Díry ve stěnách chaty
Dobrý den
Před nedávnem jsem si pořídil malou zahrádku i s chatou, která je nejspíše zhotovena s umakartu nebo nějakého jiného dutého materiálu něco jako překližka. Před nedávnem jsem si všiml že ve stěnách jsou navrtané díry asi od ptáku či vos a rád bych se zeptal čím by bylo nejlepší tyto díry zacpat či jak je spravit. Děkuji moc za radu
Kouskem slámy, milý Lojzo, milý Lojzo, kouskem slámy. Pardon, jen jsem si vzpoměl na Fešáky a Lojzu a Lízu... Ono bude především záležet na tom, z jakého materiálu tedy opravdu je chatka postavená (umakart není dutý a ptáci by si o něj rozplácli zobáky a vosy ztupily kusadla) a jak velké ty díry jsou. Na malé dírky po vosách v například překližce by úplně stačil nějaký tmel nebo kolíček z měkkého dřeva.
Upozorňuji že na obrázku není moje chata jen jsem na netu našel materiál s čeho je vyrobena protože nevím jak se tento materiál přesně nazývá a velikost děr je od 1x1 cm až po 2x6 cm. Děkuji za odpověď
Na obrázku jsou rámy z latí z obou stran pobité překližkou. Pokud je chatka opravdu z totožného materiálu tak jiná oprava než přelepení děr papundeklem se nevyplatí.
Dejte fotku své chalupy, ať Vám můžeme poradit, nikoliv hádat něco.
Nebo tam dejte cetris a hotovo.
Diery sú najskôr od lietajúceho škodcu dreva, fúzač a spol., ktorý nakladie vajíčka na povrch a larvy sa prekúšu chodbičkami do dreva.
http://www.deratizacnyportal.sk/deratizacnyportal/18-Ochrana-dreva
Borovica netrpí, lebo obsahuje živicu a tá larvy zaleje, zalepí im kúsadlá.
Zrejme máš na obvode iba lisovanú preglejku zo smrekových dýh bez vhodnej povrchovej úpravy. Lebo umakart je tvrdený laminát, živice prekladané papierom podobný bakelitu.
Diery po hmyze zalep silikónom (akrylátom) v pištoli, sú rôzne odtiene, cca 80.-Kč jeden tmel. Vlhkým prstom zarovnaj povrch silikónu so stenou.
https://www.madmat.sk/silikony-tmely-a-pistole-c26
Ak nemáš chechtáky na namorenie cugrunt obvodového muriva chaty, použi zo servisu vyjazdený, motorový olej (dajú ti ho zadarmo v originál 30l Castrol plechovici), Môže byť vyjazdený olej mierne rozriedený terpentínom (0.5l terpentnínu na 5l starého oleja) prípadne fermežovým olejom.
natri z vonku chalupu na zimu, do jari vysmrádne puch z olejového náteru po karbóne a spálených mazivách, PHM, apod.
Na takto ošetrené steny spáleným motorovým olejom stačí naniesť nejakú fermežovú farbu prípadne po vyzretí fermeže ešte 1x vrchná syntetika C6006, aby hmyz nelákalo holé drevo, zároveň odpudíš vlhkosť a vodu.
Dobrý den přikládám fotky přímo děr na mé chatě a omlouvám se za časovou prodlevu
Na Tvém prvním odkazu je klasická "buňka", která byla kryta lignátem a ve stěnách bývala tepelná izolace čedičová, nebo skelná vata. Lignát byl produkt obsahující asbest a v současné době se už nepoužívá. Oprava těchto desek je namožná, pouze je překrýt, nebo nahradit novými, nejlépe OSB deskami, nebo i sádrokartonovými deskami a natřít, případně možno i "nacupovat", nebo nastříkat akrylátovou omítku.
Ale na Tvé chatě jde o nějakou jinou úpravu, tepelná izolace je zřejmě vypěněná a zatažená nějakým potěrem. Osobně bych doporučil tyhle díry vytmelit, postupně po vrstvách, akrylátovým tmelem.
http://www.stawebniny.com/den-braven-akryl-exterier-bily-310ml-rl/d-81564/
Ten je částečně elastický, dobře přilne k původnímu podkladu a je přetíratelný. Případně použít před tmelením, na původní pdklad, vhodnou penetraci. Zarovnat jej na původní plochu a pak celé přetřít. Nejlevnější, tónovatelný a myslím že i dostatečně trvanlivý by byl klasický "latex" V 2020 0,8 kg/ 44,- Kč, viz odkaz.
https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/latex-univerzalni-v2020-bily
Nebo opět opatřit akrylátovou omítkou.
https://www.stavbaonline.cz/pastovite-akrylatove-omitky-2.html
Případně pak opět celou chatku obložit a upravit, jak uvedeno v případě výše.
Domnívám se, že na přiložené fotce s buňkou se jedná o nějaký sololit. Omlouvám se na původní fotce chatky z internetu je sololit. Na druhých fotkách je nějaká porézní hmota do které se snaží ptáci vyklovat hnízda. Bude to nutné něčím tvrdším překrýt.
Ve své původní reakcí jsem psal, že na té buňce šlo o lignát. V podstatě ano, ale oficiální název to mělo ezalit. A bylo to opravdu na bázi asbestu. Měli jsme jich více a prováděli jsme i jejich opravu. Sololit to určitě není. A na té tazatelově jde určitě o "pěnu", něčím na povrchu zatřenou potěrem. Doporučuji, to co jsem napsal.
Co se týká vnějšího opláštění tak máš pravdu ale ta stěna na fotce je vnitřní (je na ní vypínač) a uvnitř se používal "bezpečný" sololit.