Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blikání žárovky při vypnutém vypínači

Zdravím. Pravidelně mi problikává úsporná žárovka ve stropním svítidle. Je připojené dvoulinkou, nulák napřímo, fáze přes jednopólový vypínač. Nenapadne někoho, jak je to možné při dvouvodičovém rozvodu bez chrániče při vypnutém vypínači ? Teoreticky je to úplná blbost, ale žárovka fakt každých asi 30 vteřin blikne.

Jak uz je tu napsany, jsou to bud kapacitni proudy, nebo to muze byt indukce, ale vysledek stejnej - vypnuta zarovka ma na vstupu diodovej mustek a za nim kondenzator. Ten kdyz dosahne nejakyho napeti(a nabije se i velmi malym proudem, akorat pomalu), tak se vnitrni spinanej zdroj rozebehne a zarovka se rozsviti. Protoze ale tam ostry napeti neni, dojde zase ke zhasnuti.
Resenim je kondenzator nebo odpor pres svorky zarovky - odpor nejaky velky hodnoty cca 1MOhm, kondik cca 10nF, oboji musi byt dimenzovany na sitovy napeti!