Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Vynešené" slepice z velkochovu

Zdravím, pořídil jsem na zkoušku vyřazené roční slepice z velkochovu (25kč-kus) zajistil jsem jim velký výběh, dobrý kurník. Myslíte, že se takové slepice naučí na noc schovávat do kurníku, hřadovat, zobat trávu?
Přivezl jsem je včera odpoledne, zavřel jsem je do kurníku ať si zatím zvyknou na něj a až dnes ráno je pustím, nehřadují ale, všechny spí namačkané na sobě v kurníku na podlaze.
Má s těmito vyřazenými slepicemi někdo zkušenost?

Předmět Autor Datum
Nič iné, len kŕmiť a postupne použiť na mäso. Alebo zabiť naraz všetky a vložiť do mrazáku.
ok 23.06.2018 07:49
ok
Tyto slepice jsou v pohodě a snesou ještě spoustu vajec. Naučí se vše. Nechával jsem je po dovozu za…
pařez 23.06.2018 07:49
pařez
z úplně jiného sudu: https://www.youtube.com/watch?v=QujAAVEtp2U
lední brtník 23.06.2018 09:37
lední brtník
V prípade domácich kur hrabavých je to pud. Za tri dni budú ako doma, začnú sa chovať ako sliepky s…
Nuda 23.06.2018 10:21
Nuda
Moje nejlepší slepice, řečená Poslušnica, snášela vždycky s malou pauzou na přepeření jedno vejce de…
kejki 23.06.2018 11:59
kejki
To podstatné, párkrát je večer člověk přestěhuje a naučí se nocovat v kurníku a hřadovat, hrabou jak…
kejki 23.06.2018 12:10
kejki
Vypustil jsem je dnes ráno, ale že by se nějak hnaly na trávu se říct nedá. Ty odvážné opustily kurn…
Slepice 23.06.2018 13:47
Slepice
nechaj ich fest vyhladovať, nesyp granulovanú zmesku, ako na hodoch, dodaj ju iba ako pamlsok, lebo…
Nuda 23.06.2018 14:18
Nuda
A pokud bude nádoba s vodou větší, musíš zajistit, aby do ní nelezly a zbytečně vodu neznečišťovaly.…
Jan Fiala 23.06.2018 15:25
Jan Fiala
Nečekej, že se hned vrhnou na trávu, když vůbec neví, co to je. Jsou zvyklé žít na maličkém prostoru…
Jan Fiala 23.06.2018 15:24
Jan Fiala
Já bych nechal o hladu nudu. Bude to tak dva týdny trvat, než to budou hrabalky na pastvě a stejně k…
kejki 23.06.2018 17:14
kejki
Kopřivy nasekat a dát dohromady se šrotem. Vynešené slepice po čase hřadovaly na okolních stromech k…
nerady 23.06.2018 19:45
nerady
Chce to vydržet, trvá to cca 2 až 3 týdny, než se srovnají. Pak je to v pohodě. Brali jsme je několi… poslední
Richard LB 02.07.2018 13:43
Richard LB
Tohle si pamatuju, že tatík taky jednou zkoušel. Slépky jsou blbé, minimální mozková kapacita. Ale…
touchwood 23.06.2018 23:09
touchwood
Zdravím Slepice rozhodně nejsou "blbé", ale musíte si uvědomit že se právě vrátili z "koncentračního…
PETR M. 24.06.2018 08:01
PETR M.

Tyto slepice jsou v pohodě a snesou ještě spoustu vajec. Naučí se vše. Nechával jsem je po dovozu zavřené tak 3 dny a do dvířek jsem jim jen dal pletivo. Aby měli světlo a viděli ven. Stejně počítej s tím, že třeba 3-4 dny je budeš muset, aspoň některé, večer sebrat že země a strčit do kurníku. Holt slepice není žádný delfín a déle jim to trvá. Ale to dělají i nové kuřice. Jinak po 2-3tydnech až se znovu roznesou, jsou skvělé. Za 25Kč to je zadarmo. U nás už chtějí 60,-. Ale kuřice už je kolem 180,-.

V prípade domácich kur hrabavých je to pud. Za tri dni budú ako doma, začnú sa chovať ako sliepky s voľným výbehom, dokonca začnú aj hradovať, sadať na vyvýšené miesta. Len im pristav šikminu z pevných dosiek osadenú špriclami alebo na mieru vyrobený rebrík pod 30° uhlom sklonu. Musí byť pevne ukotvený, slepice po šikmine pohodlne kráčajú. Ak im spevnie svalstvo, začnú po troch mesiacoch vyletovať zo zeme na hrady.

Ak chceš zachovať aspoň dva roky znášku, dokupuj na prikrmovanie zmesku pre nosnice (obsahuje o.i. aj sušené zelené prímesy, ďatelinu apod.), do vody na napájanie kvapkaj z času na čas A,D vitamín pre zvery a tiež je vhodné kúpiť ako doplnok stravy mletý, drvený vápenec, spracovaný pre nosnice kvôli pevnej škrupine vajec.

V prípadne rozmanitej, výživnej, plnohodnotnej stravy, hlavne pohyb vonku na Slnku, ÚV žiarenie, sa sliepkam z časti regenerujú vynosené pohlavné orgány.

Ak máš záhradu, predpestuj si ešte teraz zo semena v tégliku priesady; Tekvica špagetová, tekvica dlhá, žltá dyňa a Cukety. (postreky kuprikolom na listy tekvíc sú nutné, lebo ich zožerie biela pleseň).

Sliepky ich okrem listov šalátu zbožňujú. Mne zostane na jeseň cca 300ks veľkých tekvíc, cukiet a tie okrem pre seba vysušených jadierok hádžem rozpolené pozdĺž sliepkam. Len taký rachot, ako pažravé slepice vnútro cukiet vydzobú. Tiež dávam sliepkam popadané, vytriedené, trhovo nepredjané ovocie, jablká, hrušky, listy kapusty apod. (Zbytok ovocia vypálim pre seba na 3x prepálený 60% chutný kalvados).

Od začiatku mesiaca októbra slepiciam v kurníku v noci svietim 15W teplou LED E27 napojené na vonkajšie čidlo, ak sa vonku zotmie. Lebo by v zime prestali nosiť kvôli krátkemu dňu.

Daj bacha na dravce, káňa (circus cyaneus) je sviňa (lovia v húfoch). Mne z neba, ako šutre, pred mojimi očami aj pred čoklami spadli dve káňe na vypustené slepice a bolo po dvoch sliepkach. Psi sa nestačili tiež spamätať, ani nestihli zareagovať, bol to blesk, žuchnutie. Na zemi zostali poletovať dve períčka zo sliepok. Kohút sa zľakol, že uletel v šoku asi kilometer preč.

Moje nejlepší slepice, řečená Poslušnica, snášela vždycky s malou pauzou na přepeření jedno vejce denně po tři roky a byla to vynešená slepice z Těhule. Bratranec je bral po deseti a na to, že žily v bídě na blátě mu vždycky rok nesly. Teď kupuji kuřice a nemůžu říct, že by výsledek byl lepší - dvě byly hodně malé, takže už je taky krmím měsíc, z druhé dvojice jedna nesla potřepky až přestala a čeká jí polévkový hrnec. Za 180,-Kč. A mám problém s luxusem, jakmile mají pauzu, zatloustnou a už nenesou, takže mi taky vydrží jen rok. Ale je z nich luxusní rizoto, když uvařím rýži ve vývaru a přidám maso...
Mě na tom nákupu z drůbežárny vadí jen ta obstrukce s objednáváním odběru, jinak za měsíc až dva slepice přepeří a nese. A pokud ne, slepičí polévka je oficiálně považována za lék.

To podstatné, párkrát je večer člověk přestěhuje a naučí se nocovat v kurníku a hřadovat, hrabou jako divé a pasou se na trávě. Přesto jim dávám směs pro nosnice a buď drcené skořápky, nebo grit. Ze samotné pšenice mají málo bílkovin, takže pokud si je nedokážou nahrabat, nesou málo, nebo se začnou oklovávat. Produkce vajíčka o 60g denně je vzhledem k velikosti nosnic zázrak šlechtitelského umu a výživy.

Vypustil jsem je dnes ráno, ale že by se nějak hnaly na trávu se říct nedá. Ty odvážné opustily kurník ale zůstaly hned pod ním a nikam dál se nehrnou. Hodil jsem jim i salát, nasekal kopřivy, ale nic moc zájem. Zato granulované krmivo tlačí o 106. Jsou na to zvyklé no...
Na začátku byly neustále namačkané v rožku na sobě, až tak že jsem se bál že ty spodní se udusí. Teď už pobíhají samostatně kolem kurníku, ale dál do travnatého výběhu zatím nevkročila žádná.
V hnízdech mám podkladky, ale zatím do nich nesnáší, snáší jen tak na zem, od rána 9 vajec (14 slepic).
Ale je tam vidět pokrok tak to snad půjde a ještě budou mít pěkný život :-)

nechaj ich fest vyhladovať, nesyp granulovanú zmesku, ako na hodoch, dodaj ju iba ako pamlsok, lebo sú rozmlsané, zdegenerované, naučené.

Postupné hladovanie je najlepší liek, ako napraviť zdegenerovaný chov.

Voda musí byť čerstvá, chladná v lete 2x vymenená ak nemáš napájadlo.

Dezinfekcia do napájacej nádoby s vodou v prípade, ak nie si furt prítomný, pozostáva 3x do týždňa zrnko hypermangánu do vymenenej, čerstvej vody.

Ideálne je keramickú, odnímateľnú napájaciu nádobu (smaltovaný hrniec) s vodou zapustiť do pôdy, aby sa voda v lete nekazila.

Tohle si pamatuju, že tatík taky jednou zkoušel.

Slépky jsou blbé, minimální mozková kapacita. Ale hřadovat, hrabat, atd. se nakonec naučí. Druhá otázka je snáška vajec. Mají sice jen rok, ale jsou vyblikané, velkochov probíhá tak, že jim zrychlují dny (prostě jim denně několikrát zhasnou a svítí i v noci, takže slepice zblbne tak, že snáší několik vajec denně.) Doporučuju sledovat snůšku, pokud slépky mají holá břicha a snášejí velká vejce, budou už v druhém snůškovém intervalu (kdy snáší jen jednou za několik dní).

Zdravím
Slepice rozhodně nejsou "blbé", ale musíte si uvědomit že se právě vrátili z "koncentračního tábora", i lidem by trvalo než by se znovu "zorientovali" i několik dnů a trauma si většinou nesou někde "vzadu" zasuté až po zbytek života, zvířata nejsou určeny podobně jako lidé pro trvalý režim v "koncentráku", z toho důvodu beru vejce jen od známého z domácího chovu kde vím jak se ty slepice mají oproti těm v klecích naprosto skvěle, vzduch sluníčko zahrádka volný pohyb i kuřata si nechává přirozeně vysedět a tak to má být.....

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru