Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Motor je na trifazovy napajeni 380V a na 220V jednodusse zapojit nejde - jedna faze nevytvari tocivy magneticky pole. Vzhledem k vykonu motoru nepovazuju za ekonomicky resit obvody, kterejma by to slo obejit, motor podobnyho vykonu na 230V, eventualne jiny napeti, lze splasit za mensi castku, nez by stalo temer jakykoliv pouzitelny reseni.
Vdaka za odpoved,preco je na stitku napisane 380/220v?
Pokud ti nic neříkají pojmy "zapojení do hvězdy" a "zapojení do trojúhelníka" tak se spokoj s první odpovědí a nelam si s tím hlavu.
BTW: Už pěkných pár let je na třífázových elektromotorech z nové výroby napsáno "400/230V".
Tenhle ale evidentne neni z posledni doby, nemyslime-li posledni dobu v geologickym slova smyslu.
Motor je trojfázový, či už ho pripojíš na 220V, alebo 380V. Motor je zapojený do trojuholníka a môžeš ho pripojiť na 3x220V. Ak ho v tomto zapojení dáš na "normálne" napätie 3x400V, tak ti zhorí. Ak ho chceš predsa len prevádzkovať na 3x400V, tak ho prepoj na hviezdu. Napätie 3x220V sa kedysi dávno používalo ako štandardné napätie v sieti.
Jedna fáze vytváří ne jen jedno, ale hned dvě točivá pole. Jedno táhne doleva a druhé doprava a motor stojí, protože obě táhnou stejnou silou. Stačí přidat nějakou nesymetrii (aby jedno převážilo) nebo do motoru strčit (ta rovnováha je jen při nulových otáčkách) a roztočí se.
Souhlasím, že každé z použitelných řešení bude překračovat cenu za jakou se dá takový motor schrastit, takže je to spíš námět na hraní. Sehnat si tři fáze snad neni takový problém, ale jak už tu někdo napsal, předtím je potřeba motor přepojit do hvězdy (na 3x400 postaru 3x380).
Má odpověď by byla shodná s ok. Jde o motor Y/D 380 (400)V/220 (230)V. Propojení na první fotce je provedeno do D (trojůhelníka), což je sice na těch 220V. Ale na 3 x 220V, které už nikde nemáš!!! V síti je pouze 3x400V a 1+N+PE 230V. Pokud jej takto připojíš na 3 x 380V (400V), spolehlivě shoří. Takže buďto přepojit na Y (hvězdu) a zapojit na 3x400V, nebo, s poměrně sníženým výkonem možno, ale s pomocí "spešl" zapojení a pomocným rozběhovým kondíkem, zapojit i na 1+N+PE 230V. Ale to nedoporučuji, výkon a rozběhový moment je podstatně nižší. A při těch 180W, co má na ty 3 fáze, by to bylo asi k ničemu.
Řešil jsem také takový motor na soustruh na dřevo, zkoušel jsem to s rozběhovým kondenzátorem a jen ztracený čas.
Motor se rozbihal špatně a výkon žádný. A to byl motor 1,2kW Tak jsem holt dotáhl do dílny 380v a je pohoda.
no vidis, a pritom stacilo pouzit FM a mel bys to s regulaci otacek, plynulym rozbehem a brzdou
Asynchronný motor vybaviť frekvenčným meničom? Si to neviem dosť dobre predstaviť.
Ale sú veci medzi nebom a zemou.....
Jo, jsou. Představ si.
Jasně, ale je to také věc ceny. Asi byl přívod kabelem 3 x 400V levnější, než FM za cca 6 kilo. A pro tazatele a jeho motorek 180W by to bylo rovněž drahé řešení. Proto jsem ani FM neuváděl.
Já v současné době toto řešení realizuji na plošinovém výtahu v RD pro "vozíčkáře", kde by nový přívod 3x400V byl poměrně problematický a složitý a tak instalujeme FM (1x230V/3x230V) a výtah napojíme ze zásuvkového okruhu 230V/16A, který je poblíž. A cena bude zahrnuta do dodávky, na kterou obdrží dotaci ZP. V tomto případě jde určitě o výhodnější řešení. I vzhledem k plynulejšímu rozběhu výtahu.
Máš recht, doba fest rýchlo pokročí.
http://venio.sk/produkty/frekvencne-menice-emotron/emotron-vs10vs30/
jdi ty brebto ABB 370W stoji 4000 novy a jsou i levnejsi
Toť móžno, ale pařez měl motor 1,2 kW a s výkonem stoupá i cena. A pokud jsem koukal, tak pro tento výkon byla cena +/- shodná s mou informací. Akorát na bazaru byla momentálně nějaká náhodná nabídka 1 ks za cca 4 kila. Ale cenová i praktická výhodnost použití je pochopitelně na každém a zjistit reálnou nabídku a cenu je, v dnešní době, rovněž (na netu) jednoduché.
Dobrý den,asi jste někde udělal chybu,podobnou věc jsem doma řešil v zimě s průmyslovým šicím strojem minerva.Motor stejné konstrukce jako ten co uvádíte a přes kondik to maká.
Musíte trošku laborovat,je tam rozdíl tuším třiceti stupňů v posunu fáze,kondenzátor musíte dát takový ,aby se motor rozběhl,točil a nehřál,nutno měřit klešťákem.Určíte hodnotu kondenzátoru pro dobrý chod a případně je dobré pro rozběh připojit ještě kondenzátor další,který se však hned po rozběhu odepne,motor se lépe rozbíhá,prostě to chce v začátku rozběhu větší grády.Zatím to takto nemám,ale v budoucnu dodělám,protože čas od času při spouštění vypadne jistič ve skřiňce přímo na stroji,nahodím a jede.To je jediný problém,je to na základě toho v jaké poloze se zastavil rotor vůči statoru,těch třicet stupňů dělá své.
V mém případě motorek 400w,mám tam kondik složený ze 400v zářivkových a něco ze staré automatky,dělá to nějakých padesát micro ,motor na to běhá celý den a nehřeje,výkon má sice nižší,ale neřeším to,šijeme od záclon po kůži a zvládá to,jako bych to neřešil u soustruhu na dřevo,ten má také minimální odpor při soustružení,mám odzkoušeno soustruh na dřevo vlastním.