti. Žádný z vodičů z trafa tedy nemá proti zemi napětí a místní uzemění jen vyrovnává potenciál mezi kostrou spotřebiče a zemí. (pozn: laicky a zjednodušeně podáno)
2) průřez vodičů: Jako nejpodstatnější nevidím jejich zahřívání při zatížení provozem, ale jejich funkce při ZKRATU, kdy v místě může vzniknout nebezpečně vysoké dotykové napětí a přitom slabým drátem s velkým odporem neproteče proud v řádech tisíců ampér, který je nutný k vypnutí jističe, či přepálení pojistky v čase kratším, než zmíněné napětí naroste a zabije člověka :-(

Závěr: Než bych od popisované instalace prchal podle rady předchozích odborníků, raději bych si zjistil místní předpisy a používaný systém ochrany
před nebezpečným dotykem. Pak teprve je na zváženou, zda prchnout, nebo řešit problém

Uzemnení, nulákov, kostier nie je nikdy dosť.

Možno bol predošlý majiteľ nehnuteľnosti servisný technik bojových stíhačiek v leteckých opravovaniach, tak aj doma pre istotu istil všetko viacero nezávislými okruhmi.