Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemáte někdo zkušenost s náhradou NiCD aku v ručním nářadí za aku LiIon?

Potřebuji ve starším šroubováku, který je na 12 V DC a byl osazen 10-ti aku NiCd 1,2V 1300 mAh, vyměnit zdroje. U jednoho jsem je zaměnil za 10 ks NiMh 1,2V 2300 mAh (Tronicy z Lídlu za 25,- Kč/1ks), ale nemají dostatečnou proudovou schopnost a je jej možno používat spíše při lehčím zatížení (spíše lehké vrtání). :-/
Uvažuji nyní o náhradě akumulátory LiIon typu 18650. Ty mají napětí 3,6V DC a mnou uvažované mají kapacitu (udávanou) 3000 mAh a jsou schopny dávat 20A, nárazově i 35A. Jsou určeny pro ruční nářadí a další zařízení, s velkým proudovým zatížením.
Konkrétně jde o typ Liitokala 18650, 3000 mAh, 20A/35A (Čína), za cca 65,- Kč s dopravou zdarma. :-D
Do packu bez poroblému vejdou, stačí pouze 3 ks. Ale u originálního nářadí s aku LiIon je u "baterek" elektronika, která hlídá nabíjení a stav i jednotlivých článků, ale u NiCd nic takového nebylo.
K nabíjení poředpokládám používání původní nabíječky na aku NiCd. Jsem smířen s tím, že zřejmě ty LiIon nebudou nabíjeny ideálně 3-[, ale snad chvíli vydrží. Pokud bych měnil původní NiCd, vyšel by pack (10 článků 1,2V, 1300 mAh), jak se domnívám, na min. cca 600,- Kč. No a ty LiIonky pak pouze na cca 200,- Kč. Nemáte s tím někdo zkušenost? Díky za reakce.

Když odhlédnu od pochybné kvality těch levných Li-Ion, tak budeš ještě potřebovat BMS balancer & ochranný obvod, který bude hlídat stejnoměrné nabíjení všech článků a taky při vybíjení odpojí zátěž při poklesu napětí na některém článku pod minimální hodnotu. Kromě toho potřebuješ nabíječku pro Li-Ion, tou na Ni-Cd to asi nepůjde. Nabíječka Li-Ion nejdříve omezuje proud na maximální hodnotu a pokud napětí na článek dosáhne hodnoty blízké maximu, přepne na omezení napětí, přičemž nabíjecí proud klesá...

Malý obvod (kombinace BMS a hlidani nabijení PCB) pro 3s se dá v Číně koupit za pár šupů, např.
https://www.aliexpress.com/item/3S-20A-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-PCB-BMS-Protection-Board-12-6V-Cell-59x20x3/32832824307.html
Osobně bych jej doporučil použít. I ten malý bude pro 3 články v sérii dostatečný.

S tím nabíjením LION souhlasím. Ale vzhledem k tomu, že to nabíječka na NiCD bude nabíjet konstantním proudem nějakých 0,3 A, bude se dát použít i ta. Sice to nebude ideální, ale nic hrozného se nestane. Jen to bude nabíjet dlouho a o odpojení nabíjení po dosažení dostatečného napětí článků se postará PCB obvod.

12V se dělá s LiOn články blbě. Buď použiješ 3 a pak se rychle dostaneš při vybíjení pod 10V nebo použiješ 4 a to zase bude vysoké napětí při nabitých článcích.