Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Díry ve stěnách chaty

Dobrý den

Před nedávnem jsem si pořídil malou zahrádku i s chatou, která je nejspíše zhotovena s umakartu nebo nějakého jiného dutého materiálu něco jako překližka. Před nedávnem jsem si všiml že ve stěnách jsou navrtané díry asi od ptáku či vos a rád bych se zeptal čím by bylo nejlepší tyto díry zacpat či jak je spravit. Děkuji moc za radu

Na Tvém prvním odkazu je klasická "buňka", která byla kryta lignátem a ve stěnách bývala tepelná izolace čedičová, nebo skelná vata. Lignát byl produkt obsahující asbest a v současné době se už nepoužívá. Oprava těchto desek je namožná, pouze je překrýt, nebo nahradit novými, nejlépe OSB deskami, nebo i sádrokartonovými deskami a natřít, případně možno i "nacupovat", nebo nastříkat akrylátovou omítku.
Ale na Tvé chatě jde o nějakou jinou úpravu, tepelná izolace je zřejmě vypěněná a zatažená nějakým potěrem. Osobně bych doporučil tyhle díry vytmelit, postupně po vrstvách, akrylátovým tmelem.
http://www.stawebniny.com/den-braven-akryl-exterier-bily-310ml-rl/d-81564/
Ten je částečně elastický, dobře přilne k původnímu podkladu a je přetíratelný. Případně použít před tmelením, na původní pdklad, vhodnou penetraci. Zarovnat jej na původní plochu a pak celé přetřít. Nejlevnější, tónovatelný a myslím že i dostatečně trvanlivý by byl klasický "latex" V 2020 0,8 kg/ 44,- Kč, viz odkaz.
https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/latex-univerzalni-v2020-bily
Nebo opět opatřit akrylátovou omítkou.
https://www.stavbaonline.cz/pastovite-akrylatove-omitky-2.html
Případně pak opět celou chatku obložit a upravit, jak uvedeno v případě výše.:puff:

Domnívám se, že na přiložené fotce s buňkou se jedná o nějaký sololit. Omlouvám se na původní fotce chatky z internetu je sololit. Na druhých fotkách je nějaká porézní hmota do které se snaží ptáci vyklovat hnízda. Bude to nutné něčím tvrdším překrýt.

Ve své původní reakcí jsem psal, že na té buňce šlo o lignát. V podstatě ano, ale oficiální název to mělo ezalit. A bylo to opravdu na bázi asbestu. Měli jsme jich více a prováděli jsme i jejich opravu. Sololit to určitě není. A na té tazatelově jde určitě o "pěnu", něčím na povrchu zatřenou potěrem. Doporučuji, to co jsem napsal.