Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou anténu na pozemní digital?

Dobrý den,
mám tuto venkovní anténu, ale je to o ničem. Signál na tom lítá jak na houpačce. Jednou je 90% a telka nejede, pak je tam 10% a televize jede.
Soused mi říkal, že tyto antény jsou na prd a že jsou spíš do měst, kde je signálu dost. Jsme na kopci v pidi vesničce.
Nevíte někdo, jakou anténu mám koupit, aby mi to konečně jelo stabilně? Nebude lepší nějaký síto?
Díky
Honza

Nebude, naopak predzesilovac je nejcastejsim zdrojem problemu. Jednak zesiluje uplne vsechno, takze uz tak silny signaly(treba uplne jinejch sluzeb a i kmitoctove vzdaleny) zahlcujou osizeny vstupy modernich televizi. A protoze zadnej zesilovac neni 100% linearni, vzniknou na jeho vystupu i ruzny itermodulacni produkty, ktery casto rusi ten prijimany signal(nebo vzniknou ve vstupnim dilu ty TV, vysledek prast jako bouchni).
Pro laika bych to zjednodusil na "predzesilovac je zlo", s tim ze kdo ma znalosti, najde okrajovy priklady kdy to tak neni a predzesilovac je dobrej napad.

Jak píše kozaki.široko pásmovou anténu a někdy možná dvě.Při dnešním počtu tel stanic kdy každá vysílá z jiného vysílače nebo převaděče,tak směrové antény i když s vysoým ziskem ztrácejí na významu.

Ta co máš je na nic. Má vlastní zisk cca 2-3 dB a i když má předzesilovač (s ním celk.zisk cca možná 20 dB), pak pokud není signál opravdu silný, je špatná. Osobně jsem podobnou situaci řešil před asi rokem a dobrý výsledek jsem dosáhl sítem (viz obrázek Kozakl). To se dodává i se zabudovaným předzesilovačem, s vlastním ziskem cca 15-20 db a předzesilovač cca 25 dB. Viz odkaz. Já ji ale koupil bez předzesilovače a ten koupil samostatně, s řiditelným ziskem do 35 dB. Ale myslím, že ta v odkaze by mohla být vyhovující a cena velice přijatelná. Ne?:-D
https://www.czc.cz/emos-asp-30-45dbi-venkovni/222340/produkt

To jsou nejaky cinsky dB ne?
Pouzivejme dBd- tedy proti dipolu. Pokud ma nekdo rad dBi, je to +2,15, no proste marketing.
Ten smejd z odkazu tazatele nebude mit bez zesilovace ani 0dB(horsi nez jednouchej dipol), sirokopasmova s nenulovym ziskem se pod takovej deklik vejit nemuze, za tim je nejakej dvou az tristupnovej zesilovac.
Sito, je typove ctyrce dvouelementovych yagi. Tedy 2el yagi v teorii 4dB, ctyrce 6dB, tedy teoretickej zisk muze byt maximalne 10dB. Realne ztraty, neoptimalnost kvuli sirkokopasmovosti a 7dB bude dobrejch.
20dB ma zisk ctyrce dlouhejch yagi, coz v tehle kmitoctech znamena cca 4m dlouhy anteny v rozestupu kolem 1.5m, pripadne parabola s prumerem kolem 4m - a to neni moc lidi co si to daj dobrovolne na strechu. Fyziku neosalis.

V neposledni rade, nezapominat na kvalitni koaxialni kabely. Jejich utlum muze byt znacny, 100m levnyho kabelu ma klidne -20dB, kvalitniho -8.5dB. Konektory poradne provedeny, zadny zoxidovany prasarny...

Ty dB pro síto jsem "střílel" z hlavy. Ale i v tom odkazu a i v dalším (polská) je jejich zisk cca 13 dB. S kabely máš pravdu, ale co ostatní mají proti předzesilovači, je nesmysl. Pokud dělám rozvod TV signálu pro více TV, není možno bez něj. Já dělal pro 5 TV. Při propojování rozbočovači dochází rovněž k útlumu a bez něj by to bylo nereálné. V případě rozbočovačů je nutno ještě dát pozor, aby jeden "průchod" byl "napěťově" průchozí, aby bylo přez něj možno předzesilovač napájet (pokud není napájen přímo). To jen pro informaci, pokud by někdo tohle dělal.

Dobrý den, zaujali mě různé názory a zkušenosti. Třeba já osobně jsem anténu měnil cca před měsícem, kdy jsem tam měl široko pásmové síto a programy strašně kostičkovali a vypadával signál. Na radu servisního technika, že problém je právě v té anténě, kdy síto je pro současný přenos signálu nevhodné jsem koupil tu co doporučuje KURT v prvním příspěvku a televize jde jak víno.
I technik mi tvrdil, že zesilovač zpravidla problém nevyřeší, spíše zhorší.

To je normální, je to právě dáno zkušenostmi - každý máme jiné, každý ten problém řešíme jinak a v jiných podmínkách, co někomu funguje, jinému nemusí, nebo může být pro něho vhodnější jiné řešení. Vzhledem k tomu, že žiji v místě, kde máme výhled na vysílač, je zde směrová anténa pro většinu střech to nejlepší řešení, jinde to zase může být síto.
Co kde bude vyhovovat lépe, se nejlépe řeší při osobní návštěvě - technik obvykle má zkušenosti z okolí a ví, jak na tom daná lokalita je.
S tím, že zesilovač je zlo, jsme zajedno.

Já bych dal DVB‑T/T2 anténa UHF GT ‑ U3X38 . Klidně i Polské síto se zesilovačem. Vyzkoušené je, podívat se co mají sousedi. Musíš li chytat ze dvou směrů, je vhodné, nemáš li novou TV, koupit Set-top box DVB-T/T2, H.265 (HEVC) a máš vše z jednoho směru ve slušné kvalitě.. To lítání je tím, že jsou dva parametry - síla a kvalita

Tady souhlasím s tou anténou bez předzesilovače,poněvadž v nynější době,kdy je "přemuxováno" ze všech směrů,tak anténa s předzesilovačem ti na vstupu nekvalitního STB vytvoří guláš,který ti znehodnotí příjem slabších vysílačů. Nějak u VŠECH zařízení,co jsou nyní k mání se vytratil parametr "selektivita".

Jestli je už kabel starý, nebo v místě ohybu nebo u konektoru poškozený, a má tudíž velký útlum, tak si můžete koupit deset nových antén a signál vám přes neprůchodný kabel neprojde.

Zkuste nejdřív nějak přezkoušet kabel, nebo samotnou anténu.

Pak teprve uvažujte, co koupit, jestli anténu, nebo kus kabelu dva F-konektory (při koupi se musíte podívat na průměr kabelu, F-konektory se vyrábějí pro kabely s průměrem 5 mm, 6,5 mm a 7 mm, nekupujte v drahých krámech dokonce za 89,- Kč!!!! když se dá F-konektor koupit v dobrém obchodu za 7 Kč).

Poznámka: kabel, který je přímo vystavený povětrnosti, slunečnímu záření, horku, mrazu, dešti, suchu, atd postupně rozpraská a dovnitř se dostává vlhkost, která opět mění vlastnosti materiálu uvnitř (dielektrika) i stínicího opředení, což je druhý vodič souosého kabelu, a kabel pak má různé "mouchy", což se projeví hlavně útlumem. Pokud se dokonce hýbe větrem, tak může dojít k poškození kabelu v místě ohybu, nejčastěji hned u konektoru. Někdy stačí poškozený kousek kabelu ufiknout, kabel zkrátit, nasadit nový konektor a pokud kabel nemá velký útlum, ještě může vést signál k plné spokojenosti.

Takto som to podla rád internetu onoho času tiež raz namontoval, a nevydržalo to ani pol roka než to začalo blbnúť, považujem to za najnespolahlivejší spôsob montáže F konektoru. Klasicky ohnúť opletenie cez vonkajšiu bužírku a F konektor naskrutkovať cez prehnuté opletenie tak aby sa do neho konektor zarezal považujem rozhodne za spolahlivejšie než tento "správny" postup.

Tak když víš,že ti povede část koaxiálu venkem tak použij kabel s UV ochranou,to znamená na venkovní použití,ty Tvé vybrané jsou na vnitřní rozvod.Např. https://www.ges.cz/cz/highflexx-7-GES06713985.html ,jinak měl jsem stejný problém a příjmem ,kupoval jsem antény ,zesilovače apod.nakonec jsem stejně pozval anténaře ten přivezl anténu,zesilovač a signál perfektní..jinak ještě k těm konektorům ,anténař použival zásadně jen lisované,jsou stíněné proti LTE signálu,který dokáže tv signál docela rušit.