Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stejná pneu, jiný vzorek?

Zdravím,

po x letech jsem začal používat auto, které dlouho stálo v garáži a nejezdilo. Má skoro 10 let staré pneu, avšak minimálně sjeté (zbývá tak 70% vzorku). Po pár týdnech ježdění se mi podařilo jednu gumu píchnout. Sehnal jsem si tedy gumu od stejného výrobce, se stejným rozměrem a nosností. Až zhruba po týdnu jsem si všiml, že i přesto, že je guma identická - identický název, identický rozměr, identický výrobce - evidentně za těch 10 let lehce změnili vzorek... Především místo 2 drážek uprostřed jsou tam drážky 3. Je v tomto případě, kdy jde o co se názvu, výrobce, rozměrů a vlastností týče o identickou gumu lehce odlišný vzorek problém?

Předpokládám, že vám nejde o zjištění faktu, zda jsou pneumatiky stejné (víme, že nejsou, liší se stářím a dezénem) jako spíše o to, zda takové pneu můžete na voze použít dle platné legislativy.
To definuje vyhláška MDČR číslo 341/2014Sb. jež mimo jiné stanoví, že:

13. Vozidlo nesmí být, s výjimkou nouzového dojetí, současně vybaveno pneumatikami různých rozměrů a konstrukcí,
pokud při schválení technické způsobilosti není stanoveno jinak. Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky.
Konstrukcí pneumatiky se rozumí konstrukce diagonální, radiální, smíšená - BIAS BELTED. Shodnou pneumatikou se rozumí
pneumatika stejného rozměru, konstrukce, druhu dezénu a obchodní značky. Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní
a dezén zimní,
u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též
speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML, MPT nebo POR.

Děkuji za komplexní odpověď... Jaký na toto máte názor vy? Jelikož znění vyhlášky je v tomto případě rozporuplné - neberou v potaz fakt, že výrobce může v průběhu let podobu dezénu měnit.

Pneu je stejného rozměru, konstrukce, pokud jde o rozlišení dezénu pouze zimní letní tak taky odpovídá, stejně tak výrobce. Avšak zcela shodnými je nazvat nelze, přesto že splnují všechny tyto podmínky.

Vzhledem k této otázce se přidávám s "perličkou", s pneumatikami, kterou mám dnes čerstvou. Byl jsem dnes na STK se svým stařičkým osobním přívěsem. V TP obytného přívěsu mám napsány pneumatiky 155-13 (původně z Dacia 1300). Nic víc. Přívěs postaven v roce 1985. Vzhledem k datu výroby bylo pochopitelně již nutno několikrát vyměnit pneu. Nyní už se pod tímto jednoduchým označením ale žádné nevyrábí, pouze s označením profilu. Takže jsem namontoval 155/70 R13. A technik v STK mi je neodsouhlasil, neboť doslova a "do písmene" nesouhlasí s TP a přívěs neprošel STK. Dříve s nimi "procházel". Nyní mi řekl, že to "nedá" že by mu hrozila pokuta 50 tis. Kč. ::) Když jsem se jej ptal, jak situaci řešit, řekl že neví, ale že přepis na dopravce asi taky nepůjde. :-(
Tak jsem nakonec dnes ihned napsal dotaz na místní "dopravku", jak situaci řešit. Tak čekám, jak se "páni úředníci" vyjádří. To jsem zvědav.;-)
Tak co si myslíte o těchhle "kreténinách"?3-[

Asi by to taky nebylo OK. 155-13 je s poměrem šířky k výšce 100 procent, kdežto 155/80-R13 má snížený profil 80 procent. Takže by to taky neprošlo
Ale z DI jsem dostal info, jak to vyřešit. Musím přívěs zatížit na max. zátěž, zajet na STK, ti vyhotoví protokol že pneu vyhovují a DI na jeho základě přepíší ty 155/70-R13 do TP. Pakárna co? Ale hlavně že to nakonec nějak půjde.:-D

píchlá jde reparovat. Main Gáát, kde to žijem.

Duša ako výplň pre všetky štyri gumy alebo bezdušová oprava podlepenou "zavrtenou" gumou, dá sa zalepiť priamo na disku.

Pravda, ak nemáš pod kapotou 540kW a nedriftuješ.