Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nulák na zemi?

Zdravím,
v zářivce je zapojen nulák na kostře tak se chci zeptat jestli by tam neměl být zemní vodič nebo se to tak dělá a je to správně?
Dále je pak v levé části obrázku vidět že je ke kondenzátoru paralelně zapojen rezistor, ale k čemu tam vlastně je? Na schématu není nakreslen.
Díky za rady :-)

Takto to v žádném případě být nesmí. Na zemní svorku patří jedině žlutozelený vodič. Pokud není přivedený, nemá tam takové svítidlo co dělat. Tak se to dělá správně (Existují svítidla celoplastová, která ochranný vodič nepotřebují.)

Ovšem pokud už tam je, tak takto to taky slouží (pokud je modrý opravdu uzemněný). Ale co když někdo ty vodiče prohodí? (myslím někde po cestě v krabici.) Nikdo vám nezaručí, že na modré máte nulák tedy obvykle i zem. U žlutozelené je to zaručené, protože je zakázáno použití této barvy pro jiný účel než pro ochranný vodič.

Osobně bych se k takové instalaci nehlásil, protože pokud by to někomu dalo pecku, kdo půjde na odpovědnost?

Jde o svítidlo, které bylo v minulosti zapojeno v soustavě TN-C (2 vodiče). Takže byl zapojen vodič z instalace, ŽZ, na svorku ochrany před neb.dotykem "kostry" (to je ten zbyteček) a z ní ten silný modrý na svorku N, pro pracovní nulu "N" svítidla. A fázový vodič z instalace, od vypinače, na druhou svorku L (ten tam už není). Pokud připojuješ na tuto soustavu, tak opět stejně.
V případě současně realizovaných rozvodů v síti TN-S (3 vodiče) je nutno propojení modrým vodičem zrušit, na ochr.svorku zapojit "ochranný" ŽZ vodič PE, na svorku N "pracovní nulu" modrý a na svorku L "fázový přívod" černý.

Svítidlo je Tř.I , zapojení je tedy špatně.
Co je tam za soustavu TN-C/S
V případě TN-C nechápu ten modrý na fotce (nevíme co kouká ze zdi), jinak PEN na plech a pak do pracovní svorky, L=L
V případě TN.S je PE na (plech svítidla) N=modrá, L= černá (hnědá nebo šedá)
V nejhorším případě tam může být TN-S nez PE (příprava pro svítidlo Tř.II) ale to nepředpokládám.